SDĚLENÍ Ministerstva zahraničních věcí
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
SDĚLENÍ
Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 9. června 2000 byla ve Štiříně podepsaná Dohoda o ustavení Mezinárodního visegrádského fondu.
Listina o schválení Dohody Českou republikou byla uložena u vlády Slovenské republiky, depozitáře Dohody.
Dohoda se na základě svého článku 4 předběžně prováděla ode dne jejího podpisu a na základě ustanovení článku 3 vstoupila v platnost dne 4. září 2002.
Anglické znění Dohody a její překlad do českého jazyka se vyhlašují
současně.
Vláda České republiky, vláda Maďarské republiky, vláda Polské republiky a vláda Slovenské republiky (dále jen ,,smluvní strany"), vedeny ustanoveními Společného visegrádského prohlášení, podepsaného 14. května 1999 v Bratislavě,
se dohodly takto:
Tímto se ustavuje Mezinárodní visegrádský fond (dále jen ,,Fond") se sídlem v Bratislavě.
Tímto se přijímá Statut Fondu, který tvoří přílohu této Dohody.
Tato Dohoda bude schválena v souladu s příslušnými vnitrostátními právními předpisy státu každé
smluvní
strany a vstoupí v platnost dnem uložení poslední listiny potvrzující schválení této Dohody u vlády Slovenské republiky, která bude působit jako depozitář.
Tato Dohoda bude předběžně prováděna ode dne jejího podpisu do dne jejího vstupu v platnost v souladu s příslušnými vnitrostátními právními předpisy států smluvních stran.
Vláda Slovenské republiky, působící jako depozitář, vyrozumí všechny smluvní strany o uložení všech listin o schválení, o vstupu této Dohody v platnost, jakož i o jakýchkoli jiných skutečnostech souvisejících s touto Dohodou.
Vystoupení smluvní strany z Fondu nebo rozpuštění Fondu v souladu se Statutem Fondu zakládá odstoupení této strany od této Dohody nebo ukončení platnosti této Dohody v jejích vztazích se všemi ostatními smluvními stranami.
Dáno v Štiříně dne 9. června 2000 v jednom původním vyhotovení v jazyce anglickém, které bude uloženo u vlády Slovenské republiky. Depozitář předá všem smluvním stranám ověřené opisy této
Dohody.
Účelem Fondu je přispívat k:
-- rozvoji užší spolupráce mezi smluvními stranami;
-- posilování vazeb mezi státy smluvních stran;
-- integraci států smluvních stran do Evropské unie.
Cíle Fondu jsou naplňovány prostřednictvím finanční podpory činností, zejména v následujících oblastech:
-- podpora a rozvoj kulturní spolupráce;
-- podpora a rozvoj vědeckých výměn, výzkumu a spolupráce v oblasti školství mezi smluvními stranami;
-- podpora a rozvoj výměn mládeže;
-- podpora a rozvoj přeshraniční spolupráce.
Spolupráce mezi smluvními stranami v těchto oblastech na základě jiných mezinárodních smluv není dotčena.
Zakládajícími členy Fondu jsou smluvní strany této Dohody. Sídlo Fondu je v Bratislavě, Slovenská republika.
Organizační struktura
Řídícími orgány Fondu jsou:
Konference ministrů zahraničních věcí;
Rada velvyslanců.
Výkonným orgánem Fondu je výkonný ředitel.
Administrativním orgánem Fondu je Sekretariát.
Konference ministrů zahraničních věcí je vrcholným orgánem Fondu.
Konference ministrů zahraničních věcí sestává z ministrů zahraničních věcí smluvních stran nebo jejich řádně zplnomocněných zástupců.
Konference ministrů zahraničních věcí určí ze svých členů svého předsedu, přičemž předsednictví rotuje v anglickém abecedním pořadí názvů států smluvních stran.
Funkční období předsedy Konference ministrů zahraničních věcí je jeden rok a nelze je obnovit.
Konference ministrů zahraničních věcí stanovuje výši ročních příspěvků a data jejich splatnosti pro každou smluvní stranu.
Konference ministrů zahraničních věcí schvaluje roční a dlouhodobé plány činnosti Fondu.
Konference ministrů zahraničních věcí schvaluje rozpočet Fondu, výroční zprávy a účetní uzávěrku, předkládané Radou velvyslanců.
Konference ministrů zahraničních věcí schvaluje jednací řád Sekretariátu a může rozhodovat o jeho změnách.
Konference ministrů zahraničních věcí přijímá rozhodnutí jednomyslně.
Konference ministrů zahraničních věcí se schází alespoň jednou ročně za účelem zajištění realizace úkolů stanovených v tomto Statutu. Předseda Konference ministrů zahraničních věcí stanoví místo a datum jejího zasedání.
Rada velvyslanců sestává z:
-- velvyslanců smluvních stran akreditovaných u hlavy státu, jehož zmocněnec v současné době vykonává funkci předsedy Konference ministrů zahraničních věcí, nebo chargé d'affaires a. i.; a
-- zmocněnce smluvní strany, jejíž představitel vykonává funkci předsedy Konference ministrů zahraničních věcí.
Zasedáním Rady velvyslanců předsedá zmocněnec smluvní strany, jejíž představitel vykonává funkci předsedy Konference ministrů zahraničních věcí.
Rada velvyslanců připravuje programy činnosti Fondu a zprávy o jejich realizaci za předchozí rok a předkládá je Konferenci ministrů zahraničních věcí ke schválení.
Rada velvyslanců připravuje návrhy rozpočtu Fondu a zprávy o čerpání rozpočtu za předchozí rok a předkládá je Konferenci ministrů zahraničních věcí ke schválení.
Rada velvyslanců stanovuje závazné směrnice pro činnost výkonného ředitele a pravidla upravující přípravu, přijímání a realizaci projektů předkládaných Fondu, s přihlédnutím k právům a povinnostem výkonného ředitele stanoveným Konferencí ministrů zahraničních věcí.
Rada velvyslanců připravuje programy a podklady pro zasedání Konference ministrů zahraničních věcí.
Rada velvyslanců přijímá rozhodnutí jednomyslně.
Rada velvyslanců se schází alespoň jednou za každých šest měsíců a v mezidobí kdykoli to považuje za potřebné pro realizaci úkolů uvedených v hlavě první. Předseda Rady velvyslanců stanoví místo a datum jejího zasedání.
Rada velvyslanců přijme svůj jednací řád, který podléhá schválení Konferencí ministrů zahraničních věcí.
Rada velvyslanců může Konferenci ministrů zahraničních věcí navrhnout změny jednacího řádu Sekretariátu ke schválení podle článku 12.
1. Výkonný ředitel je odpovědný za realizaci cílů Fondu a jeho hladký chod. Výkonný ředitel je
zmocněn
vystupovat navenek jménem Fondu. Jménem Fondu je výkonný ředitel zmocněn Konferencí ministrů zahraničních věcí podepsat Dohodu mezi Slovenskou republikou a Mezinárodním visegrádským fondem.
2. Výkonný ředitel stojí v čele Sekretariátu.
Každá smluvní strana této Dohody je oprávněna navrhnout svého kandidáta na funkci výkonného ředitele. Výkonný ředitel je jmenován Konferencí ministrů zahraničních věcí. Funkční období výkonného ředitele je tříleté a může být obnoveno pro jedno další období.
Konference ministrů zahraničních věcí stanoví pravidla upravující práva a povinnosti výkonného ředitele, způsob jejich výkonu, jakož i funkční období výkonného ředitele.
Výkonný ředitel se účastní zasedání Rady velvyslanců jako poradce.
Výkonný ředitel odpovídá za práci Sekretariátu a v souladu s právním řádem státu, na jehož
území má Fond
sídlo, stanovuje podmínky pracovního poměru podle pravidel přijatých Konferencí ministrů zahraničních věcí.
Výkonný ředitel pravidelně informuje předsedu Rady velvyslanců o způsobu realizace programu činnosti Fondu, připravuje výroční zprávy a účetní uzávěrky.
Sekretariát odpovídá za služby poskytované během zasedání Rady velvyslanců a za služby poskytované v souvislosti se zasedáními Konference ministrů zahraničních věcí, jakož i jiné služby související s činností Fondu.
Pracovní náplň výkonného ředitele je výlučně mezinárodní povahy. Při výkonu svých povinností se výkonný ředitel musí řídit pravidly stanovenými Konferencí ministrů zahraničních věcí a nesmí přijímat pokyny od třetích stran.
Úředním jazykem Fondu je anglický jazyk.
Fond má plnou právní subjektivitu nezbytnou k plnění úkolů spojených s jeho činností.
Činnost Fondu je financována příspěvky smluvních stran a finančními prostředky z jiných zdrojů schválených Radou velvyslanců.
Každá smluvní strana se zavazuje poskytnout roční příspěvek do Fondu k datu splatnosti stanovenému Konferencí ministrů zahraničních věcí. První roční příspěvek do Fondu bude činit jeden milion euro, který uhradí smluvní strany rovným dílem. Výši dalšího ročního příspěvku stanoví Konference ministrů zahraničních věcí.
Pravidla upravující využívání finančních prostředků Fondu stanoví Konference ministrů zahraničních věcí.
Fond otevře svůj bankovní účet ve státu sídla Fondu. Finanční prostředky Fondu budou uloženy na tomto bankovním účtu. Finanční prostředky spravuje výkonný ředitel.
Každá smluvní strana může kdykoli vystoupit z Fondu zasláním listiny o výpovědi depozitářské vládě. Její členství bude ukončeno dvanáct měsíců od obdržení takové listiny depozitářskou vládou.
V případě vystoupení smluvní strany z Fondu bude na nejbližším zasedání Konference ministrů zahraničních věcí provedeno závěrečné vyrovnání mezi takovou smluvní stranou a Fondem na základě vzájemné
dohody.
Fond může být rozpuštěn výhradně na základě jednomyslného rozhodnutí Konference ministrů zahraničních věcí, s předchozím souhlasem smluvních stran.
Po přijetí rozhodnutí podle článku 41 tohoto Statutu výkonný ředitel neprodleně zastaví veškerou činnost, kromě činnosti související s řádným inkasováním a likvidací aktiv a vyrovnáním závazků.
Při vyplácení aktiv mají závazky Fondu přednost před refundací příspěvků.