Sdělení Ministerstva zahraničních věcí
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
SDĚLENÍ
Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 22. září 1995 byla v Lublani podepsána Dohoda o vědeckotechnické spolupráci mezi vládou České republiky a vládou Republiky Slovinsko.
Dohoda vstoupila v platnost na základě svého článku 10 odst. 1 dnem 4. října 1996. Tímto dnem pozbývá platnosti ve vztazích mezi Českou republikou a Republikou Slovinsko Dohoda mezi vládou Československé republiky a vládou Federativní lidové republiky Jugoslávie o vědeckotechnické spolupráci ze dne 3. července 1956.
České znění Dohody se vyhlašuje současně. Do anglického znění Dohody, jež je pro její výklad rozhodné, lze nahlédnout na Ministerstvu zahraničních věcí a Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
DOHODA
o vědeckotechnické spolupráci
Vláda České republiky a vláda Republiky Slovinsko (dále jen ,,smluvní strany"),
přejíce si podporovat a napomáhat spolupráci v oblasti vědy a techniky na základě rovnosti a vzájemného prospěchu,
uznávajíce výhody plynoucí z rozvíjející se vědeckotechnické spolupráce těchto států, právě tak jako její důležitost pro vývoj národních ekonomik a prosperity obou států,
přesvědčeny, že mezinárodní spolupráce ve vědě a technice posílí pouto přátelství a porozumění mezi jejich státy,
dohodly se na následujícím:
Článek 1
Smluvní strany budou rozvíjet a podporovat spolupráci v oblasti vědy a techniky mezi zúčastněnými organizacemi obou států na základě rovnosti a vzájemného prospěchu.
Zúčastněnými organizacemi mohou být vědecké ústavy, vědecké společnosti, vysoké školy, vládní agentury a jiné výzkumné a vývojové organizace.
Článek 2
V souladu s touto dohodou bude spolupráce podporována prostřednictvím
- a)
- výzkumných a vývojových projektů ve společně dohodnutých oborech,
- b)
- výměny vědců, odborníků, výzkumných pracovníků a expertů,
- c)
- výměny vědeckých a technických informací a dokumentace v souvislosti s činností, v níž probíhá spolupráce,
- d)
- společných vědeckých konferencí, sympozií, pracovních setkání a dalších kontaktů,
- e)
- jiných forem vědeckotechnické spolupráce, jež mohou být vzájemně dohodnuty smluvními stranami.
Kromě toho budou smluvní strany podporovat v nejvyšší možné míře stávající výměnu technologií mezi podniky a jejich technickou spolupráci.
Článek 3
Smluvní strany budou podporovat spolupráci a účast v mnohostranných a regionálních vědeckých, technických a vývojových programech a projektech.
Článek 4
Spolupráce podle této dohody bude probíhat v souladu s právními předpisy obou států a se závazky převzatými v rámci jiných platných smluv, jimiž jsou vázány.
Článek 5
Nakládání s právem na duševní vlastnictví vzniklým ze spolupráce podle této dohody bude upraveno prostřednictvím smluv mezi zúčastněnými spolupracujícími organizacemi, v nichž bude zaručena odpovídající a účinná ochrana duševního vlastnictví. Spolupracující organizace se stanou společnými vlastníky duševního vlastnictví vzniklého ze spolupráce v rámci této dohody.
Vědecké a technické informace nevlastnické povahy vyplývající z činnosti v rámci této dohody jsou považovány za náležející oběma smluvním stranám (zúčastněným organizacím) a uchovávány jako důvěrné. Je-li nezbytné poskytnout takovou informaci třetí straně, musí s tím písemně souhlasit zúčastněná organizace.
Článek 6
Vědci, techničtí experti a instituce třetích států nebo mezinárodní organizace se mohou účastnit na projektech a programech prováděných v rámci této dohody za souhlasu obou smluvních stran. Náklady na takovou účast budou obvykle třetí strany hradit, pokud se obě smluvní strany písemně nedohodnou jinak.
Článek 7
Ustanovení této dohody mohou být měněna nebo doplněna jen za souhlasu obou smluvních stran. Změny a doplňky musí být provedeny písemnou formou.
Článek 8
Provádění činností podle této dohody bude určováno smluvními stranami v dvouletých Programech spolupráce, které mezi sebou sjednají Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvo vědy a techniky Republiky Slovinsko, pověřené zabezpečováním mezinárodní spolupráce ve vědě a technice.
Článek 9
Pro účely provádění této dohody zřídí smluvní strany Společnou radu pro vědeckotechnickou spolupráci (dále jen ,,Společná rada"), složenou z představitelů a expertů jmenovaných každou ze smluvních stran podle zásady rovnosti. Členy této Společné rady jmenují z pověření vlády a na návrh zúčastněných ústředních státních orgánů ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a ministr vědy a techniky Republiky Slovinsko.
Společná rada bude iniciovat a koordinovat vzájemnou vědeckotechnickou spolupráci, posuzovat její výsledky.
Bude-li to nezbytné, bude Společná rada navrhovat konkrétní opatření pro realizaci výsledků společných činností.
Společná rada se řídí statutem, který svým podpisem schvalují jmenovaní ministři.
Společná rada se schází jednou za rok nebo na žádost některé ze stran, střídavě v České republice a v Republice Slovinsko.
Článek 10
Tato dohoda vstupuje v platnost po vzájemné výměně nót, kterými smluvní strany stvrzují, že byly splněny vnitrostátní předpoklady pro vstup této dohody v platnost.
Tato dohoda se sjednává na dobu pěti let a bude dále automaticky prodlužována vždy na dalších pět let, pokud ji jedna ze smluvních stran písemně nevypoví nejpozději šest měsíců před uplynutím doby její platnosti.
Vstoupením této dohody v platnost se ve vztazích mezi Českou republikou a Republikou Slovinsko přestává postupovat podle Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Československou republikou a Federativní lidovou republikou Jugoslávií podepsané v Bělehradě 3. července 1956.
Dáno v Lublani dne 22. září 1995 ve dvou původních vyhotoveních, každé v jazyce českém, slovinském a anglickém. V případě rozdílnosti ve výkladu je rozhodující znění v jazyce anglickém.