SDĚLENÍ Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi vládou České republiky a vládou Běloruské republiky o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
SDĚLENÍ
Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 22. ledna 2009 byla v Minsku podepsána Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Běloruské republiky o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci.
Dohoda vstoupila v platnost na základě svého článku 8 dne 13. května 2009.
České znění Dohody se vyhlašuje současně.
DOHODA
mezi vládou České republiky
a vládou Běloruské republiky
o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci
Vláda České republiky a vláda Běloruské republiky, dále jen ˙Smluvní strany˙, přihlížejíce k tradičním dlouhodobým hospodářským vztahům, snažíce se upevňovat a podporovat hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci, řídíce se zásadami rovnoprávnosti, vzájemné výhody a jinými zásadami mezinárodního práva, se dohodly na následujícím:
Smluvní strany se budou snažit rozvíjet a upevňovat hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci v zájmu obou stran, na dlouhodobém základě a v souladu s právním řádem států každé ze Smluvních stran zejména v následujících oblastech:
-- lehký průmysl;
-- doprava včetně dopravních prostředků;
-- energetika;
-- zdravotnictví a farmaceutický průmysl;
-- chemický a petrochemický průmysl;
-- plynárenský průmysl;
-- dřevozpracující průmysl a celulózově -- papírenský průmysl, lesní hospodářství;
-- elektronický a elektrotechnický průmysl, včetně výroby elektrických zařízení a domácích elektrospotřebičů;
-- hutnictví a metalurgie;
-- strojírenství a kovoobráběcí průmysl včetně výroby zemědělské, lesní a jiné techniky;
-- výroba zařízení pro potravinářský průmysl včetně zařízení pro zpracovatelský průmysl;
-- ekologické strojírenství;
-- těžební průmysl;
-- výroba stavebních materiálů;
-- modernizace a rekonstrukce elektráren včetně distribuční sítě;
-- modernizace a rekonstrukce plynovodů a ropovodů;
-- stavebnictví;
-- vzdělání;
-- statistika;
-- zemědělství;
-- standardizace, metrologie a posuzování shody;
-- turistika a sport;
-- jiné oblasti, které jsou předmětem společného zájmu.
1. Za účelem splnění úkolů v oblastech stanovených v článku 1 této dohody vytvářejí Smluvní strany Smíšenou komisi pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci (dále jen ˙Smíšená komise˙).
2. Způsob práce Smíšené komise bude upraven Statutem Smíšené komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci (dále jen ˙Statut Smíšené komise˙).
3. Statut Smíšené komise bude schválen předsedy Smíšené komise na jejím prvním zasedání.
Smíšená komise bude zasedat podle potřeby, avšak nejméně jedenkrát ročně střídavě v České republice a Běloruské republice.
1. Hlavní úkoly Smíšené komise jsou:
- a)
- projednání programů hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráce v oblastech, které jsou předmětem společného zájmu;
- b)
- napomáhání vytváření příznivých podmínek pro poskytnutí vývozních úvěrů a zabezpečení financování hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráce podnikatelským subjektům;
- c)
- účast v přípravě a realizaci přijatých programů podpory malého a středního podnikání;
- d)
- vytvoření podmínek pro účast subjektů obou stran na mezinárodních výstavách a veletrzích, konaných na území státu kterékoli ze Smluvních stran, a také pro spolupráci obchodně průmyslových komor států obou Smluvních stran;
- e)
- příprava návrhů na rozšíření spolupráce v oblasti ekologicky bezpečných systémů infrastruktury, a to zejména v oblastech:
-- silniční a železniční infrastruktury;
-- letecké dopravy;
-- sběru a zpracování průmyslového a domácího odpadu;
-- zavlažovacích systémů a meliorace;
- f)
- vypracování doporučení na organizaci společné činnosti v různých oblastech hospodářství s cílem zavádění ekologicky bezpečných technologií, racionálního využívání přírodních zdrojů, zabránění vyčerpání přírodního bohatství, rozšíření ekologicky čistých provozů v souladu s globálními a regionálními programy trvale udržitelného rozvoje;
- g)
- porovnání statistických údajů Smluvních stran.
2. Smíšená komise bude napomáhat rozvoji vzájemných kooperačních vztahů a jiných forem výrobní spolupráce.
1. Spolupráce Smluvních stran se bude uskutečňovat v souladu s mezinárodními závazky států Smluvních stran včetně závazků, které pro každou ze Smluvních stran vyplývají z mezinárodních smluv, uzavřených mezi Evropskými společenstvími nebo mezi Evropskými společenstvími a členskými státy Evropské unie na straně jedné a Běloruskou republikou na straně druhé.
2. Spoluprací Smluvních stran v rámci této dohody nejsou dotčeny závazky Smluvních stran vyplývajících z jiných mezinárodních dohod, které uzavřely, jakož i z členství České republiky v Evropské unii a členství Bě- loruské republiky v mezinárodních seskupeních.
Na základě vzájemného souhlasu Smluvních stran do této dohody mohou být přijaty změny a doplňky formou jednotlivých protokolů, které jsou nedílnou součástí této dohody.
Smluvní strany budou řešit vzájemnými konzultacemi a/anebo vyjednáváním jakékoliv spory nebo rozdílnosti, vyplývající z výkladu nebo provádění této dohody.
Tato dohoda vstoupí v platnost dnem doručení pozdější nóty potvrzující splnění všech příslušných vnitrostátních postupů Smluvních stran.
Tato dohoda se uzavírá na dobu neurčitou a její platnost končí uplynutím šestého měsíce po obdržení písemného oznámení jedné ze Smluvních stran druhé Smluvní straně o úmyslu vypovědět platnost této smlouvy.
Dáno v Minsku dne 22. ledna 2009, ve dvou původních vyhotoveních, každé v jazyce českém a ruském, přičemž obě znění mají stejnou platnost.
Za vládu České republiky | Za vládu Běloruské republiky |
Ing. Milan Hovorka v. r. | Vasily Markovich v. r. |
náměstek ministra průmyslu a obchodu | chargé d˙affaires a. i. |
Velvyslanectví Běloruské republiky | |
v České republice |