VYHLÁŠKA ze dne 21. února 2006 o postupu při zjišťování psychické způsobilosti pedagogických pracovníků školských zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a školských zařízení pro preventivně výchovnou péči a o podrobnostech o školení osob žádajících o akreditaci k oprávnění zjišťovat psychickou způsobilost (vyhláška o psychické způsobilosti pedagogických pracovníků)
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 21. února 2006
o postupu při zjišťování psychické způsobilosti pedagogických pracovníků školských zařízení
pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a školských zařízení pro preventivně výchovnou péči
a o podrobnostech o školení osob žádajících o akreditaci k oprávnění zjišťovat psychickou způsobilost
(vyhláška o psychické způsobilosti pedagogických pracovníků)
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen ,,ministerstvo") stanoví podle § 41 odst. 1 písm. h) zákona č. 109/2002 Sb., o výkonu ustavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních a o změně dalších zákonů, ve znění zákona č. 383/2005 Sb., (dále jen ,,zákon"):
(1) Před psychologickým vyšetřením (dále jen ,,vyšetření") informuje oprávněná osoba, které byla ministerstvem udělena akreditace podle § 18a zákona (dále jen ,,akreditovaná osoba"), ústně osobu, která žádá o vydání psychologického posudku dokládajícího psychickou způsobilost (dále jen ,,žadatel"), v rámci osobního pohovoru o:
- a)
- povaze, rozsahu a trvání vyšetření,
- b)
- všech předvídatelných rizicích a nevýhodách, které mohou pro žadatele z vyšetření vyplynout, a prospěchu, který může žadatel očekávat,
- c)
- možnosti přezkoumat psychologický posudek za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem1) a
- d)
- právech týkajících se poskytování osobních údajů pro účely vyšetření a ochrany poskytnutých údajů podle zvláštního právního předpisu2).
(2) Po této informaci
- a)
- akreditovaná osoba ověří průkazným způsobem, především pomocí občanského průkazu nebo cestovního pasu, totožnost žadatele, o čemž učiní záznam v dokumentaci o žadateli, a
- b)
- žadatel učiní písemné prohlášení potvrzující, že v den vyšetření není pod vlivem alkoholu ani jiných omamných a psychotropních látek a nepociťuje žádné psychické obtíže či překážky, které by mu znemožňovaly vykonání vyšetření, že byl vyšetřujícím psychologem informován a výše uvedeným informacím rozuměl. Vzor prohlášení je uveden v příloze č. 1 k této vyhlášce.
(3) Při vyšetření žadatele jsou sledovány zejména:
- a)
- anamnestické údaje,
- b)
- intelekt,
- c)
- pozornost,
- d)
- struktura a dynamika osobnosti,
- e)
- hodnotová a zájmová orientace,
- f)
- postoje k výkonu profese a motivace pro práci ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a ve školských zařízeních pro preventivně výchovnou péči.
(4) Akreditovaná osoba vyšetřuje žadatele zpravidla nejméně 4 hodiny, nejdéle však 6 hodin, přičemž používá soubor psychodiagnostických metod skládající se vždy alespoň ze:
- a)
- standardizovaného testu inteligence,
- b)
- standardizovaného testu pozornosti,
- c)
- standardizovaného osobnostního dotazníku,
- d)
- polostrukturovaného rozhovoru.
(5) Podklady pro vypracování psychologického posudku včetně písemného zdůvodnění závěru vyšetření zůstávají uloženy na pracovišti akreditované osoby jako součást dokumentace o žadateli, a pokud byl podán návrh na přezkoumání psychologického posudku, slouží oprávněným orgánům pro objektivní posouzení vzniklých pochybností3).
(1) Výstupem vyšetření je psychologický posudek. Vzor tohoto posudku je uveden v příloze č. 2 k této vyhlášce.
(2) Psychologický posudek je žadateli vydán do 15 pracovních dnů ode dne provedení vyšetření, a to v listinné podobě ve 2 vyhotoveních, která jsou žadateli předána osobně nebo zaslána do vlastních rukou.
(1) Školení osob žádajících o akreditaci podle §18a odst. 1 písm. c) zákona (dále jen ,,žadatel o akreditaci") je zaměřeno zejména na jednotný postup při:
- a)
- vedení pohovoru před vyšetřením a poskytování informací podle § 1 odst. 1,
- b)
- sestavení souboru psychodiagnostických metod podle § 1 odst. 4,
- c)
- organizaci vyšetření a výběru diagnosticky významných anamnestických údajů,
- d)
- vyhodnocování a zpracovávání informací zjištěných vyšetřením o žadateli a vystavování psychologického posudku.
(2) Školení žadatelů o akreditaci trvá zpravidla 32 hodin. Součástí školení je závěrečné ověření zís- kaných znalostí a dovedností formou psaného textu a následného rozhovoru, které provádí ministerstvo. O absolvování školení se žadateli vydá potvrzení.
Žádost o akreditaci obsahuje:
- a)
- jméno, popřípadě jména, příjmení, akademický titul, datum a místo narození žadatele o akreditaci,
- b)
- místo trvalého pobytu žadatele o akreditaci,
- c)
- adresu pracoviště žadatele o akreditaci,
- d)
- úředně ověřené kopie dokladů o způsobilosti k výkonu povolání klinického psychologa,
- e)
- doklady prokazující splnění praxe stanovené v § 18a odst. 1 písm. b) zákona,
- f)
- kopii potvrzení podle § 3 odst. 2 a
- g)
- vlastnoruční podpis žadatele o akreditaci a datum podpisu.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem jejího vyhlášení.
––––––––––––––––––––