VYHLÁŠKA ze dne 13. listopadu 2006 o státním odborném dozoru a kontrolách v silniční dopravě
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 13. listopadu 2006
o státním odborném dozoru a kontrolách v silniční dopravě
Ministerstvo dopravy stanoví podle § 41 odst. 2 zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění zákona č. 38/1995 Sb., zákona č. 304/1997 Sb., zákona č. 150/2000 Sb., zákona č. 132/2000 Sb., zákona č. 361/2000 Sb., zákona č. 175/2002 Sb., zákona č. 320/2002 Sb., zákona č. 577/2002 Sb., zákona č. 103/2004 Sb., zákona č. 186/2004 Sb., zákona č. 1/2005 Sb., zákona č. 229/2005 Sb., zákona č. 253/2005 Sb., zákona č. 411/2005 Sb., zákona č. 226/2006 Sb., (dále jen ,,zákon") k provedení § 34 odst. 1 a § 38a odst. 3 zákona:
§ 1
Tato vyhláška1) zapracovává příslušné předpisy Evropských společenství2), upravuje jednotné postupy, systém a předmět kontrol a státního odborného dozoru v silniční dopravě (dále jen ,,kontrola") a stanoví vzor paměťové kontrolní karty.
§ 2
(1) Orgán vykonávající kontrolu (dále jen ,,kontrolní orgán") provádí kontrolu
- a)
- na pozemních komunikacích3), jakož i ve vozidlech používaných k provozování silniční dopravy (dále jen ,,silniční kontrola") a
- b)
- v provozovnách dopravců a všech prostorách souvisejících s vykonávanou činností dopravce a při přepravě nebezpečných věcí u subjektu předávajícího nebezpečné věci k přepravě a u subjektu zajišťujícího vykládku nebezpečných věcí (dále jen ,,kontrola v provozovně").
(2) Při kontrole používá kontrolní orgán
- a)
- v případě, že je kontrolované vozidlo vybaveno záznamovým zařízením dle přílohy IB nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 (dále jen ,,digitální tachograf"), paměťovou kontrolní kartu, která umožňuje kontrolnímu orgánu zpřístupnění údajů z digitálního tachografu, jejíž vzor je uveden v přílo-ze č. 1 k této vyhlášce, nebo
- b)
- v případě, že je kontrolované vozidlo vybaveno záznamovým zařízením dle přílohy I nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 (dále jen ,,analogový tachograf"), zařízení ke kontrole záznamových listů.
(3) Kontrolní orgán postupuje při výkonu kontrolní činnosti dle zvláštního právního předpisu4).
(4) Kontrolní orgán zašle Ministerstvu dopravy
- a)
- formulář s údaji o porušení povinnosti zahraničním dopravcem na území České republiky vyplněný podle vzoru uvedeného v příloze č. 2 k této vyhlášce nejpozději do patnáctého dne následujícího měsíce, ve kterém došlo ke zjištění porušení povinnosti,
- b)
- formulář s údaji zjištěnými při kontrolách vyplněný podle vzoru uvedeného v příloze č. 3 k této vyhlášce nejpozději do patnáctého dne následujícího měsíce, ve kterém byly kontroly provedeny. Při vyplňování údajů o přepravě nebezpečných věcí se zjištěná porušení povinnosti dělí do kategorií rizik dle přílohy č. 4 k této vyhlášce.
(5) Dopravní úřad, který vydal stanovisko ke koncesi tuzemského dopravce, zašle Ministerstvu dopravy
- a)
- formulář s uvedením opatření přijatých u tuzemského dopravce, který se dopustil porušení povinnosti v jiném členském státě vyplněný podle vzoru uvedeného v příloze č. 5 k této vyhlášce nejpozději do šesti měsíců od obdržení oznámení o porušení povinnosti,
- b)
- formulář s uvedením výsledků správního řízení vyplněný podle vzoru uvedeného v příloze č. 6 k této vyhlášce nejpozději do patnáctého dne následujícího měsíce, ve kterém bylo pravomocně ukončeno správní řízení.
§ 3
(1) Při silniční kontrole se kontrolní orgán zaměřuje na
- a)
- dodržování denní a týdenní doby řízení, bezpečnostní přestávky a denní a týdenní doby odpočinku,
- b)
- záznamové listy z předchozích dnů a období, v němž řidič řídil, anebo na potvrzení vystavené dopravcem, že neřídil vozidlo v uvedeném období včetně uvedení důvodů, případně na potvrzení o výkonu jiné práce, než je řízení vozidla v tomto období, nebo na údaje uložené pro stejnou dobu na kartě řidiče nebo v paměti záznamového zařízení nebo na údaje na jejich výtiscích,
- c)
- označení vozidla a jeho vybavení doklady a povoleními pro danou přepravu,
- d)
- zjištění, zda je vozidlo pro danou přepravu vybaveno podle zákona,
- e)
- dodržování podmínek pro přepravu nebezpečných věcí stanovených zákonem a zvláštními právními předpisy5).
(2) Při kontrole v provozovně se kontrolní orgán kromě skutečností uvedených v odstavci 1 zaměřuje na
- a)
- dodržování čtrnáctidenních omezení dob řízení,
- b)
- záznamové listy, údaje z přístroje vozidla a jejich výtisky a karty řidiče,
- c)
- zjištění, zda je dopravce držitelem potřebných dokladů.
Kontrolní orgán provádí silniční kontrolu
- a)
- v jakoukoli dobu na různých místech pozemních komunikací3) vhodných z hlediska bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,
- b)
- tak, aby bylo obtížné se kontrolním bodům vyhnout,
- c)
- tak, aby nebyla jednostranně zaměřována zejména na stát registrace vozidla, na stát, kde má dopravce sídlo nebo místo podnikání nebo řidič bydliště, na výchozí a cílové místo přepravy, nebo na typ tachografu (analogový nebo digitální).
§ 5
(1) Kontrolní orgán provede kontrolu v provozovně vždy při zjištění porušení povinností spočívajících v
- a)
- překročení maximální denní, týdenní nebo čtrnáctidenní doby řízení o 20 % a více,
- b)
- nedodržení minimální denní nebo týdenní doby odpočinku o 20 % a více,
- c)
- nedodržení bezpečnostní přestávky o 33 % a více,
- d)
- nedodržení předpisů o používání tachografu, nebo
- e)
- opakovaném nedodržení podmínek pro přepravu nebezpečných věcí
stanovených přímo použitelnými předpisy Evropských společenství6), mezinárodními smlouvami, které jsou součástí právního řádu, a zákonem.
(2) Za kontrolu v provozovně je rovněž považována kontrola, kterou provádí kontrolní orgán na základě dokladů souvisejících s provozováním silniční dopravy, jež mu dopravce na jeho žádost předložil.
(3) Kontrolní orgán zohlední v průběhu kontroly údaje poskytnuté Ministerstvu dopravy příslušným orgánem jiného členského státu, pokud jde o činnost dotčeného dopravce v tomto jiném členském státě.
§ 6
(1) Dopravní úřad provádí kontroly v oblasti dodržování dob řízení, bezpečnostních přestávek a dob odpočinku tak, aby ve svém souhrnu ode dne účinnosti vyhlášky do 31. 12. 2007 zahrnovaly nejméně 1 % pracovních dnů řidičů vozidel, na něž se vztahují přímo použitelné předpisy Evropských společenství6).
(2) Z počtu kontrol podle odstavce 1 zahrnují silniční kontroly nejméně 15 % ze všech kontrolovaných pracovních dnů řidičů vozidel (dále jen ,,kontrolovaných pracovních dnů") a kontroly v provozovnách nejméně 30 % ze všech kontrolovaných pracovních dnů.
§ 7
(1) Kontrolní orgán vyznačí výsledky kontroly přepravy nebezpečných věcí v kontrolním seznamu, jehož vzor je obsažen v příloze č. 7 k této vyhlášce. Zjištěné porušení právní povinnosti kontrolní orgán upřesní fotodokumentací, popisem v poznámce nebo jiným způsobem.
(2) Kontrolní orgán provádějící silniční kontrolu vždy předá opis kontrolního seznamu řidiči vozidla.
§ 8
(1) Kontroly podle § 6 provádí dopravní úřad
- a)
- od 1. 1. 2008 do 31. 12. 2009 v rozsahu nejméně 2 % pracovních dnů řidičů vozidel, na něž se vztahují přímo použitelné předpisy Evropských společenství6), a
- b)
- od 1. 1. 2010 v rozsahu nejméně 3 % pracovních dnů řidičů vozidel, na něž se vztahují přímo použitelné předpisy Evropských společenství6).
(2) Z počtu kontrol podle odstavce 1 zahrnují silniční kontroly nejméně 30 % ze všech kontrolovaných pracovních dnů a kontroly v provozovně nejméně 50 % ze všech kontrolovaných pracovních dnů.
§ 9
Tato vyhláška nabývá účinnosti patnáctým dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jejího vyhlášení.
––––––––––––––––––––
- 1)
- Je vydána na základě a v mezích zákona, jehož obsah umožňuje zapracovat příslušné předpisy Evropských společenství vyhláškou.
- 2)
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/22/ES o minimálních podmínkách pro provedení nařízení Rady (EHS) č. 3820/85 a (EHS) č. 3821/85 o předpisech v sociální oblasti týkajících se činností v silniční dopravě a o zrušení směrnice Rady 88/599/EHS. Směrnice Komise 2004/112/ES, kterou se přizpůsobuje technickému pokroku směrnice Rady 95/50/ES o jednotných postupech kontroly při silniční přepravě nebezpečných věcí.
- 3)
- § 2 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
- 4)
- Zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění pozdějších předpisů.
- 5)
- Vyhláška č. 64/1987 Sb., o Evropské dohodě o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí a její přílohy publikované ve Sbírce mezinárodních smluv, ve znění pozdějších předpisů.
- 6)
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 o harmonizaci některých předpisů v sociální oblasti týkajících se silniční dopravy, o změně nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 a (ES) č. 2135/98 a o zrušení nařízení (EHS) č. 3820/85. Nařízení Rady (EHS) č. 3820/85 o harmonizaci určitých sociálních právních předpisů v silniční dopravě. Nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 o záznamovém zařízení v silniční dopravě.