VYHLÁŠKA ze dne 16. prosince 2002, kterou se stanoví hodnoty zvláštních imisních limitů znečišťujících látek, ústřední regulační řád a způsob jeho provozování včetně seznamu stacionárních zdrojů podléhajících regulaci, zásady pro vypracování a provozování krajských a místních regulačních řádů a způsob a rozsah zpřístupňování informací o úrovni znečištění ovzduší veřejnosti
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 16. prosince 2002,
kterou se stanoví hodnoty zvláštních imisních limitů znečišťujících látek, ústřední regulační řád
a způsob jeho provozování včetně seznamu stacionárních zdrojů podléhajících regulaci,
zásady pro vypracování a provozování krajských a místních regulačních řádů a způsob a rozsah
zpřístupňování informací o úrovni znečištění ovzduší veřejnosti
Ministerstvo životního prostředí stanoví podle § 55 odst. 3 zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), (dále jen ,,zákon") k provedení § 8 odst. 12 a § 36 odst. 5 zákona:
§ 1
Předmět úpravy
Touto vyhláškou se stanoví hodnoty zvláštních imisních limitů znečišťujících látek, ústřední regulační řád a způsob jeho provozování včetně seznamu stacionárních zdrojů podléhajících regulaci, zásady pro vypracování a provozování krajských a místních regulačních řádů a způsob a rozsah zpřístupňování informací o úrovni znečištění ovzduší veřejnosti v souladu s právem Evropských společenství.1)
§ 2
Základní pojmy
Pro účely této vyhlášky se rozumí
- a)
- regulačním řádem -- soubor opatření podle příloh č. 2 a č. 3 včetně upozornění nebo varování veřejnosti a opatření k časově omezené regulaci zdrojů znečišťování ovzduší jejich provozovateli, které se rozhodujícím způsobem podílejí na znečišťování ovzduší,
- b)
- řídícím pracovištěm -- právnická osoba zřízená Ministerstvem životního prostředí (dále jen ,,ministerstvo") a orgány krajů v přenesené působnosti (dále jen ,,orgány krajů") a orgány obcí v přenesené působnosti (dále jen ,,orgány obcí"), které vyhlašují signál upozornění v případě možnosti vzniku smogové situace (dále jen ,,signál upozornění"), signál regulace zdrojů znečišťování v případě vzniku smogové situace (dále jen ,,signál regulace") a signál varování v případě vzniku smogové situace (dále jen ,,signál varování").
§ 3
Zvláštní imisní limity
(1) Zvláštní imisní limity se vyhlašují pro oxid siřičitý, oxid dusičitý a troposférický ozon. Přehled a hodnoty zvláštních imisních limitů obsahuje příloha č. 1.
(2) V případě překročení zvláštních imisních limitů postupují orgány ochrany ovzduší podle ústředního regulačního řádu, krajských a místních regulačních řádů uvedených v přílohách č. 2 a č. 3.
§ 4
Ústřední, krajské a místní regulační řády
(1) Ústřední, krajské a místní regulační řády vychází
- a)
- ze souboru informací o umístění a parametrech zdrojů znečišťování ovzduší, o znečištění ovzduší získaných z údajů automatizované měřicí sítě a o stavu rozptylových podmínek,
- b)
- z předpovědí rozptylových podmínek,
a provozuje se na základě dvoustupňových signálů pro přípravu nebo zahájení regulačních opatření a varování. Signál nižšího stupně je signál upozornění. Signál vyššího stupně je signál regulace a signál varování.
(2) Závazné texty vyhlášení a odvolání signálů upozornění, varování a regulace podle odstavce 1 písm. c) obsahuje příloha č. 4. Údaje, které se sdělují veřejnosti při vyhlášení signálů upozornění, signálu varování a signálu regulace obsahuje příloha č. 5.
(3) Ústřední regulační řád a zásady vypracování a provozování krajských a místních regulačních řádů podle § 8 odst. 5 a 6 zákona jsou uvedeny v přílohách č. 2 a č. 3.
(4) Právnická osoba zřízená ministerstvem zabezpečuje centrální získávání a zpracovávání dat a předpovědí o znečištění ovzduší pomocí údajů z automatizované měřicí sítě a údajů o stavu a předpovědi rozptylových podmínek.
§ 5
Informování veřejnosti
(1) Aktuální informace o úrovni znečištění ovzduší (§ 36 odst. 5 zákona) za účelem ochrany zdraví lidí jsou zpřístupňovány právnickou osobou zřízenou ministerstvem alespoň jedenkrát denně vhodným způsobem, například ve vysílání rozhlasu, televize, v tisku, v publikacích, počítačovými sítěmi a jinými hromadnými sdělovacími prostředky.
(2) Informacemi podle odstavce 1 se rozumí informace o úrovni znečištění oxidem siřičitým, oxidem dusičitým a oxidy dusíku, suspendovanými částicemi (PM10), troposférickým ozonem a oxidem uhelnatým.
(3) Informace o znečištění ovzduší oxidem siřičitým, oxidem dusičitým a troposférickým ozonem jsou zpřístupňovány veřejnosti jedenkrát za hodinu.
(4) Informace o úrovni znečištění benzenem a amoniakem způsobem uvedeným v odstavci 1 se zpřístupňují nejméně jednou za měsíc a informace o úrovni znečištění olovem a kadmiem jednou za 3 měsíce.
(5) Informace o znečištění ovzduší látkami, které nejsou uvedeny v odstavcích 2 až 4, jsou veřejnosti zpřístupňovány v případě překračování ročních imisních limitů jednou měsíčně, v ostatních případech jednou ročně.
(6) Ministerstvo nebo jím zřízená právnická osoba zveřejňuje míru překročení imisních limitů, cílového imisního limitu a dlouhodobého imisního cíle pro troposférický ozon,2) a to jak vzhledem k ochraně zdraví lidí, tak i z hlediska ochrany vegetace. Dále se zveřejňuje překročení zvláštních imisních limitů pro účely vyhlášení signálů upozornění, signálů varování a signálů regulace.
§ 6
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem jejího vyhlášení.
Ministr:
––––––––––––––––––––
- 1)
- Směrnice Rady 96/62/ES o hodnocení a řízení kvality ovzduší. Směrnice Rady 1999/30/ES o limitních hodnotách pro oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxidy dusíku, suspendované částice a olovo ve vnějším ovzduší. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/69/ES o limitních hodnotách pro benzen a oxid uhelnatý ve vnějším ovzduší. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/3/ES o ozonu ve vnějším ovzduší.
- 2)
- Nařízení vlády č. 350/2002 Sb., kterým se stanoví imisní limity a podmínky a způsob sledování, posuzování, hodnocení a řízení kvality ovzduší.