VYHLÁŠKA ze dne 16. června 2015 o stanovení výše náborového příspěvku, výše kvalifikačního příspěvku, výše a postupu při přiznávání cestovních náhrad a náhrad při povolání do služebního poměru a při přeložení poskytovaných vojákům
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 16. června 2015
o stanovení výše náborového příspěvku, výše kvalifikačního příspěvku, výše a postupu
při přiznávání cestovních náhrad a náhrad při povolání do služebního poměru
a při přeložení poskytovaných vojákům ˙˙
Ministerstvo obrany stanoví podle § 70, § 70a odst. 2, § 73 odst. 1, § 77 odst. 4 a § 89 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění zákona č. 254/2002 Sb. a zákona č. 332/2014 Sb.:
(1) Náborový příspěvek lze přiznat vojákovi, který při povolání do služebního poměru dosáhl vzdělání požadovaného pro služební místo, na které bude služebně zařazen po ukončení přípravy k výkonu služby výcvikem, a je mu stanovena doba trvání služebního poměru 2 roky, ve výši
- a)
- 30 000 Kč, pokud je požadováno
střední vzdělání s výučním listem; je-li mu stanovena doba trvání
služebního poměru delší, zvyšuje se tato částka za každý další rok o 10
000 Kč, maximálně však do celkové výše 60 000 Kč,
- b)
- 40 000 Kč, pokud je požadováno střední vzdělání s
maturitní zkouškou; je-li mu stanovena doba trvání služebního poměru
delší, zvyšuje se tato částka za každý další rok o 10 000 Kč, maximálně
však do celkové výše 80 000 Kč,
- c)
- 50 000 Kč, pokud je požadováno vyšší odborné
vzdělání; je-li mu stanovena doba trvání služebního poměru delší,
zvyšuje se tato částka za každý další rok o 10 000 Kč, maximálně však do
celkové výše 90 000 Kč,
- d)
- 60 000 Kč, pokud je požadováno vysokoškolské
vzdělání v bakalářském studijním programu; je- -li mu stanovena doba
trvání služebního poměru delší, zvyšuje se tato částka za každý další
rok o 15 000 Kč, maximálně však do celkové výše 150 000 Kč, nebo
- e)
- 70 000 Kč, pokud je požadováno vysokoškolské
vzdělání v magisterském studijním programu; je-li mu stanovena doba
trvání služebního poměru delší, zvyšuje se tato částka za každý další
rok o 30 000 Kč, maximálně však do celkové výše 250 000 Kč.
(2) Při opětovném povolání do služebního poměru lze vojákovi přiznat náborový příspěvek, jestliže mu při dřívějším povolání nebyl vyplacen, byl vyplacen za nižší stupeň dosaženého vzdělání nebo jde-li o případy podle § 69 odst. 3 zákona o vojácích z povolání. Výše náborového příspěvku při opětovném povolání vojáka do služebního poměru se vypočte jako rozdíl mezi částkou stanovenou podle odstavce 1 a částkou, která byla vojákovi vyplacena v předchozím služebním poměru.
(1) Kvalifikační příspěvek lze přiznat vojákovi, který dosáhl požadovaného vzdělání, při prvním služebním zařazení na služební místo s vyšším vzděláním, než je požadováno pro služební místo, na kterém je do té doby zařazen, ve výši
- a)
- 80 000 Kč, pokud je požadováno střední vzdělání s maturitní zkouškou,
- b)
- 90 000 Kč, pokud je požadováno vyšší odborné vzdělání,
- c)
- 150 000 Kč, pokud je požadováno vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu, nebo
- d)
- 250 000 Kč, pokud je požadováno vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu.
(2) Při novém služebním zařazení lze vojákovi přiznat kvalifikační příspěvek, jestliže mu při dřívějším služebním zařazení byl vyplacen za nižší stupeň dosaženého vzdělání. Výše kvalifikačního příspěvku při novém služebním zařazení se vypočte jako rozdíl mezi částkou stanovenou podle odstavce 1 a částkou, která byla vojákovi již vyplacena.
Za každý kalendářní den služební cesty přísluší vojákovi stravné ve výši průměru krajních hodnot finančního rozpětí stravného stanoveného pro jednotlivé doby trvání pracovní cesty podle právní úpravy sazeb stravného vydané podle § 189 odst. 1, popřípadě 2 zákoníku práce, pokud doba trvání služební cesty odpovídá době trvání pracovní cesty.
(1) Služební orgán, který vysílá vojáka na služební cestu, přizná cestovní náhradu při služební cestě podle doby a místa nástupu a ukončení služební cesty, způsobu dopravy a ubytování, místa plnění služebního úkolu, popřípadě dalších podmínek služební cesty; podmínky služební cesty stanoví služební orgán před jejím zahájením.
(2) Jako místo nástupu a místo ukončení služební cesty může služební orgán určit stanovené místo výkonu služby nebo jiné místo, v němž se voják v den nástupu služební cesty zdržuje, je-li to hospodárnější.
(1) Výše paušální náhrady jízdních výdajů je stanovena v příloze k této vyhlášce.
(2) Vznikne-li vojákovi souběh mezi výplatou paušální náhrady a náhrady jízdních výdajů při služební cestě, proplatí se jen náhrady jízdních výdajů při služební cestě.
(3) Kilometrové pásmo pro uplatnění nároku vojáka k přiznání měsíční paušální náhrady se určí podle výpočtu nejkratší trasy hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy osob mezi bydlištěm a místem služby vojáka.
(4) Paušální náhrada je splatná se služebním platem a pro její výplatu se použijí obdobně ustanovení § 68m až 68n zákona o vojácích z povolání.
(1) Bylo-li vydáno rozhodnutí o přiznání náborového příspěvku přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, vyplatí se poměrné části náborového příspěvku, jejichž splatnost připadne na dobu ode dne nabytí účinnosti této vyhlášky, podle vyhlášky č. 267/1999 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky.
(2) Nároky vzniklé při služebních cestách a přestěhování přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky se posuzují podle vyhlášky č. 267/1999 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky.
(3) Nároky na náhrady jako při služební cestě a denním dojíždění vzniklé přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky se posuzují podle vyhlášky č. 267/1999 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky.
Zrušuje se:
1. Vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání.
2. Vyhláška č. 44/2001 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání.
3. Vyhláška č. 457/2002 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání.
4. Vyhláška č. 445/2005 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání.
5. Vyhláška č. 203/2008 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání.
6. Vyhláška č. 75/2013 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání.
7. Vyhláška č. 413/2013 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. července 2015.