Vyhláška Ministerstva zemědělství ze dne 9. května 1996, kterou se provádí zákon o ochraně chmele
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Ministerstva zemědělství
ze dne 9. května 1996,
kterou se provádí zákon o ochraně chmele
§ 1
Chmelařské oblasti a chmelařské polohy
(k § 3 zákona)
Chmelařské oblasti a v nich se nacházející chmelařské polohy jsou tvořeny katastrálními územími uvedenými v příloze.
Vedení evidence chmelnic
(k § 4 zákona)
§ 2
(1) Chmelnice se evidují pro každé katastrální území samostatně, s členěním na jednotlivé podnikatele s chmelem, popřípadě majitele chmelnice.
(2) Evidence obsahuje registrační číslo chmelnice, parcelní číslo, celkovou, produkční a pomocnou plochu chmelnice, odrůdu, kategorii a generaci rozmnožovacího materiálu, spon a rok založení chmelnice, jméno, příjmení a trvalý pobyt, je-li podnikatelem s chmelem osoba fyzická, nebo obchodní jméno a sídlo, je-li podnikatelem s chmelem osoba právnická, popřípadě jméno, příjmení a trvalý pobyt majitele chmelnice.
(3) Eviduje se produkční plocha chmelnice, která je tvořena v čele konstrukce spojnicí kotevních drátů v úrovni terénu, v podélném směru probíhá ve vzdálenosti 1,5 m vně od posledního vysázeného řadu. Zvlášť se evidují i části chmelnice mimo produkční plochu, které tvoří pomocnou plochu chmelnice.
§ 3
(1) Pro každé katastrální území vede Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (dále jen ,,ústav") samostatný soubor registračních čísel.
(2) Přidělené registrační číslo chmelnice se upevňuje na všech čtyřech rohových sloupech konstrukce tak, aby nebylo poškozeno projíždějícími mechanizačními prostředky.
(3) V oznámení o zrušení chmelnice se uvede katastrální území, registrační číslo a výměra zrušené chmelnice.
Postup při označování chmele
(k § 6 zákona)
§ 4
Ústav provádí označování chmele na místě u podnikatelů. Za tím účelem zajistí
a) zjištění hmotnosti každého chmelem naplněného obalu vážením na ověřených vahách,1)
b) uzavření horní části obalu plombou,
c) upevnění označovacího štítku na postranním švu obalu dvěma plombami,
d) zápis čísla a váhy každého obalu s chmelem do výkazu označeného chmele.
§ 5
Jde-li o chmel vypěstovaný v jedné z chmelařských poloh, uvádí se její název na označovacím štítku pod názvem katastrálního území. Označovací štítek má v tomto případě uprostřed svislý barevný pruh, a to u chmelařské polohy Údolí Zlatého potoka červený, u chmelařské polohy Podlesí zelený a u chmelařské polohy Polepská Blata modrý.
§ 6
Výkaz označeného chmele obsahuje
a) název katastrálního území a okresu, v němž se chmelnice nachází,
b) výměru chmelnice,
c) je-li podnikatelem s chmelem osoba fyzická, jméno, příjmení a trvalý pobyt, a je-li podnikatelem s chmelem osoba právnická, obchodní jméno a sídlo,
d) číslo obalu,
e) hrubou hmotnost obalu s chmelem a hmotnost obalu,
f) ročník sklizně.
§ 7
Je-li nutné označený chmel z důvodu ohrožení jeho jakosti nebo zdravotní nezávadnosti před ověřením přebalit, ústav na požádání podnikatele s chmelem odstraní z obalů s chmelem označovací štítky, po přebalení opatří obaly s chmelem novými označovacími štítky, zjistí hmotnost jednotlivých obalů s chmelem na ověřených vahách a vystaví o tom doklad. Obdobně ústav označí zbylý chmel po balení.
Postup při ověřování chmele
(k § 7 a 8 zákona)
§ 8
(1) Přihláška chmele k ověření obsahuje
a) je-li podnikatelem s chmelem osoba fyzická, jméno, příjmení a trvalý pobyt, a je-li podnikatelem s chmelem osoba právnická, obchodní jméno a sídlo,
b) počet přihlášených obalů s chmelem,
c) místo balení,
d) ročník sklizně,
e) chmelařskou oblast,
f) odrůdu chmele,
g) údaje o vlhkosti a chmelových příměsích,
h) datum přihlášení.
(2) Současně s přihláškou předloží podnikatel s chmelem seznam čísel obalů s chmelem přihlášených k ověření podle jednotlivých katastrálních území.
§ 9
Ústav po předložení přihlášky podnikatelem s chmelem provede ověření chmele v prostorách určených ústavem. Za tím účelem zajistí
a) kontrolu úplnosti údajů na přihlášce chmele k ověření,
b) kontrolu totožnosti chmele podle štítku,
c) odstranění štítku a plomb z obalu,
d) dohled na úpravy chmele,
e) zapečetění a zaplombování obalů s chmelem, s výjimkou obalů s chmelem granulovaným a mletým,
f) označení obalů s chmelem údajem o tom, zda jde o chmel upravený nebo neupravený.
§ 10
(1) Ověřovací listina obsahuje kromě údajů uvedených v § 7 odst. 3 zákona: evidenční číslo ověřovací listiny, druh obalů, počet, ověřovací čísla a hmotnost obalů s chmelem, způsob úpravy chmele, podpisy vedoucích zaměstnanců ústavu, datum a místo vystavení.
(2) Ověřovací listina vydaná pro ověřený chmel mísený podle § 8 písm. e) zákona musí obsahovat i evidenční čísla původních ověřovacích listin.
(3) Na jedné ověřovací listině může být uvedeno až 50 obalů s chmelem.
§ 11
(1) Písemné doklady o ověřování chmele se vyhotovují pro vývoz dvojjazyčně, a to česko-německy nebo česko-anglicky.
(2) Nápisy na pečetích a plombách, jimiž jsou uzavírány obaly při ověřování chmele, se uvádějí v českém jazyce. Při ověřování chmele určeného pro vývoz se text na ověřovací značce, pečeti i ověřovací listině uvádí rovněž v jazyce německém nebo anglickém.
§ 12
Požadavky na jakost a zdravotní
nezávadnost chmele
(k § 7 odst. 2 zákona)
(1) Vlhkost ověřeného chmele nesmí přesáhnout 12 hmotnostních procent a obsah chmelových příměsí 5 hmotnostních procent. Za chmelové příměsi se považují listy a jejich části, úlomky řapíků, části stopek delších než 30 mm a zlomky révy.
(2) Obsah dusičnanů, stanovených jako NaNO3, nesmí přesáhnout 15 000 mg na 1 kg sušiny chmele.
Metody zkoušení a odběr vzorků
(k § 14 písm. f zákona)
§ 13
(1) Hodnocení jakosti a zdravotní nezávadnosti provádějí orgány dozoru uvedené v § 10 zákona postupem stanoveným v § 14 až 17.
(2) Hodnocení jakosti a zdravotní nezávadnosti se provádí z průměrného vzorku. Průměrný vzorek se připraví smícháním dílčích vzorků odebraných z jedné dávky chmele. Průměrného vzorku o hmotnosti 200 g se použije k hodnocení jakosti metodami stanovenými v § 15 až 17.
§ 14
(1) Odběr dílčího vzorku neupraveného chmele se provádí ručně po rozpárání bočního švu obalu, střídavě ze spodní, střední a horní části obsahu obalu. Z každého obalu kontrolované dávky se odebírá jeden dílčí vzorek.
(2) Odběr dílčího vzorku chmele upraveného lisováním se provádí ručně po rozpárání horní části obalu vyseknutím chmele, a to při počtu balení kontrolované dávky
a) do pěti balení obalů dva dílčí vzorky ze dvou obalů,
b) od šesti do 15 balení obalů tři dílčí vzorky ze tří obalů,
c) od 16 balení obalů výše čtyři dílčí vzorky ze čtyř obalů.
(3) Odběr dílčího vzorku chmele upraveného mletím nebo granulací se provádí lopatkou z jednotlivých obalů, a to při hmotnosti kontrolované dávky
a) do 100 kg dva dílčí vzorky ze dvou obalů,
b) od 101 do 500 kg čtyři dílčí vzorky ze čtyř obalů,
c) od 501 kg výše šest dílčích vzorků ze šesti obalů.
(4) Dílčí vzorky musí mít hmotnost nejméně 100 g.
§ 15
(1) Vzorek se zváží s přesností na desetinu gramu, rozprostře na tmavomodrý nebo fialový papír a vybere se chmelová příměs. Části stopek převyšující 30 mm se odstřihnou a zařadí do chmelové příměsi, která se zváží s přesností na desetinu gramu.
(2) Obsah chmelové příměsi v procentech se vypočítá tak, že hmotnost chmelové příměsi násobená stem se vydělí hmotností vzorku před vytříděním chmelové příměsi.
§ 16
(1) Neupravený chmel a chmel upravený lisováním nebo granulací se rozdrtí na částice o velikosti maximálně 2 mm. Pět až deset gramů chmelové drti se vloží do připravené hliníkové misky, vysušené při 105 až 107 °C a vychlazené v exsikátoru. Po uzavření misky víčkem se na analytických vahách zjistí hmotnost misky s drtí s přesností na tisícinu gramu. Potom se suší v předem vyhřáté sušárně jednu hodinu při 105 až 107 °C. Po vychladnutí v exsikátoru se miska s vysušenou chmelovou drtí zváží s přesností na tisícinu gramu.
(2) Obsah vody v procentech se vypočítá tak, že od hmotnosti vzorku před sušením se odečte hmotnost vzorku po sušení, násobí stem a vydělí hmotností vzorku před sušením.
§ 17
Obsah dusičnanů se stanoví vysokoúčinnou kapalinovou chromatografií (HPLC) nebo průtokovou injekční analýzou (FIA).
§ 18
Zrušovací ustanovení
Zrušují se:
1. vyhláška Ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství č. 78/1962 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o chmelařských výrobních oblastech, chmelařských polohách, povinném známkování chmele a o evidenci chmelnic,
2. § 20 a § 43 až 45 vyhlášky Ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství a Ministerstva spravedlnosti č. 62/1964 Sb., kterou se vydávají prováděcí předpisy k zákonu o rozvoji rostlinné výroby.
§ 19
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.