Vyhláška Ministerstva životního prostředí ze dne 13. ledna 2000, kterou se stanoví zásady hodnocení rizik závažné havárie, rozsah a způsob zpracování bezpečnostního programu prevence závažné havárie a bezpečnostní zprávy, zpracování vnitřního havarijního plánu, zpracování podkladů pro stanovení zóny havarijního plánování a pro vypracování vnějšího havarijního plánu a rozsah a způsob informací určených veřejnosti a postup při zabezpečování informování veřejnosti v zóně havarijního plánování
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Ministerstva životního prostředí
ze dne 13. ledna 2000,
kterou se stanoví zásady hodnocení rizik závažné havárie,
rozsah a způsob zpracování bezpečnostního programu prevence závažné havárie a bezpečnostní zprávy,
zpracování vnitřního havarijního plánu, zpracování podkladů pro stanovení zóny havarijního plánování
a pro vypracování vnějšího havarijního plánu a rozsah a způsob informací určených veřejnosti
a postup při zabezpečování informování veřejnosti v zóně havarijního plánování
Ministerstvo životního prostředí stanoví podle § 5 odst. 3, § 7 odst. 12, § 8 odst. 8, § 11 odst. 6, § 12 odst. 9 a § 14 odst. 4 zákona č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky a o změně zákona č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárií), (dále jen ,,zákon"):
(1) Hodnocení rizik závažné havárie se provádí pro
- a)
- účely oznámení,1)
- b)
- zpracování bezpečnostního programu prevence,2)
- c)
- zpracování bezpečnostní zprávy.3)
(2) Hodnocení rizik závažné havárie vychází z následujících zásad:
- a)
- určení zdrojů rizik závažné havárie,
- b)
- stanovení možných následků závažné havárie vně objektu,
- c)
- hodnocení rizik závažné havárie způsobených jednotlivými zdroji rizik v objektu,
- d)
- odhad pravděpodobnosti vzniku závažné havá- rie.
Určení zdrojů rizik závažné havárie zahrnuje
- a)
- určení objektů nebo zařízení, v nichž jsou umístěny nebezpečné látky,
- b)
- zpracování seznamu nebezpečných látek umístěných v jednotlivých objektech nebo zařízeních a přiřazení odpovídajícího číselného kódu ke každé nebezpečné látce podle jejích vlastností, podmínek užívání a typu zařízení, kde je látka užívána, je uvedeno v tabulce I v příloze č. 1.
(1) Následky závažné havárie vně objektu nebo zařízení jsou určeny počtem možných obětí mezi občany, kteří žijí nebo pracují v okolí zdroje rizika závažné havárie.
(2) Podle číselného kódu nebezpečné látky a jejího projektovaného množství v technologickém zásobníku nebo zařízení se stanoví kódové označení následků závažné havárie s touto nebezpečnou látkou podle tabulky IIa nebo IIb přílohy č. 1.
(3) Největší vzdálenost působení možných následků závažné havárie a zasažená plocha se stanoví podle tabulky III přílohy č. 1.
(4) Souhrnné vyjádření závažnosti možných následků závažné havárie se provádí podle tabulky IV a vzorce uvedeného v příloze č. 1.
(1) Pro každý zdroj rizika závažné havárie se stanoví průměrné pravděpodobnostní číslo P na základě číselného kódu nebezpečné látky a prováděné činnosti (výroba nebo skladování) podle tabulky Va nebo Vb přílohy č. 1.
(2) Převod průměrného pravděpodobnostního čísla P na přijatelnou četnost události Fp (počet událostí za rok) se provede podle tabulky VI přílohy č. 1.
(3) Výsledek hodnocení rizika se uvede v oznámení.
VZNIKU ZÁVAŽNÜ HAVÁRIE
(1) Přijatelná četnost výskytu možného ohrožení života jedné osoby v důsledku vzniku závažné havárie v okolí objektu nebo zařízení v důsledku závažné havárie je 10-5 pro stávající objekty nebo zařízení a 10-6 pro nové objekty nebo zařízení.
(2) Přijatelná četnost výskytu možného ohrožení života více osob v důsledku vzniku závažné havárie je dána vztahem
Fp = 10-3 / N2 pro stávající objekt nebo zařízení
Fp = 10-4 / N2 pro nový objekt nebo zařízení,
kde:
Fp -- přijatelná četnost,
N -- počet ohrožených osob.
BEZPEČNOSTNÍHO PROGRAMU PREVENCE
Rozsah a způsob písemného zpracování bezpečnostního programu prevence (dále jen ,,program") je uveden v příloze č. 2.
Rozsah zpracování bezpečnostní zprávy je uveden v příloze č. 3.
VNITŘNÍHO HAVARIJNÍHO PLÁNU
Vnitřní havarijní plán obsahuje
- a)
- způsob zajištění havarijní připravenosti informačních, materiálních, lidských a ekonomických zdrojů pro případ vzniku havárie,
- b)
- způsob zvládání možných havárií,
- c)
- opatření zajišťující vhodný monitoring následků a sanaci místa havárie.
Vnitřní havarijní plán je průběžně aktualizován a prověřován praktickými cvičeními. O výsledku různých typů praktických cvičení je vedena dokumentace a v jejím rámci písemné zápisy s uvedením zjištěných nedostatků včetně termínů jejich odstranění. Dokumentace je součástí vnitřního havarijního plánu.
Rozsah zpracování vnitřního havarijního plánu je uveden v příloze č. 4.
PODKLAD® PRO STANOVENÍ ZçNY
HAVARIJNÍHO PLÁNOVÁNÍ
A PRO VYPRACOVÁNÍ
VNĚJŠÍHO HAVARIJNÍHO PLÁNU
Rozsah a způsob zpracování podkladů pro stanovení zóny havarijního plánování a pro vypracování vnějšího havarijního plánu je uveden v příloze č. 5.
INFORMACE URČENÜ VEŘEJNOSTI
A POSTUP PŘI ZABEZPEČOVÁNÍ
INFORMOVÁNÍ VEŘEJNOSTI V ZçNĚ
HAVARIJNÍHO PLÁNOVÁNÍ
Rozsah a způsob zpracování informace určené veřejnosti a postup při zabezpečování informování veřejnosti v zóně havarijního plánování je uveden v příloze č. 6.
Program, bezpečnostní zpráva, vnitřní havarijní plán a podklady pro stanovení zóny havarijního plánování se předkládají v jednom originálním výtisku a současně textové části v elektronické podobě.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 29. ledna 2000.
––––––––––––––––––––
- 1)
- § 6 zákona č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky a o změně zákona č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárií).
- 2)
- § 7 zákona č. 353/1999 Sb.
- 3)
- § 8 zákona č. 353/1999 Sb.