Vyhláška Ministerstva zemědělství ze dne 26. ledna 2000, kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 222/1996 Sb., kterou se stanoví metody odběru vzorků, metody laboratorního zkoušení krmiv, doplňkových látek a premixů a způsob uchovávání vzorků podléhajících zkáze
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Ministerstva zemědělství
ze dne 26. ledna 2000,
kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 222/1996 Sb.,
kterou se stanoví metody odběru vzorků,
metody laboratorního zkoušení krmiv, doplňkových látek a premixů
a způsob uchovávání vzorků podléhajících zkáze
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 4 odst. 7 a § 17 odst. 6 zákona č. 91/1996 Sb., o krmivech:
Čl. I
Vyhláška č. 222/1996 Sb., kterou se stanoví metody odběru vzorků, metody laboratorního zkoušení krmiv, doplňkových látek a premixů a způsob uchovávání vzorků podléhajících zkáze, se mění takto:
1. V § 1 odstavec 2 včetně poznámky pod čarou č. 1a) zní:
,,(2) Odběr vzorků krmiv, doplňkových látek a premixů zahrnuje odběr dílčích vzorků pro účely sestavení souhrnného a konečného vzorku, odběr dílčích vzorků pro účely stanovení pracovní přesnosti míchacího zařízení a pro účely posouzení homogenity doplňkových látek a aminokyselin v premixech a krmivech s použitím premixů (dále jen ,,homogenita") a způsob označování a uchovávání konečných, případně dílčích vzorků včetně vyhotovení protokolu o jejich odběru. Toto ustanovení se nevztahuje na odběr vzorků pro stanovení reziduí pesticidů a přítomnosti mikroorganismů, který se provádí podle zvláštního právního předpisu.1a)
––––––––––––––––––––
1a) Vyhláška č. 294/1997 Sb., o mikrobiologických požadavcích na potraviny, způsobu jejich kontroly a hodnocení, ve znění vyhlášky č. 91/1999 Sb.".
2. V § 2 se na konci odstavce 4 tečka vypouští a doplňují se slova ,,nebo pro posouzení pracovní přesnosti míchacích zařízení.".
3. V § 2 se na začátek odstavce 6 vkládá nová věta, která zní: ,,Za vzorkovanou partii se považuje množství krmiva, doplňkové látky nebo premixu, které vykazuje jednotnost svým vnějším uspořádáním, označením a místním uložením.".
4. V § 2 se doplňuje odstavec 7, který zní:
,,(7) Při odběru dílčích vzorků pro posouzení pracovní přesnosti míchacího zařízení se odebírá 10 dílčích vzorků z posuzovaného obsahu míchacího zařízení způsobem uvedeným v příloze č. 16.".
5. V § 3 odst. 2 se za slova ,,s použitím premixu" vkládají slova ,,nebo pro posouzení pracovní přesnosti míchacích zařízení".
6. V § 3 se za odstavec 3 vkládá nový odstavec 4, který zní:
,,(4) Při odběru vzorků pro posouzení pracovní přesnosti míchacích zařízení tvoří dílčí vzorek odebraný z míchacího zařízení vždy jeden souhrnný vzorek, který je považován současně i za vzorek konečný.".
Dosavadní odstavec 4 se označuje jako odstavec 5.
7. V § 4 odstavec 1 zní:
,,(1) Ze souhrnného vzorku se přímo nebo po redukci vyhotoví nejméně tři konečné vzorky, které tvoří množství souhrnného vzorku určené pro zkoušení; minimální hmotnost konečného vzorku je uvedena v příloze č. 5 ve sloupci 2.".
8. V § 4 odst. 2 se za slova ,,s použitím premixu" vkládají slova ,,a pro posouzení pracovní přesnosti míchacího zařízení".
9. V § 4 se doplňuje odstavec 4, který včetně poznámky pod čarou č. 4) zní:
,,(4) Vzorky určené k laboratornímu zkoušení se neprodleně doručí spolu s protokolem o odběru vzorku do příslušné laboratoře.4)
––––––––––––––––––––
4) § 17 zákona č. 91/1996 Sb., o krmivech.".
10. V § 5 se doplňují odstavce 4 až 6, které znějí:
,,(4) Ustanovení odstavců 1, 2 a 3 se nevztahuje na dílčí vzorky odebrané pro posouzení homogenity a pracovní přesnosti míchacích zařízení.
(5) Při odběru dílčích vzorků pro posouzení homogenity nebo pracovní přesnosti míchacích zařízení se dílčí vzorky, které jsou i konečnými vzorky, uchovávají v čistých, suchých, vlhkost nepropouštějících, vzduchotěsně uzavíratelných obalech. Obaly se vzorky se uzavřou a označí vždy těmito údaji:
- a)
- názvem vzorkovaného krmiva, doplňkové látky, premixu nebo u vzorků pro posouzení pracovní přesnosti ověřovaným typem míchacího zařízení,
- b)
- obchodním jménem a sídlem právnické osoby nebo jménem a příjmením fyzické osoby, která je výrobcem krmiva, doplňkové látky a premixu, u vzorků pro posouzení pracovní přesnosti obchodním jménem a sídlem právnické osoby nebo jménem a příjmením fyzické osoby, která je majitelem míchacího zařízení,
- c)
- jménem a příjmením fyzické osoby, která prováděla odběr vzorků.
(6) Při odběru vzorků krmiv, doplňkových látek a premixů určených pro zkoušení fotolabilních látek se musí konečné vzorky uchovávat v obalech, které zabrání přístupu světla.".
11. V § 6 odstavec 1 zní:
,,(1) O každém odběru konečného vzorku krmiva, doplňkové látky a premixu se vyhotoví protokol, který umožní přesnou identifikaci každé vzorkované partie tak, aby nemohlo dojít k záměně vzorků. Protokol o odběru vzorku se připojí ke každému konečnému vzorku. Pro účely posouzení homogenity nebo pracovní přesnosti míchacích zařízení se o odběru všech vzorků pořizuje pouze jeden protokol.".
12. V § 7 se doplňuje odstavec 3, který zní:
,,(3) Pokud není metoda pro zkoušení daného znaku uvedena v přílohách č. 7 až 14 a kontrola tohoto znaku je nezbytná, lze použít jinou vhodnou metodu, která odpovídá dosažené úrovni vědeckého a technického poznání. Obecné podmínky pro použití zkušební metody jsou uvedeny v příloze č. 15.".
13. V § 9 odstavec 1 zní:
,,(1) Zkušební vzorky krmiv, doplňkových látek a premixů se po skončení zkoušek uchovávají způsoby uvedenými v příloze č. 8.".
14. V § 10 odstavec 3 zní:
,,(3) Koncentrace roztoků se vyjadřuje buď v hmotnostních nebo objemových procentech, nebo se vyjadřuje jako koncentrace látková (mol/l) nebo hmotnostní (mg/l, mg/ml).".
15. § 11 zní:
(1) Výsledkem chemické zkoušky krmiva, doplňkové látky nebo premixu je průměrná hodnota získaná nejméně ze dvou analýz provedených na dvou navážkách vzorku, pokud se výsledek analýz neodchyluje o větší hodnotu, než je hodnota meze opakovatelnosti /r/ (dále jen ,,opakovatelnost"), uvedená v přílohách č. 9 a 10.
(2) Opakovatelnost je hodnota, o které lze předpokládat, že s pravděpodobností 95 % bude nižší nebo rovna absolutní hodnotě rozdílu mezi dvěma výsledky zkoušek získaných za podmínek opakovatelnosti. Podmínky opakovatelnosti jsou podmínky, kdy se nezávis-lé výsledky zkoušek získají stejnou metodou, na identickém materiálu, v téže laboratoři, týmž pracovníkem, za použití téhož vybavení, během krátkého časového rozmezí.
(3) Není-li hodnota opakovatelnosti uvedena, vypočítá se postupem uvedeným v bodě 8 přílohy č. 15.
(4) Výsledek chemické zkoušky se vyjadřuje v jednotkách uvedených v přílohách č. 9 až 14. Při stanovení původní vlhkosti krmiva, doplňkové látky nebo premixu se výsledky přepočítávají na původní sušinu.
(5) Není-li u metody uvedeno jinak, vyjadřují se výsledky po zaokrouhlení takto:
pro vyjádření obsahu v jednotkách mg/kg:
pro obsah do 9,99 mg/kg
s přesností na 0,01 mg/kg
pro obsah od 10,0 do 99,9 mg/kg
s přesností na 0,1 mg/kg
pro obsah od 100 do 999 mg/kg
s přesností na 1 mg/kg
pro obsah od 1000 do 9999 mg/kg
s přesností na 10 mg/kg
pro obsah od 10000 do 99999 mg/kg
s přesností na 100 mg/kg
pro obsah nad 100 000 mg/kg
s přesností na 1000 mg/kg
pro vyjádření obsahu v jednotkách g/kg:
pro obsah do 9,99 g/kg
s přesností na 0,01 g/kg
pro obsah od 10 g/kg do 99,9 g/kg
s přesností na 0,1 g/kg
pro obsah nad 100 g/kg
s přesností na 1 g/kg.
(6) Mez reprodukovatelnosti /R/ (dále jen ,,reprodukovatelnost") je hodnota, o níž lze předpokládat, že s pravděpodobností 95 % bude nižší nebo rovna absolutní hodnotě rozdílu mezi dvěma výsledky zkoušek získaných za podmínek reprodukovatelnosti. Podmínky reprodukovatelnosti jsou podmínky, kdy se nezávislé výsledky zkoušek získají stejnou metodou, na indentickém materiálu v různých laboratořích, různými pracovníky, používajících různá vybavení. Reprodukovatelnost nezahrnuje chybu odběru vzorku.
(7) Hodnoty reprodukovatelnosti pro jednotlivé metody zkoušení jsou uvedeny v přílohách č. 9, 10 a 17. Není-li hodnota reprodukovatelnosti stanovena, vypočítá se postupem uvedeným v bodě 8 přílohy č. 15.".
16. § 12 zní:
Zkoušení homogenity2) doplňkových látek a aminokyselin v partii premixu nebo krmiv s použitím premixů se provádí pomocí doplňkové látky nebo přidané aminokyseliny. Při posuzování pracovní přesnosti míchacího2) zařízení se používá doplňková látka, která při laboratorním zkoušení vykazuje nejnižší hodnotu opakovatelnosti a reprodukovatelnosti pro ověřovaný obsah.".
17. V příloze č. 2 nadpis tabulky včetně vysvět-livky na konci přílohy zní:
,,Minimální počty dílčích vzorků *)
Materiály se rozumí krmiva, doplňkové látky a premixy.
- *)
- Nevztahuje se na vzorkovanou partii, pokud počet obalů nebo hmotnost nebo objem je nižší, než je uvedeno v tabulce.".
18. V příloze č. 2 bodě 1. se slova ,,Pevná krmiva" nahrazují slovy ,,Pevné materiály".
19. V příloze č. 2 bodě 2. se slova ,,Pevná krmiva balená do obalů:" nahrazují slovy ,,Pevné materiály balené do obalů:".
20. V příloze č. 2 bodě 3. se slova ,,Tekutá a polotekutá krmiva:" nahrazují slovy ,,Tekuté a polotekuté materiály:".
21. V příloze č. 3 nadpis tabulky včetně vysvětlivky na konci přílohy zní:
,,Minimální hmotnost souhrnného vzorku*)
*) Nevztahuje se na vzorkovanou partii, pokud počet obalů nebo hmotnost nebo objem je nižší, než je uvedeno v tabulce.".
22. Příloha č. 5 zní:
,,Příloha č. 5 k vyhlášce č. 222/1996 Sb.
Minimální hmotnost konečného vzorku*)
Druh a rozsah partie
Minimální hmotnost konečného vzorku
1
2
1. Pevná krmiva
0,5 kg
2. Tekutá a polotekutá krmiva
0,5 l
3. Doplňkové látky
0,05 kg
4. Premixy
0,25 kg.
*) Nevztahuje se na vzorkovanou partii, pokud počet obalů nebo hmotnost nebo objem je nižší, než je uvedeno v tabulce.".
23. Nadpis přílohy č. 6 zní:
,,Postup odběru vzorků krmiv, doplňkových látek a premixů".
24. V příloze č. 6 bodě 1. první věta zní: ,,Dílčí vzorky s výjimkou dílčích vzorků pro stanovení přítomnosti a obsahu nežádoucích látek, zakázaných látek a produktů, jakož i dílčích vzorků pro stanovení homogenity a posouzení pracovní přesnosti míchacích zařízení se odebírají nahodile tak, aby zahrnovaly celou vzorkovanou partii.".
25. V příloze č. 6 se za bod 4. doplňují body 5. a 6., které znějí:
,,5. Dílčí vzorky pro posouzení homogenity partie se odebírají z nahodile vybraných obalů nebo u volně ložených krmiv z nahodile vybraných míst, které jsou rovnoměrně rozloženy po celé vzorkované partii. Počet odebíraných dílčích vzorků z partie je uveden v příloze č. 14.
6. Dílčí vzorky pro posouzení pracovní přesnosti míchacího zařízení se odebírají tak, aby jejich odběr byl rovnoměrně rozmístěn po celé ploše prostoru míchacího zařízení nebo při vzorkování mimo míchací prostor byl rovnoměrně rozložen podle počtu vzorkovaných obalů nebo vzorkované hmotnosti.".
26. V příloze č. 7 bodě 1. 2. se na konci druhého odstavce doplňuje tato věta: ,,Toto ustanovení se nevztahuje na konečné vzorky pro posouzení obsahu nežádoucích látek, homogenity a pracovní přesnosti míchacího zařízení.".
27. V příloze č. 7 se za bod 1. 5. doplňují body 1. 6. a 1. 7., které znějí:
,,1. 6. Konečné vzorky pro posouzení obsahu nežádoucích látek se předem smyslově posoudí, provedou se případné fyzikální a speciální zkoušky a konečný vzorek se jako celek upravuje tak, aby částice propadly drátěným sítem o velikosti strany oka 1 mm, a poté se dokonale promíchá tak, aby navážky požadované pro jednotlivé zkoušky byly homogenní a reprezentovaly konečný vzorek. Z takto upraveného vzorku se připravují navážky pro jednotlivé zkoušky.
1. 7. Konečné vzorky pro posouzení homogenity a pro posouzení pracovní přesnosti míchacího zařízení se nejprve jako celek upravují tak, aby částice propadly drátěným sítem o velikosti strany oka 1 mm, a poté se dokonale promíchají tak, aby navážky pro jednotlivé zkoušky byly homogenní a reprezentovaly konečný vzorek. Z takto upravených vzorků se připravují navážky pro jednotlivé zkoušky.".
28. Příloha č. 9 zní: