Sdělení Ministerstva zahraničních věcí
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
SDĚLENÍ
Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 19. května 1997 byla v Praze podepsána Dohoda mezi vládou České republiky a Švýcarskou spolkovou radou o výměně stážistů.
Dohoda na základě svého článku 10 odst. 1 vstoupila v platnost dnem 6. června 1997.
České znění Dohody se vyhlašuje současně.
DOHODA
mezi vládou České republiky a Švýcarskou spolkovou radou
o výměně stážistů
Vláda České republiky a Švýcarská spolková rada (dále jen ,,smluvní strany"),
vedeny přáním dále rozvíjet vzájemnou spolupráci,
se dohodly takto:
Článek 1
1. Tato dohoda stanovuje podmínky pro výměnu občanů České republiky s trvalým pobytem na území České republiky a občanů Švýcarské konfederace (dále jen ,,stážisté"), kteří budou na omezenou dobu zaměstnáváni ve svém oboru ve druhém státě (dále jen ,,hostitelská země") za účelem zdokonalování svých odborných a jazykových znalostí.
2. Stážisté mohou být zaměstnáváni ve všech povoláních, jejichž výkon není pro cizince podle právních předpisů hostitelské země omezen. V případě povolání, pro jejichž výkon se vyžaduje zvláštní povolení, je nutno takovéto povolení získat.
Článek 2
Stážisté nesmí být mladší 18 let a neměli by být zpravidla starší 35 let a musí mít ukončené odborné vzdělání.
Článek 3
1. Povolení k zaměstnání stážisty se zpravidla uděluje na dobu 12 měsíců. Povolení může být prodlouženo nejdéle na 18 měsíců; pracovní smlouvy se proto uzavírají na dobu určitou.
2. Povolení k zaměstnání stážisty se uděluje v souladu s právními předpisy hostitelské země. Povolení ke vstupu na území, pobytu a výjezdu a výdělečné činnosti se uděluje také v souladu s právními předpisy hostitelské země.
3. Žádost o povolení k zaměstnání nebo o zprostředkování zaměstnání podá stážista u úřadu příslušného k provádění Dohody ve státě svého trvalého pobytu (článek 9). Tento úřad ověří, že žádost splňuje všechny náležitosti, a poté ji neprodleně postoupí úřadům hostitelské země.
4. Zprostředkování zaměstnání, stejně tak jako všechny formality spojené s povolením k zaměstnání stážisty, je bezplatné. Sazby a poplatky související se vstupem a pobytem na území hostitelské země se však hradí.
Článek 4
Povolení k zaměstnání stážistů vydávaná v rámci schváleného počtu podle článku 7 odst. 1 této dohody se udělují bez ohledu na situaci na trhu práce hostitelské země.
Článek 5
Stážisté nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost anebo přijmout jiné zaměstnání, než pro které jim bylo uděleno povolení. Příslušný úřad může v odůvodněných případech schválit změnu pracovního místa.
Článek 6
1. Zaměstnávání stážistů a zdaňování jejich pracovních příjmů se řídí právními předpisy hostitelské země.
2. Povolení k zaměstnání stážisty bude uděleno pouze tehdy, když dohodnuté podmínky zaměstnání budou v souladu s právními předpisy uvedenými v odstavci 1 tohoto článku.
3. Pracovní smlouva musí mimo jiné upravovat příjmy z pracovní činnosti při dodržení existujících tarifů běžně používaných pro dané profese a v daném místě.
Článek 7
1. Každý stát může v průběhu kalendářního roku přijmout 100 stážistů.
2. Dohodnutý počet stážistů lze plně vyčerpat bez ohledu na počet stážistů, kteří na základě této dohody v hostitelské zemi již pobývají. Nebude-li dohodnutý počet stážistů jednou ze smluvních stran vyčerpán, nemůže druhá smluvní strana na základě této skutečnosti dohodnutý počet stážistů omezit. Neudělená povolení k zaměstnání stážistů v kalendářním roce se nemohou převádět do následujícího kalendářního roku. Prodloužení povolení k zaměstnání stážisty podle článku 3 této dohody se nepovažuje za nové přijetí stážisty.
3. Změna počtu stážistů pro následující kalendářní rok může být dohodnuta nejpozději do 1. července běžného kalendářního roku písemně příslušnými úřady.
Článek 8
Občané států obou smluvních stran, kteří mají zájem o zaměstnání jako stážisté, si zaměstnání v hostitelské zemi vyhledávají v prvé řadě sami. Příslušné úřady mohou zájemce při hledání zaměstnání podpořit vhodnými opatřeními.
Článek 9
Příslušnými úřady pro provádění této dohody jsou:
v České republice -- Ministerstvo práce a sociálních věcí/Správa služeb zaměstnanosti v Praze ve spolupráci s úřady práce;
ve Švýcarské konfederaci -- Ministerstvo hospodářství/Spolkový úřad pro průmysl, živnosti a práci v Bernu.
Článek 10
1. Tato dohoda vstupuje v platnost dnem obdržení poslední nóty, kterou smluvní strany potvrzují splnění vnitrostátních náležitostí nezbytných pro vstup Dohody v platnost.
2. Tato dohoda se sjednává na dobu neurčitou. Každá ze smluvních stran může Dohodu kdykoliv písemně vypovědět. Výpověď musí být podána s dodržením šestiměsíční výpovědní lhůty s tím, že její účinnost nastane k 1. lednu kalendářního roku.
3. V případě výpovědi této dohody zůstávají povolení k zaměstnání stážistů vydaná podle této dohody v platnosti. Práva a povinnosti vyplývající ze zaměstnání stážisty nebudou ukončením platnosti Dohody dotčeny.
Dáno v Praze dne 19. května 1997 ve dvou původních vyhotoveních, každé v jazyce českém a německém, přičemž obě znění mají stejnou platnost.