Vyhláška České národní banky ze dne 22. října 1999 o vydání pamětních stříbrných dvoutisícikorun se zlatou inlejí k roku 2000
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
České národní banky
ze dne 22. října 1999
o vydání pamětních stříbrných dvoutisícikorun se zlatou inlejí k roku 2000
Česká národní banka stanoví podle § 22 písm. a) zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance:
§ 1
(1) U příležitosti posledního roku druhého tisíciletí se vydávají pamětní stříbrné dvoutisícikoruny se zlatou inlejí (dále jen ,,pamětní mince").
(2) Pamětní mince se vydává ve zvláštním provedení určeném pro sběratelské účely ve dvou variantách. Varianty se liší provedením lícní strany. U první varianty jsou pole pamětní mince i reliéfy matové se zesíleným matem na vystupujícím mezikruží, u druhé varianty je pole pamětní mince leštěné a reliéfy jsou matové. Rubová strana obou variant pamětní mince má matový střed mince a reliéfy; mezikruží a hlavní obrazec jsou leštěné.
(3) Pamětní mince se razí ze stříbra o ryzosti 999. Inlej je ražena ze zlata o ryzosti 999.9. Celková hmotnost pamětní mince je 34,214 g, její průměr 40 mm a síla 3,40 mm. Hmotnost zlaté inleje je 3,111 g a její průměr 16 mm. Hrana pamětní mince je hladká s vlysem ,,ČNB * Ag 0.999 * 31.103 g * ČNB * Au 999.9 * 3.111 g *". Při ražbě pamětní mince je povolená odchylka v průměru pamětní mince 0,1 mm a v síle 0,25 mm. V hmotnosti stříbra je povolená odchylka nahoru 0,05 g, v hmotnosti zlata odchylka nahoru 0,05 g, v ryzosti stříbra odchylka nahoru 1 % a v ryzosti zlata odchylka nahoru 0,01 %.
§ 2
(1) Pamětní mince je výtvarně stylizována do podoby ciferníku hodin s vyznačením jednotlivých čtvrtí hodiny.
(2) Na líci pamětní mince plasticky vystupují body symbolicky označující čtvrt, půl a třičtvrtěhodinu. Na místě bodu označujícího celou hodinu je v plasticky vystupujícím stříbrném mezikruží vsazena zlatá inlej. Na inleji je umístěn hologram se stylizovaným velkým státním znakem České republiky v kruhovém štítu děleném do čtyř polí, doplněným rovněž body symbolicky označujícími jednotlivé čtvrti hodiny. Při sklopení mince proti dopadajícímu světlu nabývá pozadí státního znaku lesklých duhových barev, které se v jednotlivých polích štítu mění a prolínají v závislosti na úhlu dopadu světla; na pozadí se zvý- razní jednotlivá vyobrazení heraldických zvířat, jejichž zabarvení se rovněž mění. V horní polovině mezikruží kolem zlaté inleje je název ,,ČESKÁ REPUBLIKA", ve spodní části mezikruží je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky ,,2000 Kč". Oba opisy jsou od sebe odděleny tečkami.
Značkamincovny, která pamětní minci razila, je umístěna uprostřed pod mezikružím se zlatou inlejí.
(3) Na rubu pamětní mince je ve střední části umístěn hlavní obrazec, velké číslo ,,2000" tvořené vzájemně se prolínajícími stylizovanými číslicemi. V horní části pod mezikružím je uprostřed umístěn plasticky vystupující bod symbolizující celou hodinu. Vpravo od tohoto bodu je počátek neuzavřeného opisu ,,ROK DVA TISÍCE -- KONEC MILÜNIA", jehož jednotlivá písmena symbolizují uplývající minuty nového roku. Na mezikruží jsou římskými číslicemi rovněž vyznačeny jednotlivé čtvrti hodiny. Pro čtvrt, půl a třičtvrtěhodinu jsou použita čísla hodinového ciferníku ,,III", ,,VI" a ,,IX", celou hodinu symbolicky označuje číslo ,,MM". Autorem návrhu je Otakar Dušek. Iniciály jeho jména ,,OD", spojené do jednoho stylizovaného znaku, jsou umístěny ve střední části pamětní mince uprostřed nad číslem ,,2000".
§ 3
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1999.