VYHLÁŠKA ze dne 13. října 2003 o vydání pamětních stříbrných dvousetkorun ke 100. výročí ustavení Svazu lyžařů v Království českém
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 13. října 2003
o vydání pamětních stříbrných dvousetkorun ke 100. výročí ustavení Svazu lyžařů
v Království českém
Česká národní banka stanoví podle § 22 písm. a) zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance:
(1) Ke 100. výročí ustavení Svazu lyžařů v Království českém, prvního národního lyžařského svazu na světě, se vydávají pamětní stříbrné dvousetkoruny (dále jen ,,dvousetkoruna").
(2) Dvousetkoruna se vydává v běžném provedení a ve zvláštním provedení určeném pro sběratelské účely s leštěným polem mince a matovým reliéfem (dále jen ,,zvláštní provedení").
(3) Dvousetkoruna v běžném i zvláštním provedení se razí ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hmotnost dvousetkoruny je 13 g, její průměr 31 mm a síla 2,3 mm. Hrana dvousetkoruny v běžném provedení je vroubkovaná, hrana dvousetkoruny ve zvláštním provedení je hladká s vlysem ,,ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Při ražbě dvousetkoruny v běžném i zvláštním provedení je povolená odchylka v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolená odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.
(1) Na líci dvousetkoruny je na mezikruží v horní a pravé části v neuzavřeném opisu název státu ,,ČESKÁ REPUBLIKA", v levé spodní části rovněž v neuzavřeném opisu označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky ,,200 Kč". Hlavním motivem lícní strany je portrét Josefa RÎsslera- -Ořovského, průkopníka a propagátora lyžování v Čechách, od jehož úmrtí uplynulo v letošním roce 70 let. Po stranách portrétu je při vnitřním okraji mezikruží ve dvouřádkovém neuzavřeném opisu text ,,JOSEF RÚSSLER OŘOVSKî 1869 1933", a to tak, že slova ,,JOSEF RÚSSLER" a letopočet ,,1869" jsou umístěny vlevo od portrétu, zbývající text vpravo. V pravé spodní části dvousetkoruny je umístěn oválný medailon s dobovým českým lvem, položený přes dvě soudobé lyže, který částečně zakrývá portrét a přesahuje ze středu dvousetkoruny na mezikruží. Na mezikruží je vlevo uprostřed umístěna značka mincovny, která dvousetkorunu razila.
(2) Na rubu dvousetkoruny je ve středu vyobrazen lyžař v dobovém oblečení a s dobovými lyžemi s jednou holí. Pravá lyže a hůl přesahují ze středu dvousetkoruny na mezikruží. Vlevo od lyžaře jsou ve dvou řádcích nad sebou letopočty ,,1903" a ,,2003" oddělené linkou. Na mezikruží je opis ,,SVAZ LYŽAŘ® V KRÁLOVSTVÍ ČESKÜM". Autorem návrhu dvousetkoruny je akademický sochař Ladislav Kozák, jehož iniciály ,,LlK" jsou umístěny v pravé spodní části středu dvousetkoruny při vnitřním okraji mezikruží.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 19. listopadu 2003.
doc. Ing. Tůma, CSc. v. r.
\raster="rg8"
\raster="rg9"