Vyhláška Ministerstva životního prostředí ze dne 2. prosince 1998, kterou se stanoví bližší podmínky odborné způsobilosti a postup při jejím ověřování, postup prokazování zdravotní způsobilosti, postup při udělování a odnímání autorizace, seznam vybraných nebezpečných látek a přípravků, jejichž dovoz a vývoz je možný pouze se souhlasem Ministerstva životního prostředí, obsah žádosti o dovoz a vývoz a způsob a podrobnosti vedení evidence a oznamování nebezpečných chemických látek a přípravků
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Ministerstva životního prostředí
ze dne 2. prosince 1998,
kterou se stanoví bližší podmínky odborné způsobilosti a postup při jejím ověřování,
postup prokazování zdravotní způsobilosti, postup při udělování a odnímání autorizace,
seznam vybraných nebezpečných látek a přípravků, jejichž dovoz a vývoz je možný pouze se souhlasem
Ministerstva životního prostředí, obsah žádosti o dovoz a vývoz a způsob a podrobnosti vedení evidence
a oznamování nebezpečných chemických látek a přípravků
Ministerstvo životního prostředí stanoví podle § 19 odst. 5, § 21 odst. 1 a 2, § 22 odst. 1 zákona č. 157/1998 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých dalších zákonů, (dále jen ,,zákon"):
ČÁST PRVNÍ
BLIŽŠÍ PODMÍNKY ODBORNÜ ZP®SOBILOSTI
A POSTUP PŘI JEJÍM OVĚŘOVÁNÍ,
POSTUP PROKAZOVÁNÍ
ZDRAVOTNÍ ZP®SOBILOSTI
A POSTUP PŘI UDĚLOVÁNÍ
A ODNÍMÁNÍ AUTORIZACE
§ 1
(1) Obsah žádosti o udělení autorizace nebo o její prodloužení je uveden v příloze č. 1 této vyhlášky.
(2) Na základě rozhodnutí o udělení autorizace vystavuje Ministerstvo životního prostředí (dále jen ,,ministerstvo") o této skutečnosti osvědčení. Vzor osvědčení obsahuje náležitosti uvedené v příloze č. 2 této vyhlášky.
§ 2
Za osoby odborně způsobilé pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami (dále jen ,,látky") a nebezpečnými chemickými přípravky (dále jen ,,přípravky") se považují osoby, které
- a)
- mají ukončené vysokoškolské vzdělání1) a 3 roky praxe v příslušném oboru
1. hornictví, hutnictví, strojírenství, stavebnictví, elektrotechnika, chemie, lékařství, veterinární lékařství, farmacie, přírodní vědy, zemědělství a lesnictví pro látky a přípravky klasifikované podle § 2 odst. 8 písm. a), b), c), d) a e) zákona,
2. přírodní vědy, lékařství, veterinární lékařství, farmacie, chemie, zemědělství a lesnictví pro látky a přípravky klasifikované podle § 2 odst. 8 písm. f), g), h), i), j), k), l), m) a n) zákona,
3. přírodní vědy, lékařství, veterinární lékařství, farmacie, chemie, zemědělství a lesnictví pro látky a přípravky klasifikované podle § 2 odst. 8 písm. o) zákona, nebo
- b)
- mají ukončené středoškolské vzdělání2) a 5 let praxe v příslušném oboru
1. hornictví, hutnictví, strojírenství, stavebnictví, elektrotechnika a chemie pro látky a přípravky klasifikované podle § 2 odst. 8 písm. a), b), c), d) a e) zákona,
2. zdravotnictví, farmacie, chemie a veterinární vědy pro látky a přípravky klasifikované podle § 2 odst. 8 písm. f), g), h), i), j), k), l), m) a n) zákona,
3. chemie, zemědělství a lesnictví pro látky a přípravky klasifikované podle § 2 odst. 8 písm. o) zákona, nebo
- c)
- mají osvědčení o odborné způsobilosti získané na základě zkoušky podle § 3.
§ 3
(1) Pokud žadatel nesplňuje podmínky uvedené v § 2, může požádat ministerstvo o vykonání zkoušky odborné způsobilosti.
(2) Zkoušky odborné způsobilosti se konají před komisí. Předsedu komise a její další členy jmenuje ministerstvo.
(3) Zkouška se koná před komisí kombinací písemné a ústní formy. Komise má lichý počet členů, nejméně však 3 členy, se zastoupením odborníků příslušných oborů.
(4) Ministerstvo zveřejní nejpozději 30 dnů před termínem zkoušky okruh zkušebních otázek, seznam doporučené literatury a seznam pomůcek povolených při zkoušce.
(5) Při zkoušce se prokazuje znalost
- a)
- právních předpisů vztahujících se k nakládání s vybranými kategoriemi látek a přípravků,
- b)
- působení negativních účinků vybraných kategorií látek a přípravků na zdraví člověka a životní prostředí,
- c)
- zásad ochrany zdraví a životního prostředí při nakládání s vybranými kategoriemi látek a přípravků,
- d)
- zásad předlékařské první pomoci při zasažení látkami nebo přípravky náležejícími do vybraných kategorií látek a přípravků.
(6) Zkouška se hodnotí stupněm ,,vyhověl" nebo ,,nevyhověl". O výsledku zkoušky rozhoduje komise většinou hlasů svých členů.
(7) Žadateli, který vykonal zkoušku s celkovým hodnocením ,,vyhověl", vydá ministerstvo nejpozději do 30 dnů ode dne vykonání zkoušky osvědčení o odborné způsobilosti pro nakládání s látkami a přípravky.
(8) Žadatele, který vykonal zkoušku s celkovým hodnocením ,,nevyhověl", poučí předseda komise o možnostech a podmínkách opakování zkoušky. Zkoušku lze opakovat nejdříve po uplynutí 30 dnů; termín konání zkoušky stanoví ministerstvo na základě nové žádosti podle odstavce 1. Další opakování zkoušky je možné pouze na základě nové žádosti o autorizaci.
(9) Žadateli, který se ke zkoušce nebo k opakování zkoušky nemohl dostavit z vážného důvodu a svou neúčast řádně písemně omluvil, stanoví ministerstvo náhradní termín. Jestliže se žadatel ke zkoušce nebo k opakování zkoušky nedostavil bez vážného důvodu a řádné omluvy, může konat zkoušku pouze na základě nové žádosti o autorizaci.
(10) Pokud žadatel doloží, že absolvoval kvalifikační pomaturitní, postgraduální nebo doktorandské studium v příslušném oboru podle § 2 písm. a) a b), může ministerstvo vydat osvědčení o odborné způsobilosti pro nakládání s látkami a přípravky i bez vykonání zkoušky.
§ 4
(1) Zdravotní způsobilost osob k výkonu autorizované činnosti k nakládání s nebezpečnými látkami a přípravky posuzuje a lékařský posudek na základě vlastního a dalších odůvodněných vyšetření vydá praktický lékař.3) Za zdravotně způsobilé se nepovažují osoby trpící zejména organickými nebo symptomatickými duševními poruchami, pokud omezují schopnost posoudit možný dosah svého jednání, osoby trpící duševními poruchami a poruchami chování způsobenými požíváním psychoaktivních látek, popř. gemblerstvím, osoby trpící závažnými poruchami osobnosti a osoby trpící záchvatovými onemocněními s poruchou vědomí.
(2) Na základě výsledku vyšetření vydá praktický lékař vyšetřené osobě písemný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k výkonu autorizované činnosti v oblasti nakládání s vybranými kategoriemi látek a přípravků. Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti nesmí být v den podání žádosti o autorizaci starší než 3 měsíce.
ČÁST DRUHÁ
PODMÍNKY UDĚLOVÁNÍ SOUHLASU
S DOVOZEM A VîVOZEM
VYBRANîCH LÁTEK A PŘÍPRAVK®
A JEJICH SEZNAM
§ 5
(1) Vybrané látky a přípravky, které je možné dovézt do České republiky pouze se souhlasem ministerstva, jsou uvedeny v příloze č. 3 této vyhlášky.
(2) Vybrané látky a přípravky, které je možné vyvézt z České republiky pouze se souhlasem ministerstva, jsou uvedeny v příloze č. 4 této vyhlášky.
§ 6
(1) Dovozce látek a přípravků, které jsou uvedeny v příloze č. 3 této vyhlášky, předkládá ministerstvu písemnou žádost o udělení souhlasu s dovozem látek a přípravků.
(2) Obsah žádosti o udělení souhlasu s dovozem látek a přípravků je uveden v příloze č. 5 této vyhlášky.
§ 7
(1) Vývozce látek a přípravků, které jsou uvedeny v příloze č. 4 této vyhlášky, předkládá ministerstvu písemnou žádost o udělení souhlasu s vývozem látek a přípravků.
(2) Obsah žádosti o udělení souhlasu s vývozem látek a přípravků je uveden v příloze č. 6 této vyhláš-ky.
ČÁST TŘETÍ
ZP®SOB A PODROBNOSTI VEDENÍ EVIDENCE
A OZNAMOVÁNÍ LÁTEK A PŘÍPRAVK®
§ 8
(1) Výrobci a dovozci vedou evidenci látek průběžně v rozsahu a s náležitostmi uvedenými v příloze č. 7 této vyhlášky. Evidence se vede odděleně za každou provozovnu4) a každou látku.
(2) Distributoři vedou evidenci látek a přípravků klasifikovaných podle § 2 odst. 8 písm. a), c), f), g), l), m) a n) zákona průběžně za každou provozovnu. Tato evidence zahrnuje
- a)
- název, obchodní název látky a přípravku,
- b)
- klasifikaci látky a přípravku podle § 3 zákona,
- c)
- množství látky a přípravku (v hmotnostních jednotkách) převzaté, vydané a skladované za kalendářní rok.
(3) Evidence podle odstavce 1 se uchovává po dobu nejméně 5 let.
§ 9
(1) Výrobce, který vyrobí, a dovozce, který doveze, látku samotnou nebo obsaženou v přípravku v množství vyšším než 10 t za kalendářní rok oznamuje ministerstvu údaje obsažené v částech 1 až 3 přílohy č. 8 této vyhlášky.
(2) V části 3 přílohy č. 8 této vyhlášky se uvádějí údaje, které výrobce a dovozce může získat bez dodatečného zkoušení, a to z odborné literatury nebo z jiných odborných pramenů.
(3) Údaje uvedené v části 3 přílohy č. 8 této vyhlášky oznamuje výrobce a dovozce pouze v rámci prvého oznámení. V dalších oznámeních uvede pouze změny a doplňky těchto údajů.
(4) Oznámení podle odstavce 1 zhotovené zvlášť za každou provozovnu a za každý druh látky zasílá výrobce nebo dovozce ministerstvu na technickém nosiči dat, případně na formuláři uvedeném v příloze č. 8 této vyhlášky. Technický nosič dat poskytne ministerstvo na základě písemné žádosti výrobce nebo dovozce, včetně příslušného programového vybavení.
§ 10
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1999.
Ministr:
––––––––––––––––––––
- 1)
- Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách).
- 2)
- Zákon č. 29/1984 Sb., o soustavě základních škol, středních škol a vyšších odborných škol (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.
- 3)
- § 18 odst. 3 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
- 4)
- § 7 odst. 3 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.