Vyhláška Ministerstva zemědělství ze dne 25. června 1996, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
Vyhláška
Ministerstva zemědělství
ze dne 25. června 1996,
kterou se provádějí některá ustanovení zákona o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 21 odst. 3, § 22 odst. 8, § 23 odst. 2 a § 28 odst. 6 a 7 zákona č. 92/1996 Sb. ČR, o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin (dále jen „zákon”):
§ 1
(1) Druhy rostlin, jejichž základní rozmnožovací materiál se smí uvádět do oběhu pouze mořený, jsou pšenice, žito, tritikale, ječmen, kukuřice, len a cukrovka.
(2) Certifikovaný rozmnožovací materiál druhů uvedených v odstavci 1 nemusí být mořen, nepřesahuje-li v něm výskyt škodlivých organizmů hodnoty uvedené v příloze č. 2 této vyhlášky.
§ 2
(1) Minimální vzdálenosti množitelného prostou od jiných porostů stejného nebo příbuzného druhu, které jsou podmínkou uznání porostu, jsou uvedeny v částech 3 přílohy č. 1 této vyhlášky.
(2) Požadavky na předplodiny v předcházejících letech pro daný druh, jejichž splnění je podmínkou uznání porostu, jsou uvedeny v částech 2 přílohy č. 1 této vyhlášky.
(3) Požadavky na vlastnosti množitelských porostů jednotlivých druhů, jejichž splnění je podmínkou jejich uznání, jsou uvedeny v částech 4 přílohy č. 1 této vyhlášky.
(4) Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu jednotlivých druhů, jejichž splnění je podmínkou jejich uznání, jsou uvedeny v částech 5 přílohy č. 1 této vyhlášky.
§ 3
(1) Hodnocení množitelských porostů se provádí v době, kdy je vývoj rostlin pro posouzení nejvhodnější z hlediska jejich rozhodujících vlastností. Každý množitelský porost se hodnotí nejméně jedenkrát. Četnost hodnocení podle druhů je uvedena v částech 2 přílohy č. 1 této vyhlášky.
(2) Hodnotí se:
a) celkový stav porostu posouzením jednotnosti, vyrovnanosti, zapojenosti a zdatnosti rostlin, popřípadě stupeň polehnutí a předpokládaný výnos,
b) čistota druhu,
c) pravost a čistota odrůdy,
d) zaplevelení porostu,
e) zdravotní stav porostu,
f) izolace porostu zjištěním, zda
1. je porost chráněn před nežádoucím opylením příbuznými druhy nebo jinými odrůdami, popřípadě je-li chráněn před přenosem nebezpečných chorob a škůdců,
2. není nebezpečí, že při sklizni dojde k mechanickým příměsím jiných druhů nebo odrůd, které se z osiva nebo sadby odrůdy obtížně odstraňují.
(3) Porost, který nevyhovuje požadavkům pro kategorii, ve které byl přihlášen, je možno se souhlasem žadatele uznat v kategorii, které při hodnocení porostu odpovídá.
(4) Porost se neuzná při výskytu karanténních škodlivých organizmů nebo silném výskytu ostatních závad.
§ 4
Při uznávání rozmnožovacího materiálu a při odběru vzorků se postupuje takto:
a) před odběrem vzorků předloží žadatel Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (dále jen „ústav”) rozhodnutí o uznání porostu,
b) ústavem pověřený pracovník odebere z rozmnožovacího materiálu po konečné úpravě ve fázi, kdy nemůže dojít k jeho záměně, vzorek. U osiva určeného k moření může být odebrán vzorek i před touto úpravou. Ústav v tomto případě odebere kontrolní vzorek pro stanovení klíčivosti po namoření,
c) základní osivo může být na žádost uznáno s klíčivostí až o 10 % nižší, než stanoví příloha č. 1, pouze v případě, že toto osivo bude použito pro založení množitelského porostu,
d) došlo-li po uznání k jakékoliv manipulaci s rozmnožovacím materiálem, která může ovlivnit jeho jakost, podá žadatel žádost o nové vzorkování a přezkoušení,
e) osivo se neuzná, jestliže:
1. svým vzhledem neodpovídá čištěnému osivu, zvláště obsahuje-li čištěním odstranitelné příměsi, popřípadě vykazuje vlastnosti, které nelze považovat u osiva za obvyklé,
2. obsahuje živé skladištní škůdce s výjimkou roztoče, pokud je v osivu zároveň zjištěn roztoč dravý Cheyletus eruditus v takovém množství, aby na jeden jeho exemplář připadlo nejvíce 100 škodlivých roztočů,
3. obsahuje karanténní škodlivé organizmy,
f) osivo ozimých obilnin kategorie certifikovaný rozmnožovací materiál, použité pro výsev v roce sklizně na pěstitelské plochy, může být uvedeno do oběhu před ukončení zkoušky klíčivosti provedené ústavem. Předpokladem je. aby osivo odpovídalo požadavkům stanoveným v příloze č. 1 této vyhlášky a klíčivost osiva v přírodním stavu byla nejméně o 5 % vyšší než hodnota uvedená v této příloze.
§ 5
(1) Výčet druhů, jejichž základní rozmnožovací materiál smí být vyráběn po vymezený počet generací z uznaného základního rozmnožovacího materiálu, nejvyšší počet těchto generací a způsob jejich označování je uveden v přílohách č. 3 a 4 této vyhlášky.
(2) Výčet druhů, jejichž certifikovaný rozmnožovací materiál smí být vyráběn z certifikovaného rozmnožovacího materiálu pocházejícího bezprostředně z uznaného základního rozmnožovacího materiálu, počet generací a způsob jejich označování je uveden v přílohách č. 3 a 4 této vyhlášky.
§ 6
(1) Zvláštní jakostní třídy základního a certifikovaného rozmnožovacího materiálu jsou rozeznávány u broskvoní, hrušní, chmele, jabloní, kdouloní, meruněk, ořešáků vlašských, slivoní, třešní, višní, jahodníku, angreštu, rybízu, maliníku a révy vinné.
(2) U druhů uvedených v odstavci 1 jsou zvláštní jakostní třídy rozmnožovacího materiálu označovány takto:
a) viruprostý materiál, jde-li o rozmnožovací materiál, který byl na základě mezinárodně uznávaných metod shledán prostý všech známých virů a organizmů podobných virům přirozeně se vyskytujícím v rámci daného rodu. Za známé jsou považovány viry a virům podobné organizmy uvedené v příloze č. 6 této vyhlášky,
b) materiál testovaný na virózy, jde-li o rozmnožovací materiál, který byl na základě mezinárodně uznávaných metod shledán prostý hospodářsky významných virů a virům podobných organizmů, uvedených pro jednotlivé druhy v příloze č. 7 této vyhlášky.
§ 7
Vlastnosti, které musí mít standardní rozmnožovací materiál, jsou uvedeny v příloze č. 1 této vyhlášky.
§ 8
(1) Požadavky na úřední návěsku rozmnožovacího materiálu jsou:
a) návěska z neroztržitelného materiálu, jejíž velikost je u osiva a u sadby brambor nejméně 110 x 67 mm a u svazků rostlin nejméně 120 x 20 mm,
b) nalepovací etiketa minimálně stejných rozměrů,
c) potisk obalů minimálně stejných rozměrů.
(2) Barevné odlišení úředních návěsek podle kategorie rozmnožovacího materiálu a vzory úředních návěsek jsou uvedeny v příloze č. 4 této vyhlášky.
(3) U obalů, u kterých by mohlo dojít k odtržení nebo poškození úřední návěsky, se vkládá úřední návěska i dovnitř obalu.
(4) Za úřední pojistku jsou považována tato opatření:
a) plomba z nebarevného plechu,
b) nálepka nebo samolepicí páska neodstranitelná bez porušení,
c) prošitá návěska u strojově zašívaných obalů,
d) ventilový uzávěr obalu uzavíraný tlakem osiva, pokud obal nemá jiný otvor, uzávěr má délku nejméně 22 % šířky obalu a jedná se o semena odpovídající velikostí nejméně semenům pšenice,
e) samolepicí nebo svařovací uzávěry papírových nebo plastických obalů, které nemají jiný otvor, a nemohou být otevřeny bez porušení,
f) strojově prošitý obal zamezující záměně.
(5) Opatření uvedená v odstavci 4 se nevztahují na volně loženou sadbu brambor, kde žadatel prokáže původ sadby dodacím listem a kopií rozhodnutí o uznání sadby.
(6) Další údaje, jimiž musí být označen rozmnožovací materiál jsou:
a) úprava osiva obrušováním, inkrustací, obalováním, do výsevových pásů,
b) kalibrace,
c) třídění,
d) u obalovaného osiva počet semen na jednotku hmotnosti,
e) způsob chemického ošetření.
§ 9
(1) Hmotnost nebo počet kusů, které se považují za malé balení, jsou uvedeny pro jednotlivé druhy v příloze č. 5 této vyhlášky.
(2) Malá balení se označují údaji uvedenými v příloze č. 5 této vyhlášky.
§ 10
Přechodná ustanovení
(1) Při uznávání porostů založených před účinností zákona se podle této vyhlášky nepostupuje, při uznávání porostů jetelovin a trav se podle ní postupuje od 1. ledna 1998.
(2) Osivo jetelovin a trav připravené z porostů založených před účinností zákona lze vzorkovat i z neuznaných porostů, nejdéle však do 31. prosince 1997.
(3) Úřední návěsky a plomby používané před účinností zákona nesplňující náležitosti této vyhlášky lze užívat do 30. dubna 1997.
§ 11
Zrušovací ustanovení
Ve vyhlášce Ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství a Ministerstva spravedlnosti č. 62/1964 Sb., kterou se vydávají prováděcí předpisy k zákonu o rozvoji rostlinné výroby, ve znění zákona č. 132/1989 Sb. a vyhlášky č. 162/1996 Sb. ČR, se část 1 vypouští.
§ 12
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Ministr:
Ing. Lux v. r.
Příloha
Seznam příloh
Příloha č. 1
Požadavky na množitelské porosty a rozmnožovací materiál
1. 1 Požadavky na množitelské porosty a osivo obilnin
1. 2 Požadavky na množitelské porosty a osivo kukuřice
1. 3 Požadavky na množitelské porosty a osivo luskovin
1. 4 Požadavky na množitelské porosty a osivo olejnin a přadných rostlin
1. 5 Požadavky na množitelské porosty a osivo jetelovin a trav
1. 6 Požadavky na množitelské porosty a osivo semenných okopanin
1. 7 Požadavky na množitelské porosty, osivo a sadbu zelenin
1. 8 Požadavky na množitelské porosty, osivo a sadbu léčivých rostlin
1. 9 Požadavky na množitelské porosty, osivo a sadbu květin
1. 10 Požadavky na množitelské porosty, osivo a sadbu ovocných dřevin
1. 11 Požadavky na množitelské porosty, osivo a sadbu jahodníku
1. 12 Požadavky na množitelské porosty a sadbu brambor
1. 13 Požadavky na množitelské porosty a sadbu topinambur
1. 14 Požadavky na množitelské porosty a sadbu révy vinné
1. 15 Požadavky na množitelské porosty a sadbu chmele
Příloha č. 2
Nejvyšší povolený výskyt škodlivých organizmů
Příloha č. 3
Seznam druhů, u kterých smí být vyráběn základní rozmnožovací materiál ze základního a certifikovaný rozmnožovací materiál z certifikovaného rozmnožovacího materiálu a přípustné počty generací
Příloha č. 4
Kategorie rozmnožovacího materiálu, vzory a barevné odlišení návěsek
Příloha č. 5
Malé balení
Příloha č. 6
Seznam virů a virům podobných organizmů, na jejichž výskyt je testován rozmnožovací materiál zvláštní jakostní třídy, označené „viruprostý materiál”
Příloha č. 7
Seznam hospodářsky významných virů a virům podobných organizmů, na jejichž výskyt je testován rozmnožovací materiál zvláštní jakostní třídy, označené „materiál testovaný na virózy”