VYHLÁŠKA ze dne 11. listopadu 2010 o vyhlášení Národní přírodní památky Chýnovská jeskyně a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 11. listopadu 2010
o vyhlášení Národní přírodní památky Chýnovská jeskyně
a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
Ministerstvo životního prostředí stanoví podle § 79 odst. 4 písm. h) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění zákona č. 218/2004 Sb., zákona č. 312/2008 Sb. a zákona č. 349/2009 Sb.:
(1) Vyhlašuje se Národní přírodní památka Chýnovská jeskyně (dále jen ˙národní přírodní památka˙) a její ochranné pásmo.
(2) Národní přírodní památka se rozkládá na území Jihočeského kraje, v katastrálním území Dolní Hořice. Hranice národní přírodní památky se stanoví uzavřeným geometrickým obrazcem s přímými stranami, jehož vrcholy jsou určeny souřadnicemi jednotné trigonometrické sítě katastrální1). Seznam souřadnic vrcholů geometrického obrazce tak, jak jdou v obrazci za sebou, je uveden v příloze č. 1 k této vyhlášce.
(3) Ochranné pásmo národní přírodní památky se rozkládá na území Jihočeského kraje, v katastrálním území Dolní Hořice. Hranice ochranného pásma národní přírodní památky se stanoví uzavřeným geometrickým obrazcem s přímými stranami, jehož vrcholy jsou určeny souřadnicemi jednotné trigonometrické sítě katastrální1). Seznam souřadnic vrcholů geometrického obrazce tak, jak jdou v obrazci za sebou, je uveden v příloze č. 2 k této vyhlášce.
(4) Orientační grafické znázornění území národní přírodní památky a jejího ochranného pásma je uvedeno v příloze č. 3 k této vyhlášce.
Předmětem ochrany národní přírodní památky jsou:
- a)
- podzemní a povrchové krasové jevy vytvořené v hrubozrnných a dolomitických krystalických vápencích a nekrasových horninách moldanubika, zahrnující komplex Chýnovské jeskyně, včetně přirozených výplní jeskyní,
- b)
- vzácné minerální formy, zejména fialová odrůda tremolitu hexagonit,
- c)
- přírodní společenstva jeskyní, včetně vzácných a ohrožených druhů živočichů, zejména populace a biotop silně ohroženého druhu živočicha netopýra řasnatého (Myotis nattereri),
- d)
- typy přírodních stanovišť a druhy, pro které byla jiným právním předpisem2) vyhlášena Evropsky významná lokalita Chýnovská jeskyně a které se nacházejí na území národní přírodní památky.
Jen se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody lze v národní přírodní památce
- a)
- provádět změny druhů pozemků nebo způsobů jejich využití3),
- b)
- provádět změny dokončených staveb nebo změny staveb před jejich dokončením4),
- c)
- provozovat pro veřejnost zpřístupněné části Chýnovské jeskyně, včetně prodejních a jiných služeb s tím souvisejících,
- d)
- provádět výzkum v jeskyních nebo výzkum přírodních jevů na povrchu, které s jeskyněmi souvisejí, jež nezpůsobí změnu či poškození národní přírodní památky,
- e)
- vstupovat do veřejnosti nepřístupných jeskyní,
- f)
- provádět geologické práce spojené se zásahem do zemského povrchu, jež nezpůsobí změnu či poškození národní přírodní památky, nebo
- g)
- vyznačovat cyklistické stezky nebo trasy pro pěší.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 15. prosince 2010.
.
Sb.
Sb.
Sb.
Sb.
Sb.
Sb.
––––––––––––––––––––
- 1)
- Nařízení vlády č. 430/2006 Sb., o stanovení geodetických referenčních systémů a státních mapových děl závazných na území státu a zásadách jejich používání.
- 2)
- Příloha č. 150 k nařízení vlády č. 132/2005 Sb., kterým se stanoví národní seznam evropsky významných lokalit, ve znění nařízení vlády č. 371/2009 Sb.
- 3)
- Například § 80 odst. 1 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), a § 2 odst. 3 a § 6 zákona č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů.
- 4)
- § 2 odst. 5 a 6 zákona č. 183/2006 Sb.