Vyhláška Ministerstva vnitra ze dne 9. června 2000 o provedení některých ustanovení zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Ministerstva vnitra
ze dne 9. června 2000
o provedení některých ustanovení zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev
krajů a o změně některých zákonů
Ministerstvo vnitra podle § 59 písm. a) a b) zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů, (dále jen ,,zákon") a dále v dohodě s Českým statistickým úřadem podle § 59 písm. c) zákona a v dohodě s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem financí podle § 59 písm. d) zákona stanoví:
ČÁST PRVNÍ
JEDNACÍ ŘÁD STÁTNÍ VOLEBNÍ KOMISE
§ 1
Příprava jednání komise
(1) Jednání Státní volební komise1) (dále jen ,,komise") svolává předseda komise (dále jen ,,předseda") a v době jeho nepřítomnosti nebo z jiných závažných důvodů jím pověřený člen komise. Jednání komise se konají podle potřeby.
(2) Předseda nebo jím pověřený člen komise zašle členům komise pozvánku, návrh programu jednání a podkladové materiály tak, aby je obdrželi nejpozději tři dny přede dnem jednání komise. Z důvodu naléhavosti mohou být v den jednání komise na program jejího jednání zařazovány další body programu.
(3) Ve výjimečných případech svolává jednání komise předseda nebo jím pověřený člen komise bez předchozího doručování písemné pozvánky a podkladových materiálů.
§ 2
Zásady rozhodování, jednání a řízení komise
(1) Jednání komise je neveřejné.
(2) Jednání komise řídí předseda a v době jeho nepřítomnosti jím pověřený člen komise (dále jen ,,předsedající").
(3) Předsedající může přizvat na jednání komise nebo jeho část i osoby, které nejsou členy komise.
(4) Ke každému bodu jednání přijímá komise usnesení. Komise je schopna se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejích členů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných členů komise. Není-li komise usnášeníschopná, určí předsedající, kdy se příští jednání komise bude konat, a jednání komise ukončí.
(5) Předseda následně informuje členy komise o eventuálních opatřeních, která učinil mezi jednáními komise v neodkladných záležitostech.2)
§ 3
Zápis z jednání komise
a podepisování ostatních písemností komise
(1) Z jednání komise se pořizuje zvukový záznam a zápis. Součástí zápisu je přijaté usnesení a případná zpráva pro sdělovací prostředky.
(2) Zápis z jednání komise podepisuje předsedající. Zápis obdrží členové komise nejpozději v den, kdy se koná následující jednání komise. Na tomto jednání komise mohou k němu členové komise uplatnit připomínky.
(3) Ostatní písemnosti komise podepisuje její předseda nebo v době jeho nepřítomnosti jím pověřený člen komise.
§ 4
Archivace volební dokumentace komise
Pro volební dokumentaci týkající se voleb do zastupitelstev krajů se stanoví skartační znaky a lhůty:3)
- a)
- zápis z jednání komise včetně zvukového záznamu
A/10,
- b)
- další volební dokumentace
V/5.
ZP®SOB A POSTUP OVĚŘOVÁNÍ
ZP®SOBILOSTI PRO VîKON FUNKCE
§ 5
Ověřování způsobilosti
(1) Způsobilost pro výkon činnosti na úseku voleb ověřuje Ministerstvo vnitra pro
- a)
- zaměstnance okresního úřadu v sídle kraje, ve Středočeském kraji Okresního úřadu Praha-západ, v kraji Plzeňském Magistrátu města Plzně, v kraji Brněnském Magistrátu města Brna a v kraji Ostravském Magistrátu města Ostravy (dále jen ,,okresní úřad v sídle kraje"),4)
- b)
- zaměstnance okresního úřadu, v městě Brno Magistrátu města Brna, v městě Ostrava Magistrátu města Ostravy a v městě Plzeň Magistrátu města Plzně (dále jen ,,okresní úřad").4)
(2) Způsobilost pro výkon činnosti na úseku voleb ověřuje okresní úřad pro
- a)
- zaměstnance obce, v níž je pověřený obecní úřad,5)
- b)
- zaměstnance městské části nebo městského obvodu ve městech Brno, Ostrava a Plzeň.5)
§ 6
Zaměstnanec okresního úřadu v sídle kraje, okresního úřadu, obce, v níž je pověřený obecní úřad, a ve městech Brno, Ostrava a Plzeň městské části nebo městského obvodu, který má být pověřen činností na úseku voleb, (dále jen ,,uchazeč") absolvuje odbornou přípravu a prokáže vykonáním zkoušky potřebné znalosti na úseku voleb.
§ 7
(1) Přihlášku uchazeče podle § 5 odst. 1 k odborné přípravě a vykonání zkoušky zasílá přednosta okresního úřadu v sídle kraje a přednosta okresního úřadu a primátoři měst Brna, Ostravy a Plzně (dále jen ,,přednosta okresního úřadu") Ministerstvu vnitra.
(2) Přihlášku uchazeče podle § 5 odst. 2 k odborné přípravě a vykonání zkoušky zasílá starosta obce, v níž je pověřený obecní úřad, ve městech Brno, Ostrava a Plzeň starosta městské části nebo starosta městského obvodu (dále jen ,,starosta") okresnímu úřadu.
§ 8
Zkušební komise
(1) Pro účely ověřování znalostí na úseku voleb se zřizují zkušební komise.
(2) Předsedy a další členy zkušebních komisí na Ministerstvu vnitra určí ministr vnitra ze zaměstnanců Ministerstva vnitra.
(3) Předsedy a členy zkušebních komisí na okresním úřadu určí přednosta okresního úřadu ze zaměstnanců okresního úřadu; předsedy zkušebních komisí jsou zaměstnanci okresních úřadů s osvědčením o vykonané zkoušce podle § 9 odst. 6.
(4) Zkušební komise jsou tříčlenné.
(5) Ministerstvo vnitra a okresní úřad určí termíny a místo zkoušky.
§ 9
Zkouška
(1) Zkouška spočívá v ověření znalostí právních předpisů na úseku voleb a právních předpisů s nimi souvisejících; skládá se z písemné a ústní části.
(2) O vykonané zkoušce vyhotoví zkušební komise zápis, který podepisuje předseda zkušební komise a její členové. Zápis obsahuje
- a)
- jméno a příjmení uchazeče, místo, kde je přihlášen k trvalému pobytu, označení zaměstnavatele uchazeče a jeho pracovní zařazení,
- b)
- jména, příjmení a pracovní zařazení členů zkušební komise,
- c)
- otázky, které byly předmětem ústní zkoušky,
- d)
- vyhodnocení písemné a ústní zkoušky.
(3) Uchazeč prokáže potřebné znalosti, pokud uspěl alespoň ve dvou třetinách otázek obsažených v písemné části zkoušky a ve dvou třetinách otázek obsažených v ústní části zkoušky.
(4) Výsledek zkoušky oznámí uchazeči předseda zkušební komise v den jejího konání.
(5) Náležitosti osvědčení Ministerstva vnitra a okresního úřadu o vykonané zkoušce jsou obsaženy v příloze č. 1 ve vzoru č. 8.
(6) Uchazeči, který úspěšně vykonal zkoušku, vydá zkušební komise osvědčení o vykonané
zkoušceve dvojím vyhotovení. Jedno vyhotovení předá uchazeč zaměstnavateli.6)
(7) V případě, že uchazeč při zkoušce nevyhověl, může celou zkoušku opakovat nejdříve za jeden měsíc; lhůtu může Ministerstvo vnitra nebo okresní úřad ve výjimečných případech zkrátit.
ČÁST TŘETÍ
§ 10
(1) Obecní úřad, městský úřad, úřad města, ve městech Brno, Ostrava a Plzeň úřad městské části nebo městského obvodu (dále jen ,,obecní úřad")7) před konáním voleb zabezpečí po obdržení hlasovacích lístků, obálek a tiskopisů jejich ochranu tak, aby bylo zabráněno zneužití.
(2) Obecní úřad převezme veškerou volební dokumentaci s výjimkou jednoho vyhotovení zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku od okrskových volebních komisí. Hlasovací lístky a použité úřední obálky uschová po dobu 30 dnů od uveřejnění výsledků voleb komisí. Po této lhůtě ponechá pro archivaci 3 sady nepoužitých hlasovacích lístků pro volby do zastupitelstva kraje; ostatní hlasovací lístky zničí.
(3) Volební dokumentaci okresního úřadu v sídle kraje včetně jednoho vyhotovení zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku uschová tento úřad.
(4) Dokumentace o finančních nákladech na volby do zastupitelstev krajů se uloží odděleně od ostatní dokumentace.8)
(5) Pro volební dokumentaci týkající se konání voleb do zastupitelstev krajů se stanoví skartační znaky a lhůty:3)
- a)
- kandidátní listina, prohlášení kandidáta k registraci včetně podkladů ke kandidátní listině, dokumentace o vzdání se kandidatury nebo jejím odvolání, rozhodnutí okresního úřadu v sídle kraje o registraci kandidátních listin, rozhodnutí soudu ve věci registrace kandidátní listiny, hlasovací lístek, zápisy o výsledku hlasování
A/10,
- b)
- ostatní volební dokumentace
V/5.
(6) Po uplynutí skartačních lhůt se postupuje podle zvláštního právního předpisu.3)
ČÁST ČTVRTÁ
VZOR KANDIDÁTNÍ LISTINY, VZOR HLASOVACÍHO LÍSTKU, OSVĚDČENÍ O ZVOLENÍ, VZORY TISKOPIS® PRO ZJIŠŤOVÁNÍ A ZPRACOVÁNÍ VîSLEDK® HLASOVÁNÍ VE VOLBÁCH DO ZASTUPITELSTVA KRAJE, VZORY DALŠÍCH DOKUMENT® A ZP®SOB ZAJIŠTĚNÍ TISKU HLASOVACÍCH LÍSTK®
§ 11
(1) Pro volby do zastupitelstev krajů jsou v příloze č. 1 této vyhlášky stanoveny vzory:
1. Oznámení o době a místě konání voleb do zastupitelstva kraje
2. Slib zapisovatele a členů okrskové volební komise
3. Kandidátní listina pro volby do zastupitelstva kraje s přílohou
4. Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstva kraje
5. Zápis o výsledku voleb do zastupitelstva kraje
6. Záznam o kontrole provedené okresním úřadem
7. Osvědčení o zvolení členem zastupitelstva kraje
8. Osvědčení o vykonané zkoušce
9. Zápis o vykonané zkoušce
10. Záznam o odmítnutí zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku Českým statistickým úřadem.
(2) Pro volby do zastupitelstev krajů jsou v příloze č. 2 této vyhlášky stanoveny vzory tiskopisů:
1. Průkaz člena Státní volební komise s fotografií
2. Průkaz člena sekretariátu Státní volební komise
3. Průkaz zaměstnance okresního úřadu9)
4. Průkaz člena okrskové volební komise
5. Průkaz zapisovatele okrskové volební komise
6. Zápis o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku s přílohou.
(3) Pokud okrsková volební komise využije programového vybavení dodaného Českým
statistickýmúřadem, nahrazují tiskové výstupy z tohoto programu10) tiskopis podle odstavce 2 bodu 6.
§ 12
Okresní úřad v sídle kraje zajišťuje tisk hlasovacích lístků pro kraj11) prostřednictvím obchodní firmy vybrané Ministerstvem vnitra12) podle zvláštního právního předpisu.13)
ČÁST PÁTÁ
§ 13
(1) Ministerstvo vnitra poskytne okresním úřadům v sídle kraje seznam registrovaných politických stran a politických hnutí, údaje o zrušení nebo pozastavení činnosti politické strany nebo politického hnutí,14) a to nejpozději 80 dnů přede dnem voleb.
(2) Na vyžádání okresního úřadu v sídle kraje poskytují
- a)
- obecní úřady, ve městě Brně Magistrát města Brna, popřípadě Ministerstvo vnitra údaj o místě trvalého pobytu kandidáta15) a údaj o rodném čísle,
- b)
- okresní úřady, ve městech Brně, Ostravě a Plzni magistráty těchto měst údaje o státním občanství kandidáta.16)
§ 14
(1) Okresní úřad v sídle kraje průběžně pořizuje a předává Českému statistickému úřadu k založení registru kandidátů kopie podaných kandidátních listin, a to nejpozději první den po uplynutí lhůty pro po- dávání kandidátních listin.
(2) Český statistický úřad vyhotoví seznam kandidátů se shodným jménem, příjmením a věkem a dalších podkladů pro kontrolu podaných kandidátních listin okresním úřadem v sídle kraje.17) Tyto podklady předá okresnímu úřadu v sídle kraje nejpozději šedesátý druhý den přede dnem voleb.
(3) Po vyhodnocení a podle pokynu okresního úřadu v sídle kraje Český statistický úřad aktualizuje registr kandidátů. Obdobně se postupuje v případech odvolání nebo vzdání se kandidatury do zaregistrování kandidátních listin či odmítnutí registrace kandidátní listiny na základě rozhodnutí soudu.18)
(4) Okresní úřad v sídle kraje nejpozději první den následující po uplynutí lhůty pro rozhodnutí o registraci kandidátních listin19) zašle seznam zaregistrovaných kandidátních listin a seznam odmítnutých kandidátních listin v kraji komisi.
§ 15
(1) Komise vylosuje 45 dnů přede dnem voleb čísla pro označení hlasovacích lístků politických stran, politických hnutí a koalic. Hlasovací lístky týchž politických stran, politických hnutí a koalic musí být ve všech krajích označeny stejným vylosovaným číslem. Do losování vstupuje každá politická strana, politické hnutí a koalice jen jednou bez ohledu na to, v kolika krajích podala kandidátní listiny. Do losovacího osudí se vloží tolik celých čísel v nepřerušené vzestupné řadě počínaje číslem 1, kolik různých politických stran, politických hnutí a koalic podalo kandidátní listiny. Pokud některá politická strana, politické hnutí nebo koalice nepodala kandidátní listinu ve všech krajích, zůstane v daném kraji toto číslo neobsazeno.
(2) Pokud kandidátní listina některé z politických stran, politických hnutí nebo koalic nebyla v kraji zaregistrována ani na základě rozhodnutí soudu,18) zůstává číslo vylosované této politické straně, politickému hnutí nebo koalici v daném kraji neobsazeno.
§ 16
(1) Po vylosování čísel Český statistický úřad vyhotoví číselník kandidujících politických stran, politických hnutí a koalic, podle kterého budou při zpracování a poskytování výsledků voleb označovány číslem a názvem nebo číslem a zkratkou názvu.
(2) Český statistický úřad zaznamená do registru kandidátů vylosovaná čísla politických stran, politických hnutí a koalic, vyhotoví opis údajů registru v rozsahu kandidátní listiny a předloží ho okresnímu úřadu v sídle kraje.
(3) Okresní úřad v sídle kraje neprodleně informuje pracoviště Českého statistického úřadu o případech vzdání se nebo odvolání kandidatury v období od uplynutí lhůty pro zaregistrování kandidátní listiny do zahájení voleb tak, že mu předá kopii prohlášení o vzdání se a odvolání kandidatury. Český statistický úřad nastaví v registru kandidátů u těchto osob znak zajišťující, že při zjišťování výsledků voleb k nim nebude přihlíženo.
ČÁST ŠESTÁ
ZVLÁŠTNÍ ODMĚNA ZA VîKON FUNKCE
§ 17
(1) Členovi okrskové volební komise přísluší za výkon funkce zvláštní odměna20) (dále jen ,,odměna") ve výši 800 Kč, předsedovi okrskové volební komise ve výši 1 000 Kč. Konají-li se volby do zastupitelstev krajů v týž den s volbami
- a)
- do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,
- b)
- do Senátu Parlamentu České republiky, nebo
- c)
- do zastupitelstev v obcích,
zvyšuje se odměna za výkon funkce předsedy a člena okrskové volební komise o 400 Kč za každé volby, pro které okrsková volební komise plní úkoly podle zákona.21) V případě, že se člen okrskové volební komise jednání okrskové volební komise nezúčastňuje, odměnu obecní úřad poměrně krátí.
(2) Odměnu podle odstavce 1 vyplatí do 30 dnů po ukončení činnosti okrskové volební komise22) obecní úřad.
ČÁST SEDMÁ
ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
§ 18
(1) Přednosta okresního úřadu zasílá nejpozději do 15 dnů od nabytí účinnosti této vyhlášky Ministerstvu vnitra přihlášky uchazečů k odborné přípravě a vykonání zkoušky uvedené v § 7 odst. 1.
(2) Starosta zasílá nejpozději do 15 dnů od nabytí účinnosti této vyhlášky okresnímu úřadu přihlášky uchazečů k odborné přípravě a vykonání zkoušky uvedené v § 7 odst. 2.
§ 19
Pokud byla již před počátkem účinnosti vyhlášky učiněna opatření k přípravě voleb v souladu s touto vyhláškou, hledí se na tato opatření, jako by byla učiněna za její účinnosti.23)
§ 20
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
––––––––––––––––––––
- 1)
- § 7 odst. 2 zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů.
- 2)
- § 8 odst. 2 zákona č. 130/2000 Sb.
- 3)
- Zákon č. 97/1974 Sb., o archivnictví, ve znění zákona č. 343/1992 Sb. Vyhláška č. 117/1974 Sb., kterou se stanoví kritéria pro posuzování písemností jako archiválií a podrobnosti skartačního řízení.
- 4)
- § 9 zákona č. 130/2000 Sb.
- 5)
- § 12 zákona č. 130/2000 Sb.
- 6)
- § 59 odst. 3 písm. b) zákona č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění zákona č. 302/1992 Sb. § 8 odst. 5 zákona č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, ve znění zákona č. 321/1992 Sb.
- 7)
- § 14 písm. e) zákona č. 130/2000 Sb.
- 8)
- § 31 a 32 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění zákona č. 117/1994 Sb. a zákona č. 227/1997 Sb.
- 9)
- § 12 odst. 2 zákona č. 130/2000 Sb.
- 10)
- § 40 odst. 4 zákona č. 130/2000 Sb.
- 11)
- § 11 odst. 1 písm. d) zákona č. 130/2000 Sb.
- 12)
- § 9 odst. 2 písm. g) zákona č. 130/2000 Sb.
- 13)
- Zákon č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění zákona č. 148/1996 Sb., zákona č. 93/1998 Sb. a zákona č. 28/2000 Sb.
- 14)
- Zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění zákona č. 468/1991 Sb., zákona č. 68/1993 Sb., zákona č. 189/1993 Sb., zákona č. 117/1994 Sb., nálezu Ústavního soudu č. 296/1995 Sb. a zákona č. 322/1996 Sb.
- 15)
- § 18 zákona č. 135/1982 Sb., o hlášení a evidenci pobytu občanů.
- 16)
- Zákon č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky.
- 17)
- § 22 odst. 2 písm. b) zákona č. 130/2000 Sb.
- 18)
- § 22 odst. 6 zákona č. 130/2000 Sb.
- 19)
- § 22 odst. 3 zákona č. 130/2000 Sb.
- 20)
- § 55 zákona č. 130/2000 Sb.
- 21)
- § 64 zákona č. 130/2000 Sb.
- 22)
- § 45 zákona č. 130/2000 Sb.
- 23)
- § 67 zákona č. 130/2000 Sb.