Sdělení Ministerstva zahraničních věcí
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
SDĚLENÍ
Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 24. října 1996 byla v Bonnu podepsána Dohoda mezi Ministerstvem životního prostředí České republiky a Spolkovým ministerstvem pro životní prostředí, ochranu přírody a bezpečnost reaktorů Spolkové republiky Německo o uskutečnění společných pilotních projektů na ochranu životního prostředí ke snížení znečištění životního prostředí přecházejícího hranice.
Dohoda na základě svého článku 4 vstoupila v platnost dnem podpisu.
České znění Dohody se vyhlašuje současně.
DOHODA
mezi Ministerstvem životního prostředí České republiky a Spolkovým ministerstvem pro životní prostředí,
ochranu přírody a bezpečnost reaktorů Spolkové republiky Německo o uskutečnění společných
pilotních projektů na ochranu životního prostředí ke snížení znečištění životního prostředí
přecházejícího hranice
Ministerstvo životního prostředí České republiky a Spolkové ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody a bezpečnost reaktorů Spolkové republiky Německo
-- v duchu stávajících přátelských vztahů mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo,
-- vycházejíce ze Smlouvy mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci ze dne 27. února 1992,
-- s přáním upevnění a prohloubení těchto přátelských vztahů prostřednictvím další spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí,
-- pamětliva společné odpovědnosti za přirozené základy života v Evropě,
-- s úmyslem přispět ke snížení znečištění životního prostředí v České republice a ve Spolkové republice Německo,
se dohodla na následujícím:
Článek 1
(1) Tato dohoda upravuje spolupráci smluvních stran při dále uvedených opatřeních na ochranu životního prostředí na území České republiky.
(2) V rámci této česko-německé spolupráce budou uskutečněny společné pilotní projekty na ochranu životního prostředí ,,Článek 35 -- Mobilní systém pro dálkové měření znečištění ovzduší" a ,,Čistírna odpadních vod Děčín". Přitom budou využity nejlepší technologie, které jsou k dispozici, čímž dostanou projekty modelový charakter.
Článek 2
(1) Na podporu společných pilotních projektů poskytne Spolkové ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody a bezpečnost reaktorů Spolkové republiky Německo dle příloh k této dohodě příspěvky až do celkové výše 9,8 milionu DEM (slovy: devět milionů osm set tisíc německých marek). Z toho připadají až do 1,2 milionu DEM (slovy: jeden milion dvě stě tisíc německých marek) na ,,Článek 35 -- Mobilní systém pro dálkové měření znečištění ovzduší" a až do 8,6 milionu DEM (slovy: osm milionů šest set tisíc německých marek) na projekt ,,Čistírna odpadních vod Děčín".
(2) O podmínkách poskytnutí příspěvku uzavírá Spolkové ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody a bezpečnost reaktorů Spolkové republiky Německo se společností LIDAR, s. r. o., založenou Nadací CHARTY 77, jakožto iniciátorkou projektu ,,Článek 35", smlouvu o poskytnutí příspěvku na uskutečnění projektu ,,Článek 35 -- Mobilní systém pro dálkové měření znečištění ovzduší" a se Severočeskou vodárenskou společností, a. s., (SVS) smlouvu o poskytnutí příspěvku na uskutečnění projektu ,,Čistírna odpadních vod Děčín". Smlouvy o poskytnutí příspěvků tvoří přílohy k této dohodě.
Článek 3
(1) Pokud by v článku 2 uvedení příjemci příspěvků nebyli na základě ekonomických, právních, politických nebo jiných okolností schopni splnit povinnosti vyplývající jim ze smluv o poskytnutí příspěvku, postará se Ministerstvo životního prostředí České republiky v rámci svých možností o splnění těchto povinností. Pokud přesto společnost LIDAR, s. r. o., respektive Nadace CHARTY 77 nesplní své povinnosti vyplývající z bodu 21, respektive z bo- du 22 smlouvy o poskytnutí příspěvku nebo SVS nesplní své povinnosti vyplývající z bodu 24 smlouvy o poskytnutí příspěvku, vstoupí Ministerstvo životního prostředí České republiky pomocným způsobem do těchto povinností a případně se podřídí rozhodnutí podle ustanovení o rozhodčím soudu obsažených ve smlouvách o poskytnutí příspěvku, které mají stejné následující znění:
,,Každý spor, který vyplývá z výkladu nebo uskutečňování této smlouvy a který nebude moci být urovnán vzájemnou dohodou, bude na žádost jedné smluvní strany předložen rozhodčímu soudu. Rozhodnutí rozhodčího soudu je závazné pro obě smluvní strany. Rozhodčí soud se skládá ze tří rozhodců. Každá smluvní strana jmenuje jednoho rozhodce. Tito dva rozhodci, nebo pokud se nebudou moci sjednotit, smluvní strany jmenují vzájemnou dohodou třetího rozhodce, který má k rozhodnutí sporu požadovanou odbornou způsobilost a nestrannost a který bude rozhodčímu soudu předsedat.
Rozhodčí řízení a náklady řízení se řídí smírčím a rozhodčím řádem Mezinárodní obchodní komory v posledním znění. Před zahájením rozhodčího řízení se smluvní strany dohodnou na místě rozhodčího řízení a na zásadách, jimiž se bude řídit."
(2) Ministerstvo životního prostředí České republiky se dále postará o to, aby u příjemců příspěvků mohla být vykonávána kontrolní práva stanovená ve smlouvách o poskytnutí příspěvku.
Článek 4
Tato dohoda vstupuje v platnost dnem podpisu.
Dáno v Bonnu dne 24. října 1996 ve dvou původních vyhotoveních, každé v českém a německém jazyce, přičemž obě znění mají stejnou platnost.