SDĚLENÍ Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
SDĚLENÍ
Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 26. května 2005 byla v Moskvě podepsána Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci.
Dohoda vstoupila v platnost na základě svého článku 8 dne 18. července 2005.
České znění Dohody se vyhlašuje
současně.
Vláda České republiky a vláda Ruské federace, dále jen Smluvní strany,
majíce na zřeteli dlouhodobé tradiční hospodářské vztahy,
přejíce si upevňovat a podporovat hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci,
řídíce se principy rovnoprávnosti, vzájemné výhodnosti a ostatními principy mezinárodního práva,
se dohodly o následujícím:
Smluvní strany budou rozvíjet, upevňovat a diverzifikovat hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci ve všech oblastech řídíce se principy rovnoprávnosti a vzájemné výhodnosti v souladu s právním řádem států každé ze Smluvních stran.
Berouce na vědomí dlouholeté vztahy a dosaženou úroveň hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráce, Smluvní strany se shodly v tom, že budou spolupracovat na dlouhodobém základě zejména v následujících oblastech:
-- lehký průmysl,
-- doprava, včetně výroby dopravních prostředků,
-- energetika, včetně společné spolupráce na třetích trzích,
-- zdravotnictví a farmaceutický průmysl,
-- chemický a petrochemický průmysl,
-- plynárenský průmysl,
-- dřevozpracující průmysl, včetně papírenského průmyslu,
-- výroba elektrozařízení a elektrických domácích spotřebičů,
-- elektronický a elektrotechnický průmysl,
-- metalurgie, včetně kovozpracujícího průmyslu,
-- výroba průmyslových zařízení,
-- agroprůmyslový komplex,
-- výroba zemědělské a lesní techniky,
-- výroba zařízení pro potravinářský průmysl, včetně zařízení zpracovatelského průmyslu,
-- ochrana životního prostředí, včetně rozpracování a zavádění odpovídajících technologií,
-- důlní průmysl,
-- výroba stavebních materiálů a zařízení,
-- modernizace a rekonstrukce elektráren, včetně přenosových elektrických sítí,
-- rozšíření a rekonstrukce plynovodů a ropovodů, včetně výstavby a odkrývání nových nalezišť,
-- průmyslová a občanská výstavba,
-- vzdělávání a výcvik specialistů v různých odvětvích průmyslu,
-- standardizace, metrologie a hodnocení shody.
Za účelem naplňování cílů uvedených v článku 1 této Dohody Smluvní strany zřizují smíšenou Mezivládní komisi pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci (dále -- Mezivládní komise), složenou ze zástupců zainteresovaných orgánů státní moci, organizací a podnikatelských
struktur.
Mezivládní komise bude zasedat dle potřeby nejméně jednou ročně vždy střídavě v České republice a v Ruské federaci. Mezivládní komise schvaluje svůj jednací řád.
1. Hlavními úkoly Mezivládní komise jsou:
- a)
- posuzování stavu hospodářské spolupráce,
- b)
- připravování návrhů, směřujících k dalšímu rozvoji hospodářské spolupráce,
- c)
- specifikace problémů, omezujících rozvoj hospodářské spolupráce a příprava návrhů na přijetí odpovídajících opatření s cílem odstranění těchto problémů.
2. Mezivládní komise se zaměří především na tyto směry činnosti:
- a)
- posuzování otázek hospodářské, průmyslové, vědecko-technické spolupráce a inovační spolupráce v oblastech představující oboustranný zájem,
- b)
- napomáhání vytváření podmínek na financování hospodářské, průmyslové a vědecko-technické spolupráce,
- c)
- vypracování doporučení na podporu malého a středního podnikání v oblastech představujících oboustranný zájem,
- d)
- napomáhání vytváření nezbytných podmínek pro účast na mezinárodních výstavách a veletrzích, konaných na území státu jedné ze Smluvních stran, a také pro spolupráci obchodně-průmyslových komor států obou Smluvních stran,
- e)
- napomáhání spolupráci při rozvoji infrastruktury, a to zejména v následujících oblastech:
- ˙ energetika,
- ˙ silniční a železniční doprava,
- ˙ námořní a vnitrozemské vodní cesty,
- ˙ letecká doprava,
- ˙ telekomunikací,
- ˙ sběru a užití průmyslových a komunálních odpadů, meliorace půdy a vodního hospodářství,
- f)
- napomáhání racionálnímu využívání přírodních zdrojů, jakož i rozšíření sféry ekologicky čistých výrobních provozů s přihlédnutím ke stávajícím, respektive připravovaným globálním a regionálním programům rozvoje průmyslu, ve kterých jsou zúčastněné obě Smluvní strany,
- g)
- zpracování návrhů na zajištění bezpečnosti a stability dodávek elektrické energie, ropy a zemního plynu a taktéž získávání potencionálních investorů. Přitom bude věnována zvláštní pozornost otázkám dodávek elektrické energie, plynu, ropy a ropných produktů,
- h)
- spolupráce v oblasti jaderné energetiky a jaderného strojírenství, včetně otázek zvýšení úrovně bezpečnosti jaderných elektráren v souladu s mezinárodními bezpečnostními normami.
3. Mezivládní komise bude napomáhat rozvoji jiných forem spolupráce, jakož i posuzovat všechny otázky, spojené s použitím této Dohody.
Tato Dohoda se nedotýká práv a závazků Smluvních stran, vyplývajících z jiných mezinárodních smluv, jejichž účastníky jsou Česká republika a Ruská federace, a také z jejich členství v mezinárodních organizacích.
Ve vztahu k otázkám, upraveným Dohodou o partnerství a spolupráci, zakládající partnerství mezi Ruskou federací na straně jedné a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé, podepsanou 24. června 1994 na ostrově Korfu, se všemi jejími následujícími změnami a doplňky, přednost mají ustanovení uvedené Dohody o partnerství a spolupráci.
Smluvní strany se dohodly, že jejich zájmy v oblasti hospodářských vztahů zajišťují: z české strany na území Ruské federace -- odpovídající organizační složky Velvyslanectví České republiky a konzulárních úřadů České republiky v Ruské federaci, z ruské strany na území České republiky -- Obchodní zastupitelství Ruské federace, které je nedílnou součástí Velvyslanectví Ruské federace v České republice, jejichž status se řídí příslušnými ustanoveními Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích ze dne 18. dubna 1961 nebo Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích ze dne 24. dubna 1963.
Tato Dohoda vstoupí v platnost dnem doručení pozdější diplomatické nóty informující o schválení Dohody Smluvními stranami v souladu s vnitrostátními právními předpisy.
Tato Dohoda se sjednává na dobu neurčitou. Každá ze Smluvních stran může tuto Dohodu písemně vypovědět doručením písemného oznámení o výpovědi druhé Smluvní straně. Platnost Dohody skončí 6 měsíců ode dne doručení oznámení o výpovědi druhé Smluvní straně.
Dáno v Moskvě dne 26. května 2005 ve dvou původních vyhotoveních, každé v českém a ruském jazyce, přičemž oba texty mají stejnou platnost.
Za vládu České republiky | Za vládu Ruské federace |
Ing. Milan Urban v. r. | Sergej Jevgenijevič Naryškyn v. r. |
ministr průmyslu a obchodu | vedoucí Úřadu vlády a ministr vlády Ruské |
federace |