Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ze dne 15. prosince 2000 o rozsahu znalostí a dalších podmínkách k získání odborné způsobilosti v některých oborech ochrany veřejného zdraví
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Ministerstva zdravotnictví
ze dne 15. prosince 2000
o rozsahu znalostí a dalších podmínkách k získání odborné způsobilosti v některých oborech
ochrany veřejného zdraví
Ministerstvo zdravotnictví stanoví podle § 108 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, (dále jen ,,zákon") k provedení § 19 odst. 4, § 59 odst. 2, § 60 odst. 1 a 3 zákona:
§ 1
Úvodní ustanovení
Tato vyhláška upravuje obsah a rozsah kursů v oboru speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace, náležitosti přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti v oboru speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace (dále jen ,,zkouška odborné způsobilosti"), složení komise a obsah a podmínky provedení zkoušky odborné způsobilosti. Dále vyhláška upravuje rozsah znalostí nutných k ochraně veřejného zdraví při výkonu činností epidemiologicky závažných, složení zkušební komise a podmínky provedení zkoušky znalostí nutných k ochraně veřejného zdraví při výkonu činností epidemiologicky závažných.
§ 2
Obsah a rozsah kursů k získání znalostí pro výkon speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace, jejichž absolvování je jednou z podmínek výkonu odborných činností v oblasti speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace, upravuje příloha č. 1.
§ 3
(1) V přihlášce ke zkoušce odborné způsobilosti se uvede
- a)
- jméno, příjmení, popřípadě titul, místo trvalého pobytu, datum narození a rodné číslo, je-li přiděleno,
- b)
- dosažené vzdělání včetně studijního oboru nebo akreditovaného studijního programu, popřípadě specializace, jde-li o přihlášku podle § 58 odst. 5 písm. c) zákona,
- c)
- délka a obsah odborné praxe,
- d)
- obor činnosti, pro kterou žádá uchazeč o provedení zkoušky odborné způsobilosti.
(2) K přihlášce ke zkoušce odborné způsobilosti podle § 58 odst. 2 až 4 a odst. 5 písm. c) zákona musí být připojena úředně ověřená kopie dokladu o absolvování příslušného odborného kursu.
§ 4
(1) Zkouška odborné způsobilosti sestává z písemné a ústní části; jejím obsahem je ověření znalostí získaných v rozsahu stanoveném v příloze č. 1.
(2) Podmínkou pro připuštění k ústní části zkoušky odborné způsobilosti je úspěšné vykonání písemného testu, čímž se rozumí správné zodpovězení alespoň dvou třetin otázek.
(3) Zkouška odborné způsobilosti je neveřejná.
§ 5
(1) Zkušební komise je tříčlenná. Skládá se z předsedy a dvou dalších členů, které jmenuje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví, který komisi zřídil (§ 60 odst. 1 zákona). Předsedou zkušební komise může být jmenována jen vysokoškolsky vzdělaná osoba činná na úseku hygieny práce nebo speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace nebo jejího odborného usměrňování nejméně 5 let. Členy zkušební komise mohou být jmenovány jen vysokoškolsky nebo středoškolsky vzdělané osoby činné na úseku hygieny práce nebo speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace nebo jejího odborného usměrňování nejméně 5 let. Členství ve zkušební komisi je neslučitelné s výkonem živnosti v oboru speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace.
(2) Zkušební komise hodnotí zvlášť výsledky zkoušky odborné způsobilosti v jejích jednotlivých oborech, kterými jsou speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace. Pokud uchazeč uspěl ve všech těchto oborech, hodnotí zkušební komise výsledek zkoušky odborné způsobilosti výrokem ,,zkoušku odborné způsobilosti úspěšně složil". Pokud uchazeč v jednom nebo více oborech zkoušky odborné způsobilosti neuspěl, hodnotí komise výsledek výrokem ,,zkoušku odborné způsobilosti nesložil". Zkušební komise se usnáší většinou hlasů.
§ 6
Zkušební komise nejméně 14 dní před konáním zkoušky odborné způsobilosti vyrozumí uchazeče o jejím termínu, časovém rozvrhu a místě konání.
§ 7
(1) O průběhu zkoušky odborné způsobilosti vyhotoví předseda zkušební komise protokol, ve kterém uvede
- a)
- jména a příjmení členů zkušební komise,
- b)
- datum a místo konání písemné a ústní části zkoušky odborné způsobilosti a dobu jejich zahájení a ukončení,
- c)
- seznam uchazečů a výsledky jejich hodnocení,
- d)
- datum vyhotovení protokolu.
(2) Přílohou protokolu jsou odevzdané písemné testy.
(3) Protokol podepisují všichni členové zkušební komise. Protokol se ukládá na příslušné okresní hygienické stanici.1)
§ 8
(1) Uchazeči, který zkoušku odborné způsobilosti složil, vydá příslušný orgán ochrany veřejného zdraví osvědčení, jehož náležitosti jsou uvedeny v čás-tech A až C přílohy č. 2.
(2) Opakovat zkoušku lze nejdříve po 6 týdnech. Zkoušku lze opakovat nejvýše dvakrát.
§ 9
Přihláška ke zkoušce odborné způsobilosti se podává před uplynutím doby platnosti osvědčení odborné způsobilosti a musí obsahovat náležitosti uvedené v § 3 odst. 1. K této přihlášce se přikládá pouze úředně ověřená kopie dosavadního osvědčení odborné způsobilosti.
§ 10
(1) Zkouška znalostí nutných k ochraně veřejného zdraví při výkonu činností epidemiologicky závažných2) sestává pouze z ústní části. Rozsah znalostí nutných k ochraně veřejného zdraví při výkonu činností epidemiologicky závažných je upraven v příloze č. 3.
(2) Na zkušební komisi a na její složení a členství v ní se vztahuje § 5 odst. 1 s tím rozdílem, že kvalifikace předsedy a členů komise se zakládá na činnosti na úseku epidemiologie, hygieny výživy a předmětů běžného užívání nebo hygieny všeobecné a komunální vykonávané po dobu nejméně 5 let.
§ 11
O zkoušce a jejím průběhu a ukončení platí obdobně ustanovení § 5 odst. 2, § 7 a 8.
§ 12
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2001.
Ministr:
––––––––––––––––––––