VYHLÁŠKA ze dne 23. března 2004, kterou se stanoví podrobnosti o přenosu semen a sazenic lesních dřevin, o evidenci o původu reprodukčního materiálu a podrobnosti o obnově lesních porostů a o zalesňování pozemků prohlášených za pozemky určené k plnění funkcí lesa
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 23. března 2004,
kterou se stanoví podrobnosti o přenosu semen a sazenic lesních dřevin,
o evidenci o původu reprodukčního materiálu a podrobnosti o obnově lesních porostů
a o zalesňování pozemků prohlášených za pozemky určené k plnění funkcí lesa
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 29 odst. 4 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění zákona č. 149/2003 Sb., (dále jen ,,zákon"):
§ 1
(1) Přenos semen a sazenic lesních dřevin (dále jen ,,reprodukční materiál") z místa zdroje na místo použití při obnově lesních porostů a zalesňování pozemků prohlášených za pozemky určené k plnění funkcí lesa (dále jen ,,obnova lesa a zalesňování") lze provádět v rámci jednotlivých přírodních lesních oblastí,1) a to v rámci výškových pásem určených lesními vegetačními stupni2) (dále jen ,,stupeň"). Reprodukční materiál lze přenášet mezi prvním až čtvrtým stupněm bez omezení s výjimkou přírodních lesních oblastí 17 (Polabí), 34 (Hornomoravský úval) a 35 (Jihomoravské úvaly), ve kterých nelze do prvního stupně přenášet reprodukční materiál ze třetího a čtvrtého stupně. Od pátého stupně lze přenášet reprodukční materiál s vertikálním posunem o plus nebo mínus jeden stupeň s tím, že lze přenášet reprodukční materiál ze čtvrtého do pátého stupně a naopak. Smrk a kleč nelze přenášet z nižších stupňů do osmého a devátého stupně; lze však provést jejich vzájemný přenos mezi osmým a devátým stupněm.
(2) Nelze-li krýt potřebu reprodukčního materiálu v rámci dané přírodní lesní oblasti, lze provádět jeho přenos způsobem stanoveným pro jednotlivé dřeviny v přílohách č. 1 až 5 s přípustným vertikálním posunem podle odstavce 1.
(3) Použití reprodukčního materiálu pocházejícího ze semenných sadů, rodičovských stromů, klonů nebo směsí klonů musí splňovat podmínky stanovené v rozhodnutí o uznání zdroje reprodukčního materiálu podle zvláštního právního předpisu.3)
§ 2
(1) K obnově lesa a zalesňování lze použít pouze reprodukční materiál jednotlivých druhů lesních dřevin, který splňuje podmínky přenosu pro konkrétní místo výsadby podle § 2 odst. 1 a u něhož je doložen původ.
(2) Při zalesňování zajišťuje vlastník pozemku v součinnosti s odborným lesním hospodářem zpracování projektu zalesnění, který obsahuje skladbu dřevin podle druhů a jejich množství a který je přílohou žádosti o vydání rozhodnutí podle § 3 odst. 4 zákona.
(3) Počet a kvalita sazenic, popřípadě stromků z přirozené obnovy jednotlivých druhů lesních dřevin se volí tak, aby bylo dosaženo zajištěného lesního porostu a vytvořeny předpoklady k dosažení druhové skladby porostu dané pro cílový hospodářský soubor.4) Minimální počty jedinců jednotlivých druhů dřevin na jeden hektar pozemku při obnově lesa a zalesňování jsou uvedeny v příloze č. 6.
(4) Za obnovený nebo zalesněný je pozemek považován tehdy, roste-li na něm nejméně 90 % minimálního počtu životaschopných jedinců rovnoměrně rozmístěných po ploše. V tomto množství může být maximálně 15 % pomocných dřevin, kterými se rozumí ty druhy lesních dřevin, které nejsou pro daný cílový hospodářský soubor uvedeny mezi dřevinami základními nebo melioračními a zpevňujícími.4)
(5) Rovnoměrné rozmístění jedinců po ploše nemusí být dodrženo při obnovách horských lesů v osmém a devátém stupni a dále v případech požadavků vyplývajících z funkčního zaměření lesa u kategorie lesů ochranných a u kategorie lesů zvláštního určení.
(6) Při posuzování zajištěnosti lesního porostu se hodnotí tato kritéria:
- a)
- stromky vykazují trvalý výškový přírůst,
- b)
- stromky jsou po ploše rovnoměrně jednotlivě nebo skupinovitě rozmístěny a jejich počet nepoklesl pod 80 % minimálního počtu pro obnovu nebo zalesnění a
- c)
- stromky jsou odrostlé negativnímu vlivu buřeně a nejsou výrazně poškozeny.
(7) Pro obnovu lesa a zalesňování se použije vegetativně množený reprodukční materiál pouze tehdy, vyhovuje-li příslušným požadavkům na kategorii kvalifikovaného reprodukčního materiálu, popřípadě testovaného reprodukčního materiálu.5)
§ 3
Evidence o původu reprodukčního materiálu použitého k obnově lesa a zalesňování je vedena podle druhu dřeviny, evidenčního čísla uznané jednotky, způsobu pěstování, množství a místa (porostu) a času, kdy byl reprodukční materiál použit. Vzor evidence o původu reprodukčního materiálu použitého k obnově lesa a zalesňování je uveden v příloze č. 7.
§ 4
Reprodukční materiál získaný nebo vyrobený přede dnem účinnosti této vyhlášky a vybavený průvodní dokumentací podle dosavadních právních předpisů lze přenášet podle dosavadních právních předpisů do 31. prosince 2005.
§ 5
Zrušuje se vyhláška č. 82/1996 Sb., o genetické klasifikaci, obnově lesa, zalesňování a o evidenci při nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin.
§ 6
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. dubna 2004.
––––––––––––––––––––
- 1)
- § 2 písm. p) zákona. Vyhláška č. 83/1996 Sb., o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů.
- 2)
- § 2 odst. 1 vyhlášky č. 29/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin.
- 3)
- § 15 a násl. zákona č. 149/2003 Sb., o uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin lesnicky významných druhů a umělých kříženců, určeného k obnově lesa a k zalesňování, a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin).
- 4)
- Příloha č. 4 k vyhlášce č. 83/1996 Sb.
- 5)
- § 2 písm. d) a e) zákona č. 149/2003 Sb.