Vyhláška Ministerstva zemědělství ze dne 7. listopadu 2000, kterou se určují druhy zemědělského zboží, na něž je možné vystavovat zemědělské skladní listy, a podmínky pro provozování zemědělských veřejných skladů
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Ministerstva zemědělství
ze dne 7. listopadu 2000,
kterou se určují druhy zemědělského zboží, na něž je možné vystavovat zemědělské skladní listy,
a podmínky pro provozování zemědělských veřejných skladů
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 34 zákona č. 307/2000 Sb., o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech a o změně některých souvisejících zákonů, (dále jen ,,zákon") k provedení § 2 odst. 8, § 7 odst. 2, § 15 odst. 1 písm. b) a § 15 odst. 2 písm. d) zákona:
Zemědělské skladní listy je možné vystavovat na druhy zboží, které jsou uvedeny v příloze č. 1.
(1) Jakost jednotlivých druhů uskladňovaného zboží uvedeného v příloze č. 1 je vymezena hodnotami jakostních znaků, které jsou stanoveny
- a)
- u úschovy individuální hodnotami skutečně zjištěných jakostních znaků; přitom zjištěná hodnota jakostního znaku nesmí překročit mezní hodnoty pro daný druh zboží podle přílohy č. 2,
- b)
- u úschovy hromadné mezními hodnotami, které jsou uvedeny v příloze č. 2; přitom hodnota kteréhokoliv jakostního znaku je rozhodná pro zařazení zboží do jednotlivých druhů.
(2) Vymezení příměsí a nečistot pro jednotlivé druhy zboží, s výjimkou sladovnického ječmene, je uvedeno v příloze č. 3 a vymezení škodlivých nečistot pro všechny druhy zboží, včetně sladovnického ječmene, skladované v zemědělských veřejných skladech je uvedeno v příloze č. 4.
(3) Vymezení zrn poškozených, zrn se zahněd-lými špičkami, zrn porostlých a celkový odpad u sladovnického ječmene skladovaného v zemědělských veřejných skladech jsou uvedena v příloze č. 5.
(4) Postup a způsob vzorkování zboží pro jakostní hodnocení znaků, úprava vzorků, jejich četnost, použití a nakládání s nimi se provádí postupem uvedeným v příloze č. 6.
(5) Postup úpravy laboratorního vzorku na analytický vzorek a metody jeho zkoušení se provádí postupem uvedeným v příloze č. 7.
Minimální množství
Minimální množství zemědělského zboží, na které lze vystavovat zemědělský skladní list, je 30 tun.
(1) Objektem skladu se rozumí ucelený prostor určený pro skladování a s ním související obslužné funkce za předpokladu, že splňuje obecné technické požadavky podle zvláštního právního předpisu1) a zajišťuje způsob a podmínky skladování a nezbytné vybavení zemědělského veřejného skladu uvedené v příloze č. 8.
(2) Účel stavby ke skladování zboží prokazuje kolaudační rozhodnutí podle zvláštního právního předpisu.2)
(3) Pokud není zachováno kolaudační rozhodnutí nebo vzniknou pochybnosti týkající se účelu užívání objektu skladu, postupuje se podle zvláštního právního předpisu.3)
(4) Objekt skladu umožňuje skladování zboží tak, aby snížení hmotnosti skladovaného zboží v důsledku manipulace nezbytné pro řádné ošetřování a skladování zboží nepřesáhlo hodnoty uvedené v příloze č. 9.
Podmínkou pro provozování skladu je také zabezpečení odpovídající kapacitě skladu pro
- a)
- sušení a čištění zboží,
- b)
- laboratorní rozbory odebraných vzorků zboží.
(1) Skladovací kapacita je daná
- a)
- počtem a objemem buněk sila vyčleněných pro zemědělský veřejný sklad, nebo
- b)
- objemem u halových skladů s ohledem na manipulační plochu, přístup a nejvyšší násypnou výš-ku.
(2) Minimální skladovací kapacita zemědělského veřejného skladu je 1 000 tun pro všechny druhy uskladňovaného zboží celkem.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
––––––––––––––––––––