Vyhláška Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ze dne 6. prosince 1999, kterou se stanoví limity koncentrace a množství jaderného materiálu, na který se nevztahují ustanovení o jaderných škodách
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
ze dne 6. prosince 1999,
kterou se stanoví limity koncentrace a množství jaderného materiálu, na který se nevztahují ustanovení
o jaderných škodách
Tato vyhláška stanoví v příloze limity koncentrace a množství jaderného materiálu,1) který je při přepravě nebo použití vně jaderného zařízení vzhledem k malému rozsahu zahrnutého rizika vyňat z krytí odpovědnosti za jadernou škodu podle zákona.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
v. r.
1. Limity koncentrace pro veškeré radionuklidy vyjádřené limitem aktivity
- a)
- Celková aktivita jaderného materiálu, obsahujícího jeden nebo několik radionuklidů ze stejné skupiny, nepřekročí následující limity:
- b)
- Neidentifikovaný radionuklid se pokládá za náležící ke skupině 1 tabulky uvedené pod písmenem a).
- c)
- Celková aktivita radionuklidů, které jsou radionuklidovými zářiči zvláštní formy, nesmí překročit 18,5 TBq.
- d)
- Obsahuje-li jaderný materiál radionuklidové zářiče zvláštní formy3) a radionuklidy jiné než radionuklidové zářiče zvláštní formy nebo takové radionuklidy v různých skupinách, ať již jsou v oddělených obalových souborech či ve společném obalovém souboru, nesmí součet podílů získaných dělením aktivity každého z přítomných radionuklidů odpovídajícím limitem uvedeným pod písmeny a), b) a c) překročit 1. Pokud jednotlivé aktivity některých z těchto radionuklidů nejsou známé, musí být jako dělitel jejich celkové aktivity použit nejnižší limit předepsaný tabulkou uvedenou pod písmenem a) pro kterýkoliv z těchto radionuklidů.
2. Limity množství pro zvláštní štěpné materiály4) a plutonium-241
- a)
- Pro jaderný materiál obsahující jeden radionuklid
- b)
- Pro jaderný materiál obsahující více než jeden radionuklid je hmotnostní limit určen součtem podílů získaných dělením hmotnosti každého z přítomných radionuklidů jeho odpovídajícím limitem uvedeným v předcházející tabulce. Součet takto vzniklých podílů nesmí překročit 1.
––––––––––––––––––––
- 1)
- Článek I bod 1 písm. h) Vídeňské úmluvy o občanskoprávní odpovědnosti za jaderné škody a Společný protokol týkající se aplikace Vídeňské úmluvy a Pařížské úmluvy, vyhlášené pod č. 133/1994 Sb.
- 2)
- Příloha č. 4 vyhlášky č. 142/1997 Sb., o typovém schvalování obalových souborů pro přepravu, skladování nebo ukládání radionuklidových zářičů a jaderných materiálů, typovém schvalování zdrojů ionizujícího záření, typovém schvalování ochranných pomůcek pro práce se zdroji ionizujícího záření a dalších zařízení pro práce s nimi (o typovém schvalování).
- 3)
- Příloha č. 1 vyhlášky č. 143/1997 Sb., o přepravě a dopravě určených jaderných materiálů a určených radionuklidových zářičů.
- 4)
- § 2 písm. j) bod 1 bb) zákona č. 18/1997 Sb.