VYHLÁŠKA Ministerstva životního prostředí ze dne 11. července 2002, kterou se stanoví požadavky na kvalitu paliv z hlediska ochrany ovzduší
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Ministerstva životního prostředí
ze dne 11. července 2002,
kterou se stanoví požadavky na kvalitu paliv z hlediska ochrany ovzduší
Ministerstvo životního prostředí stanoví podle § 55 odst. 3 zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), (dále jen ,,zákon") k provedení § 3 odst. 11 zákona:
(1) Tato vyhláška v souladu s právem Evropských společenství1) stanoví požadavky na jednotlivé druhy paliv a na ověřování jejich kvality.
(2) Tato vyhláška se nevztahuje
- a)
- na kvalitu pohonných hmot motorových vozidel, kterou upravuje zvláštní právní předpis,2)
- b)
- na spoluspalování odpadu s palivem, které upravuje zvláštní právní předpis.3)
Pro účely této vyhlášky se rozumí
- a)
- palivem -- tuhý, kapalný nebo plynný hořlavý materiál určený ke spalování ve zdrojích znečišťování za účelem získání jeho energetického obsahu, který splňuje požadavky stanovené touto vyhláškou. S výjimkou rostlinných materiálů splňujících požadavky stanovené v § 3 odst. 2 písm. e) a f) není palivem odpad podle zvláštního právního předpisu,4)
- b)
- alternativním palivem -- směs spalitelných materiálů přírodního nebo umělého původu bez nebezpečných vlastností uvedených pod kódy H1, H4 až H14 v příloze č. 2 zvláštního právního předpisu.4) Skutečné složení alternativního paliva se ověřuje autorizovanou zkušebnou.5) Vlastnosti produktů spálení (plynných odpadních plynů a tuhých zbytků) jsou ověřovány autorizovanou osobou podle § 15 zákona na konkrétním zařízení zdroje znečišťování,
- c)
- těžkým topným olejem -- jakékoliv kapalné palivo získané z ropy uvedené v podpoložkách celního sazebníku6) jako kód 2710 1961 až 2710 1969 nebo jakékoliv kapalné palivo získané z ropy jiné než plynové a střední oleje definované pod písmeny d) a e), které v důsledku svého destilačního rozmezí náleží do kategorie těžkých olejů určených k použití jako palivo a z něhož se do teploty 250 °C vydestiluje s použitím metody ČSN EN ISO 3405 méně než 65 procent objemu (včetně ztrát). Pokud se nepodaří provést destilaci podle metody ČSN EN ISO 3405, produkt je pokládán za těžký topný olej,
- d)
- plynovým olejem -- jakékoliv kapalné palivo získané z ropy uvedené v podpoložkách celního sazebníku6) jako kód 2710 1941 až 2710 1949 nebo jakékoliv kapalné palivo získané z ropy, které v důsledku svého destilačního rozmezí náleží do kategorie těžké oleje -- plynové oleje určené k použití jako palivo a z něhož se do teploty 250 °C vydestiluje s použitím metody ČSN EN ISO 3405 méně než 65 procent objemu (včetně ztrát) a do teploty 350 °C vydestiluje nejméně 85 procent objemu (včetně ztrát),
- e)
- středním olejem -- jakékoliv kapalné palivo získané z ropy uvedené v podpoložkách celního sazebníku6) jako kód 2710 1929 nebo jakékoliv kapalné palivo získané z ropy, které v důsledku svého destilačního rozmezí náleží do kategorie středních olejů určených k použití jako palivo a z něhož se do teploty 210 °C vydestiluje s použitím metody ČSN EN ISO 3405 méně než 90 procent objemu (včetně ztrát) a do teploty 250 °C vy-destiluje nejméně 65 procent objemu (včetně ztrát),
- f)
- měrnou sirnatostí tuhých paliv -- obsah veškeré síry vyjádřený v původním stavu v g.MJ-1 výhřevnosti spalovaného paliva.
(1) Paliva se podle jejich skupenství dělí na tuhá, kapalná a plynná.
(2) Za tuhá paliva se považují
- a)
- černé uhlí a paliva z něj vyráběná, jako brikety, koks a další produkty,
- b)
- hnědé uhlí a paliva z něj vyráběná, jako brikety, polokoks a další produkty,
- c)
- rašelinové brikety nebo palivová rašelina,
- d)
- přírodní kusové dříví, včetně přirostlé kůry, chrastí a šišek,
- e)
- přírodní nekusové dřevo i ve formě briket, štěpků, pilin nebo dalších produktů,
- f)
- biomasa,7)
- g)
- alternativní palivo.
(3) Za kapalná paliva se považují
- a)
- kapalné produkty zpracování zemního plynu,
- b)
- plynový olej,
- c)
- střední olej,
- d)
- těžký topný olej,
- e)
- methanol nebo ethanol a jiné čisté kapalné uhlovodíky,
- f)
- kapalné produkty zpracování uhlí, ropy a oleje,
- g)
- alternativní palivo.
(4) Za plynná paliva se považují
- a)
- plynné produkty zpracování zemního plynu, uhlí, ropy a oleje,
- b)
- zemní plyn, propan či butan nebo jejich směs a jiné čisté plynné uhlovodíky,
- c)
- koksárenský plyn, degazační plyn, vysokopecní plyn, konvertorový plyn, bioplyn, plyn z rafinerií, syntézní plyn s obsahem síry do 0,1 % hmotnostních a jiné průmyslové plyny s obsahem síry do 0,1 % hmotnostních.
(1) Brikety mohou být vyrobeny pouze s použitím takových pojiv,8) o nichž je známo, že při jejich spalování nevznikají škodlivější nebo vyšší emise znečišťujících látek než při spalování paliv, na jejichž bázi jsou vyrobeny.
(2) Dřevěné brikety smějí být vyrobeny pouze z dřevní hmoty, která nebyla před briketováním chemicky ošetřena a splňuje následující maximální přípustné hodnoty
––––––––––––––––––––
- 1)
- Směrnice Rady 1999/32/ES, týkající se snižování síry v některých kapalných palivech, kterou se mění směrnice 93/12/ /EHS.
- 2)
- Vyhláška č. 227/2001 Sb., kterou se stanoví požadavky na pohonné hmoty pro provoz vozidel na pozemních komunikacích a způsob sledování a monitorování jejich jakosti.
- 3)
- Nařízení vlády č. 354/2002 Sb., kterým se stanoví emisní limity a další podmínky pro spalování odpadu.
- 4)
- Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 477/2001 Sb.
- 5)
- Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
- 6)
- Nařízení vlády č. 480/2001 Sb., kterým se vydává celní sazebník a kterým se stanoví sazby dovozního cla pro zboží pocházející z rozvojových a nejméně rozvinutých zemí a podmínky pro jejich uplatnění (celní sazebník).
- 7)
- Nařízení vlády č. 352/2002 Sb., kterým se stanoví emisní limity a další podmínky provozování spalovacích stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší.
- 8)
- Zákon č. 157/1998 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.