VYHLÁŠKA ze dne 12. března 2007, kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 165/2002 Sb., o separátním větrání při hornické činnosti v plynujících dolech
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 12. března 2007,
kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 165/2002 Sb.,
o separátním větrání při hornické činnosti v plynujících dolech
Český báňský úřad stanoví podle § 6 odst. 6 písm. a) zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě:
Čl. I
Vyhláška Českého báňského úřadu č. 165/2002 Sb., o separátním větrání při hornické činnosti v plynujících dolech, se mění takto:
1. V § 1 se na konci doplňuje věta ,,Tato vyhláška byla oznámena v souladu se směrnicí Evropského par-lamentu a Rady 98/34/ES ze dne 22. června 1998 o postupu při poskytování informací v oblasti norem a technických předpisů a předpisů pro služby informační společnosti, ve znění směrnice 98/48/ES.".
2. V § 2 písm. u) se slova ,,chladící zařízení" nahrazují slovy ,,chladič důlních větrů".
3. V § 2 se doplňují písmena v) až y), která znějí:
- v)
- chladící zařízení -- zařízení určené ke snížení tep-loty důlních větrů,
- x)
- chladič důlních větrů -- součást systému chladícího zařízení zajišťující odnímání tepla důlním větrům,
- y)
- bočník -- větev lutnového tahu, paralelně zapojená k hlavnímu lutnovému tahu, ve které je umístěn chladič důlních větrů.".
4. V § 3 odst. 3 se slova ,,chladících zařízení" nahrazují slovy ,,chladičů důlních větrů".
5. V § 4 odst. 5 se za slovo ,,ventilátorem" vkládá čárka a slova ,,popř. chladičem důlních větrů v uspořádání podle § 9 odst. 1 písm. c) a d)".
6. V § 5 odst. 8 se slovo ,,chladícího" nahrazuje slovy ,,chladiče důlních větrů".
7. V § 5 odst. 8 se za slovo ,,zařízení" vkládají slova ,,umístěných mimo lutnový tah, ve vedlejším lutnovém tahu kombinovaného separátního větrání nebo v bočníku hlavního lutnového tahu,".
8. V § 5 odst. 9 se za větu první vkládá věta ,,Vzduchoelektrický ventilátor nemůže být v lutnovém tahu umístěn mezi chladičem důlních větrů a ústím lutnového tahu.".
9. V § 5 se doplňuje odstavec 12, který zní:
,,(12) Ventilátor v hlavním lutnovém tahu, mimo bočník, se umisťuje ve vzdálenosti alespoň 3 m od jiného ventilátoru, chladiče důlních větrů nebo odprašovacího zařízení, které jsou s tímto ventilátorem řazeny za sebou.".
10. V § 8 se doplňuje odstavec 4, který zní:
,,(4) Separátní větrání kombinované foukací s hlavním lutnovým tahem foukacím a vedlejším lutnovým tahem foukacím může být použito jen v uspořádání stanoveném v příloze č. 2 (obrázek G) a za podmínek, že
- a)
- ve vedlejším lutnovém tahu je umístěn chladič důlních větrů,
- b)
- objemový průtok vedlejším lutnovým tahem je alespoň o 40 % menší než objemový průtok větrů v hlavním lutnovém tahu,
- c)
- po celou dobu ražby koncentrace metanu v důlním ovzduší raženého důlního díla nepřekročí 0,5 %.
Na dobu a v případech určených projektem separátního větrání může být provoz vedlejšího lutnového tahu zastaven.".
11. § 9 včetně nadpisu zní:
(1) Chladič důlních větrů jako součást zařízení separátního větrání neproraženého důlního díla lze umístit pouze
- a)
- v důlním díle s průchodním větrním proudem na začátku hlavního foukacího lutnového tahu,
- b)
- v neproraženém důlním díle ve vedlejším foukacím lutnovém tahu při kombinovaném způsobu větrání,
- c)
- v neproraženém důlním díle v bočníku hlavního foukacího lutnového tahu způsobem stanoveným v příloze č. 2 (obrázek H) ve vzdálenosti do 250 m od ústí lutnového tahu; místo instalace bočníku stanoví projekt separátního větrání tak, aby směr proudění důlních větrů oběmi paralelními větvemi hlavního lutnového tahu byl souhlasný,
- d)
- v neproraženém důlním díle v hlavním foukacím lutnovém tahu ve vzdálenosti do 200 m od ústí lutnového tahu, pokud koncentrace metanu v průběhu ražby nepřekročí 0,5 %.
(2) Směr proudění důlních větrů v hlavním lutnovém tahu v části paralelní k bočníku, při umístění chladiče důlních větrů podle odstavce 1 písm. c), se dálko-vě kontroluje čidlem kontinuálního sledování rych-losti větrů umístěným podle přílohy č. 2 (obrázek H) a jeho změna se signalizuje na centrálním řídícím stanovišti. Projekt separátního větrání obsahuje též opatření a postup pro případ změny směru proudění důl-ních větrů v hlavním lutnovém tahu.
(3) Organizace zajistí dálkovou kontrolu chodu chladícího zařízení a signalizaci jeho přerušení na centrálním řídícím stanovišti. Projekt separátního větrání obsahuje též opatření a postup pro případ přerušení chodu chladícího zařízení.".
12. § 12 včetně nadpisu zní:
(1) Kontinuální kontrola koncentrace metanu čidlem se provádí v separátně větraném důlním díle s elektrickým zařízením, kde se razí nebo dobývá. Čidlo se umístí ve výšce 0,1 m pod nejvyšším místem výztuže, v místě nejvyšších zjišťovaných koncentrací metanu, ve vzdálenosti:
- a)
- do 3,0 m od čelby při separátním větrání sacím a při kombinovaném separátním větrání podle § 8 odst. 2, přičemž jej nelze umístit ve vzdálenosti menší než 0,5 m před ústí sacího lutnového tahu,
- b)
- do 10 m od čelby při separátním větrání foukacím a při kombinovaném separátním větrání podle § 8 odst. 2 a 4, mimo přímé ovlivnění volným větrním proudem vystupujícím z ústí lutnového tahu.
(2) Po dobu trhací práce lze čidla uvedená v odstavci 1 přemístit do bezpečné vzdálenosti od místa trhací práce.
(3) Při separátním větrání kombinovaném foukacím podle § 8 odst. 2 se kontinuální kontrola koncentrace metanu dále provádí:
- a)
- ve volném větrním proudu z vedlejšího lutnového tahu, přičemž čidlo se umístí ve vzdálenosti od 5 do 10 m od lutnového tahu,
- b)
- v místě překrytí lutnových tahů v prostoru odprašovacího zařízení ve výšce 0,1 m pod nejvyšším místem výztuže důlního díla.
(4) Při umístění chladícího zařízení nebo elektrického ventilátoru v raženém důlním díle, ve vzdálenosti větší než 50 m od čelby, se kontinuální kontrola koncentrace metanu dále provádí v místě tohoto zařízení. Čidlo se umístí ve vzdálenosti 5 až 10 m od tohoto zařízení proti směru proudění důlních větrů, ve výšce 0,1 m pod nejvyšším místem výztuže důlního díla.
(5) Organizace zajistí, aby překročení povolené koncentrace metanu bylo signalizováno na centrálním řídícím stanovišti, vymezí oblast ohroženou nedovoleným složením ovzduší a určí způsob uvědomění ohrožených zaměstnanců o překročení povolené koncentrace metanu.".
13. V § 15 odst. 1 větě první se za slovo ,,měsíce" vkládá čárka a slova ,,při umístění chladiče důlních větrů podle § 9 odst. 1 písm. d) nejméně jedenkrát týdně".
14. Za § 18 se vkládá nový § 18a, který včetně nadpisu zní:
Pokud tato vyhláška stanoví požadavky nad rámec požadavků stanovených příslušnými předpisy Evropských společenství, neuplatní se tyto požadavky na výrobky, které byly vyrobeny anebo uvedeny na trh v některém členském státě Evropské unie nebo Turecku, nebo mající původ v některém ze států Evropského sdružení volného obchodu, který je současně smluvní stranou Evropského hospodářského prostoru, za předpokladu, že takový výrobek odpovídá
- a)
- technickým předpisům, které jsou pro výrobu anebo uvedení na trh, popřípadě pro používání tohoto výrobku v některém z těchto států závazné,
- b)
- technickým normám nebo pravidlům správné praxe, které jsou vydány národním normalizačním orgánem nebo subjektem jemu na roveň postaveným, v souladu s právními předpisy a požadavky státu, který je smluvní stranou Evropského hospodářského prostoru,
- c)
- mezinárodním technickým normám, oprávněně používaným v některém z těchto států, nebo
- d)
- tradičním či inovačním výrobním postupům používaným v některém z těchto států v souladu s jeho právními předpisy, pro které existuje dostatečně podrobná technická dokumentace zajišťující, že tento výrobek může být pro daný účel použití posouzen, v případě potřeby i na základě doplňujících (nikoliv shodných) zkoušek výrobku,
pokud tyto technické předpisy, technické normy, pravidla správné praxe nebo postupy zaručují míru ochrany oprávněného zájmu odpovídající míře této ochrany v České republice.".
15. V příloze č. 1 se za bod 1.29 vkládá nový bod 1.30, který zní:
,,1.30 Objemový průtok důlních větrů ve vedlejším foukacím lutnovém tahu při separátním větrá-ní foukacím s pomocným tahem foukacím QVFp [m3. s-1]".
Dosavadní body 1.30 až 1.34 přílohy č. 1 se označují jako body 1.31 až 1.35.
16. V příloze č. 1 se doplňují body č. 3.10 a 3.10.1, které znějí:
,,3.10 Objemový průtok QV0 při kombinovaném separátním větrání foukacím podle obrázku G přílohy č. 2 se stanovuje pro hlavní lutnový tah z hlediska snížení koncentrace CH4, CO2, snížení koncentrace zplodin po trhací práci, dodržení nejnižší povolené rychlosti v profilu důlního díla, snížení koncentrace výfukových zplodin vznětových motorů, snížení koncentrace exhalujícího Rn podle vztahů 3.1, 3.2, 3.3.1, 3.4, 3.5, 3.6.
3.10.1 Objemový průtok vedlejším lutnovým tahem
17. Příloha č. 2 zní:
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. května 2007.