VYHLÁŠKA ze dne 10. března 2008 o vyhlášení Národní přírodní památky Prameniště Blanice a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 10. března 2008
o vyhlášení Národní přírodní památky Prameniště Blanice
a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
Ministerstvo životního prostředí stanoví podle § 79 odst. 3 písm. b) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění zákona č. 218/2004 Sb.:
(1) Vyhlašuje se Národní přírodní památka Prameniště Blanice (dále jen ˙národní přírodní památka˙).
(2) Předmětem ochrany národní přírodní památky je biotop a populace perlorodky říční (Margaritifera margaritifera), zejména ranná vývojová stadia tohoto kriticky ohroženého druhu na prameništích řeky Blanice s mokřinami a prameništní vegetací a s rozsáhlou hydrografickou sítí mělkých pramenných stružek.
Národní přírodní památka se rozkládá na území Jihočeského kraje, v katastrálním území Křišťanov, Spálenec a Horní Sněžná. Hranice národní přírodní památky se stanoví uzavřenými geometrickými obrazci s přímými stranami, jejichž vrcholy jsou určeny souřadnicemi udanými v jednotné trigonometrické síti katastrální1). Seznamy souřadnic uzavřených geometrických obrazců a jejich jednotlivých vrcholů uspořádaných tak, jak jdou v obrazcích za sebou, jsou obsaženy v příloze č. 1 k této vyhlášce. Orientační grafické znázornění území národní přírodní památky je obsaženo v příloze č. 3 k této vyhlášce.
Jen se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody lze v národní přírodní památce
- a)
- provádět změny druhu pozemků nebo způsobu jejich využití2),
- b)
- provádět úpravy povrchu pozemních komunikací s použitím jiného než místního přírodního materiálu stejného geologického původu a chemického složení,
- c)
- přikrmovat zvěř,
- d)
- zřizovat slaniska.
Příslušný orgán ochrany přírody souhlas nevydá, jestliže činnostmi uvedenými pod písmeny a) až d) dojde ke zhoršení stavu povrchových vod, který je nutné udržet pro zachování populace perlorodky říční. Ukazatele jakosti povrchových vod a jejich hodnoty určující stav povrchových vod, který je nutné udržet pro zachování populace perlorodky říční, jsou uvedeny v příloze č. 4 k této vyhlášce.
Ochranné pásmo národní přírodní památky se rozkládá na území Jihočeského kraje, v katastrálním území Horní Sněžná. Hranice ochranného pásma národní přírodní památky se stanoví samostatným uzavřeným geometrickým obrazcem s přímými stranami, jehož vrcholy jsou určeny souřadnicemi udanými v jednotné trigonometrické síti katastrální1). Seznam souřadnic uzavřeného geometrického obrazce a jeho jednotlivých vrcholů uspořádaných tak, jak jdou v obrazci za sebou, je obsažen v příloze č. 2 k této vyhlášce. Orientační grafické znázornění území ochranného pásma národní přírodní památky je obsaženo v příloze č. 3 k této vyhlášce.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. dubna 2008.
––––––––––––––––––––
- 1)
- Nařízení vlády č. 430/2006 Sb., o stanovení geodetických referenčních systémů a státních mapových děl závazných na území státu a zásadách jejich používání.
- 2)
- Například § 80 odst. 1 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), § 2 odst. 3 a § 6 zákona č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů.