VYHLÁŠKA ze dne 29. dubna 2015 o odborné a zdravotní způsobilosti členů posádky lodě, průkazech způsobilosti, námořnických knížkách a kapitánském slibu
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 29. dubna 2015
o odborné a zdravotní způsobilosti členů posádky lodě, průkazech způsobilosti,
námořnických knížkách a kapitánském slibu
Ministerstvo dopravy stanoví podle § 85 odst. 1 zákona č. 61/2000 Sb., o námořní plavbě, ve znění zákona č. 310/2008 Sb., zákona č. 261/2011 Sb., zákona č. 64/2014 Sb. a zákona č. 81/2015 Sb., (dále jen ˙zákon˙) k provedení § 32 odst. 4, § 42 odst. 6, § 43 odst. 10, § 44 odst. 4, § 45 odst. 7, § 47 odst. 2 a 8, § 48 odst. 9 a § 54 odst. 6 zákona:
Tato vyhláška zapracovává příslušné předpisy Evropské unie1) a upravuje
- a)
- postup při skládání zkoušky k
prokázání odborných znalostí a dovedností, způsob jejího hodnocení a
obsah protokolu o průběhu a výsledku zkoušky,
- b)
- náležitosti plánu výuky a výcviku potřebných pro
výkon funkce člena posádky lodě (dále jen ˙plán výuky a výcviku˙) a
náležitosti osvědčení o absolvování takové výuky a výcviku,
- c)
- výčet a charakteristiku zvláštních činností,
jejichž výkon je nezbytný pro zajištění bezpečnosti a ochrany členů
posádky lodě nebo námořní plavby na určitých typech lodí a pro
zvládání mimořádných situací (dále jen ˙zvláštní činnosti˙),
- d)
- podmínky zdravotní způsobilosti, rozsah, obsah a
způsob provedení lékařské prohlídky, nemoci, vady nebo stavy, které
vylučují nebo podmiňují zdravotní způsobilost, způsob hodnocení
zdravotní způsobilosti, náležitosti lékařského posudku a vzor osvědčení o
zdravotní způsobilosti,
- e)
- vzory průkazů způsobilosti,
- f)
- obsah zkoušky a jiné doklady osvědčující znalosti
právních předpisů České republiky v oblasti námořní plavby a anglického
jazyka,
- g)
- vzor žádosti o uznání průkazu způsobilosti a vzor potvrzení o uznání průkazu způsobilosti,
- h)
- údaje zapisované do námořnické knížky a vzor námořnické knížky a
- i)
- text kapitánského slibu.
(1) Zkouška k prokázání odborných znalostí a dovedností k výkonu určité funkce v rámci posádky lodě (dále jen ˙zkouška˙) se provádí na základě písemné přihlášky k provedení zkoušky podané fyzickou osobou (dále jen ˙zkoušený˙) u Úřadu. Přílohou přihlášky k provedení zkoušky jsou doklady prokazující dosaženou praxi a absolvování požadované výuky a výcviku k výkonu funkce člena posádky lodě.
(2) Termíny konání zkoušek stanoví Úřad.
(1) Úroveň prokazovaných znalostí a dovedností při zodpovídání otázek
z jednotlivých oblastí znalostí a dovedností se hodnotí klasifikačními stupni
- a)
- 1 ˙ velmi dobře,
- b)
- 2 ˙ dobře,
- c)
- 3 ˙ dostatečně, nebo
- d)
- 4 ˙ nedostatečně.
(2) Klasifikačním stupněm ˙1 -- velmi dobře˙ je hodnocen zkoušený, který vynikajícím způsobem ovládá oblast znalostí a dovedností podle otázky, na všechny položené doplňkové otázky správně odpovídá.
(3) Klasifikačním stupněm ˙2 ˙ dobře˙ je hodnocen zkoušený, který dobře ovládá oblast znalostí a dovedností podle otázky, na položené doplňkové otázky správně odpovídá a dokáže své znalosti aplikovat.
(4) Klasifikačním stupněm ˙3 ˙ dostatečně˙ je hodnocen zkoušený, který dostatečně ovládá oblast znalostí a dovedností podle otázky a většinou odpovídá správně, nedopouští se podstatných chyb, jeho odpovědi však vyžadují pomoc ze strany člena komise.
(5) Klasifikačním stupněm ˙4 ˙ nedostatečně˙ je hodnocen zkoušený, který nesplnil požadavky pro klasifikační stupeň ˙3 ˙ dostatečně˙ nebo zkoušený, který ze zkoušky po jejím zahájení odstoupil.
(1) Odpovědi zkoušeného na otázky zadané k jedné oblasti znalostí a dovedností se hodnotí výslednou průměrnou známkou.
(2) Výsledek celé zkoušky se hodnotí stupněm ˙prospěl˙ nebo ˙neprospěl˙. Pro hodnocení ˙prospěl˙ nesmí zkoušený obdržet ze žádné oblasti znalostí a dovedností hodnocení ˙4 ˙ nedostatečně˙.
Protokol o průběhu a výsledku zkoušky obsahuje
- a)
- jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození a adresu místa trvalého pobytu, případně obvyklého bydliště zkoušeného,
- b)
- datum a místo konání zkoušky,
- c)
- evidenci zadaných otázek v souladu s osnovou zkoušky a jejich jednotlivé hodnocení,
- d)
- celkový výsledek zkoušky zkoušeného a
- e)
- jméno, popřípadě jména, příjmení a podpisy všech členů zkušební komise.
(1) Náležitosti plánu výuky a výcviku jsou stanoveny v příloze č. 1 k této vyhlášce.
(2) Náležitosti osvědčení o absolvování výuky a výcviku jsou stanoveny v příloze č. 2 k této vyhlášce.
Zvláštní činnosti jsou
- a)
- individuální záchranné techniky,
- b)
- poskytování základní první pomoci,
- c)
- poskytování první pomoci,
- d)
- poskytování rozšířené první pomoci,
- e)
- činnost záchranáře,
- f)
- činnost záchranáře s použitím rychlého záchranářského člunu,
- g)
- protipožární činnost,
- h)
- rozšířená protipožární činnost,
- i)
- zajišťování vlastní osobní bezpečnosti a uvědomování si sociální odpovědnosti z hlediska bezpečnosti plavby,
- j)
- plnění úkolů lodního bezpečnostního důstojníka,
- k)
- základní zajišťování ochrany lodi,
- l)
- plnění dalších úloh k zajištění ochrany lodi,
- m)
- zvládání krizových situací,
- n)
- základní činnosti u nákladových operací na ropných a chemických tankerech,
- o)
- rozšířené činnosti u nákladových operací na ropných tankerech,
- p)
- rozšířené činnosti u nákladových operací na chemických tankerech,
- q)
- základní činnosti u nákladových operací na tankerech pro zkapalněné plyny,
- r)
- rozšířené činnosti u nákladových operací na tankerech pro zkapalněné plyny,
- s)
- nákladové operace s volně loženými nebezpečnými látkami, nebo
- t)
- nákladové operace s balenými nebezpečnými látkami.
(1) Individuální záchranné techniky zahrnují činnosti nutné k osobní záchraně a přežití v případě totální zkázy lodi, zejména bezpečné opuštění lodi, použití záchranných člunů a vorů a jiných prostředků záchrany a obsluhu jejich vybavení, vysílání nouzových signálů.
(2) Poskytováním základní první pomoci se rozumí zejména přijetí bezprostředních opatření v případě nehody vůči zraněným osobám nebo při jiné zdraví ohrožující mimořádné události.
(3) Poskytováním první pomoci se rozumí zejména poskytování první pomoci osobám v případě úrazu nebo nemoci na lodi následně po poskytnutí základní první pomoci bezprostředně v místě úrazu.
(4) Poskytováním rozšířené první pomoci se rozumí poskytování pomoci a další nutné péče o zraněné a nemocné osoby po dobu jejich přítomnosti na lodi, včetně použití publikací vydaných pro tento účel Mezinárodní námořní organizací a další pomocné literatury, a s využitím možností celosvětového systému zdravotních konzultací poskytovaných s pomocí radiokomunikací.
(5) Činností záchranáře je zejména činnost vykonávaná v zájmu záchrany osoby spatřené v moři, použití osobní výbavy záchranáře a vybavení záchranářského člunu, vydávání správných pokynů k jeho spouštění a vyzvedávání zpět na loď, vyzvedávání osoby z moře nebo trosečníka na záchranářský člun, poskytování základní první pomoci trosečníkovi v moři.
(6) Činností záchranáře s použitím rychlého záchranářského člunu je zejména činnost v zájmu záchrany osoby spatřené v moři s použitím rychlého záchranářského člunu a jeho řízení, použití osobní výbavy záchranáře a vybavení rychlého záchranářského člunu, vydávání správných pokynů k spouštění a vyzvedávání rychlého záchranářského člunu zpět na loď, pátrání po osobě v moři nebo trosečníkovi a jeho vyzvedávání na rychlý záchranářský člun, poskytování základní první pomoci trosečníkovi v moři.
(1) Protipožární činnost zahrnuje zejména snižování rizika vzniku požáru, prvotní hašení požáru, práce v rámci hasicího týmu a používání protipožárního vybavení lodí.
(2) Rozšířená protipožární činnost zahrnuje zejména plánování a řízení protipožárních činností, kontrolu systémů a zařízení pro hašení požárů a vyšetřování nehod souvisejících s požárem.
(3) Zajišťování vlastní osobní bezpečnosti a uvědomování si sociální odpovědnosti z hlediska bezpečnosti plavby zahrnuje zejména dodržování bezpečných pracovních postupů a nouzových postupů, přispívání k účinné komunikaci na lodi a udržování dobrých mezilidských vztahů na lodi s přihlédnutím k možnému mnohonárodnostnímu a multikulturnímu složení posádky lodi.
(4) Plnění úkolů lodního bezpečnostního důstojníka zahrnuje zejména zpracovávání, vedení a dohlížení nad realizací plánu ochrany lodi, vyhodnocování bezpečnostních rizik a provádění pravidelných kontrol lodi z hlediska její ochrany.
(5) Základní zajišťování ochrany lodi zahrnuje zejména zvyšování povědomí a všímaní si možných hrozeb pro loď, včetně pirátství, včasné oznamování podezřelých jevů velení lodi, dodržování havarijních a nouzových postupů souvisejících s ochranou lodi.
(6) Plnění dalších úloh k zajištění ochrany lodi zahrnuje zejména plnění konkrétně přidělených úkolů podle plánu ochrany lodi, rozpoznávání bezpečnostních rizik a hrozeb a řádné používání zabezpečovacích zařízení a systémů instalovaných na lodi.
(7) Zvládání krizových situací zahrnuje zejména organizování nouzových postupů, zejména komunikace s cestujícími a jinými osobami na lodi při mimořádných situacích a jejich řízení.
(1) Základní činnosti u nákladových operací na ropných a chemických tankerech zahrnují zejména plánování a přispívání k bezpečné manipulaci s tekutým nákladem, přijímání opatření k předcházení nebezpečí, zajištění bezpečnosti a ochrany při práci a k zabránění znečištění životního prostředí včetně protipožární prevence.
(2) Rozšířené činnosti u nákladových operací na ropných tankerech zahrnují, kromě činností dle odstavce 1, zejména bezpečné provádění, sledování a kontrolu provádění operací s nákladem surové ropy, přijímání příslušných opatření k předcházení nebezpečí, zajištění bezpečnosti a ochrany při práci a k zabránění znečištění životního prostředí včetně protipožární prevence.
(3) Rozšířené činnosti u nákladových operací na chemických tankerech zahrnují kromě činností dle odstavce 1, zejména bezpečné provádění, sledování a kontrolu provádění operací s nákladem tekutých chemikálií, přijímání příslušných opatření k předcházení nebezpečí, zajištění bezpečnosti a ochrany při práci a k zabránění znečištění životního prostředí včetně protipožární prevence podle jednotlivých tříd nebezpečnosti nákladu.
(4) Základní činnosti u nákladových operací na tankerech pro zkapalněné plyny zahrnují zejména plánování a přispívání k bezpečné manipulaci s nákladem zkapalněných plynů, přijímání opatření k předcházení nebezpečí, zajištění bezpečnosti a ochrany při práci a k zabránění znečištění životního prostředí včetně protipožární prevence podle jednotlivých tříd nebezpečnosti nákladu.
(5) Rozšířené činnosti u nákladových operací na tankerech pro zkapalněné plyny zahrnují, kromě činností dle odstavce 4, zejména bezpečné provádění, sledování a kontrolu provádění operací s nákladem zkapalněných plynů, přijímání příslušných opatření k předcházení nebezpečí, zajištění bezpečnosti a ochrany při práci a k zabránění znečištění životního prostředí včetně protipožární prevence podle jednotlivých tříd nebezpečnosti nákladu.
(6) Činnosti u nákladových operací s volně loženými nebezpečnými látkami zahrnují zejména plánování a dohled nad umisťováním a ložením jednotlivých druhů hromadného, volně loženého nebezpečného zboží a správné zacházení s ním, předcházení rizikům hrozícím podle jednotlivých tříd nebezpečnosti zboží.
(7) Činnosti u nákladových operací s balenými nebezpečnými látkami zahrnují zejména plánování a dohled nad umisťováním a ložením jednotlivých druhů baleného nebezpečného zboží a správné zacházení s ním, předcházení rizikům hrozícím podle jednotlivých tříd nebezpečnosti zboží.
Podmínky zdravotní způsobilosti člena posádky k práci na lodi (dále jen ˙zdravotní způsobilost˙) a nemoci, vady nebo stavy (dále jen ˙nemoci˙), které vylučují nebo podmiňují zdravotní způsobilost, jsou uvedeny v příloze č. 3 k této vyhlášce.
Lékařská prohlídka se provádí na žádost člena posádky lodě (dále jen ˙posuzovaná osoba˙), zaměstnavatele, provozovatele lodi, velitele lodi nebo Úřadu (dále jen ˙žadatel˙). V žádosti žadatel vždy uvede funkci člena posádky lodi, příslušnou činnost, pro kterou je zdravotní způsobilost posuzována a důvod jejího vyžádání. Žádost se podává písemně nebo do záznamu ve zdravotnické dokumentaci.
(1) Obsahem lékařské prohlídky je základní vyšetření, které zahrnuje
- a)
- rozbor údajů o dosavadním vývoji
zdravotního stavu a dosud prodělaných nemocech s cíleným zaměřením
zejména na výskyt nemocí, které mohou omezit nebo vyloučit zdravotní
způsobilost, nebo nemocí, které by se pravděpodobně zhoršily v důsledku
služby na moři,
- b)
- pracovní anamnézu; zejména se sleduje odezva organizmu na výskyt rizikových faktorů,
- c)
- komplexní fyzikální vyšetření, včetně orientačního
vyšetření sluchu, zraku, kůže a orientačního neurologického vyšetření, s
důrazem na posouzení stavu a funkce orgánů a systémů, které budou
zatěžovány při výkonu práce,
- d)
- vyšetření EKG a
- e)
- základní chemické vyšetření moče ke zjištění přítomnosti bílkoviny, glukózy, ketonů, urobilinogenu, krve a pH moče.
(2) Základní vyšetření se rozšiřuje o odborná vyšetření, kterými jsou
- a)
- oční vyšetření, jedná-li se o
první posuzování zdravotní způsobilosti, při dalších lékařských
prohlídkách vždy u kapitána, palubních důstojníků, palubní posádky a
dalších osob zařazených k výkonu navigační strážní služby nebo hlídkové
služby,
- b)
- otorinolaryngologické vyšetření u kapitána,
palubních důstojníků, palubní posádky a dalších osob zařazených k výkonu
navigační strážní služby nebo hlídkové služby, strojní strážní služby a
strojní posádky, a to včetně prahové tónové audiometrie, jedná-li se o
první posuzování zdravotní způsobilosti, při dalších lékařských
prohlídkách orientační otorinolaryngologické vyšetření u kapitána,
palubních důstojníků, palubní posádky a dalších osob zařazených k výkonu
navigační strážní služby, hlídkové strážní služby, strojní strážní
služby a strojní posádky,
- c)
- otorinolaryngologické vyšetření, včetně prahové
tónové audiometrie, po 10 letech od začátku expozice hluku u strojní
strážní služby a strojní posádky,
- d)
- stomatologické a psychiatrické vyšetření, jedná- -li se o první posuzování zdravotní způsobilosti, a
- e)
- další odborná vyšetření, jestliže jsou indikována
posuzujícím lékařem, pokud je to k vyloučení nemocí, které omezují nebo
vylučují zdravotní způsobilost, nebo nemocí, které by se pravděpodobně
zhoršily v důsledku služby na moři, potřebné.
(3) Odborná vyšetření podle odstavce 2 lze provést až po provedení základního vyšetření posuzujícím lékařem.
(4) Pokud posuzovaná osoba při lékařské prohlídce nepředloží výpis ze zdravotnické dokumentace podle právního předpisu upravujícího specifické zdravotní služby2) a nejde o případy podle odstavce 2 písm. a) až d), provede se vždy odborné vyšetření oční, otorinolaryngologické a psychiatrické a dále laboratorní vyšetření v rozsahu krevní obraz a diferenciální rozpočet, alkalická fosfatáza, alanintransferáza, aspartátaminotransferáza, bilirubin, kreatinin a glykemie.
(5) V žádosti posuzujícího lékaře o provedení dalšího odborného vyšetření se kromě náležitostí podle právního předpisu upravujícího náležitosti a obsah zdravotnické dokumentace3) uvede požadavek na zhodnocení zdravotní způsobilosti vyšetřované osoby v rozsahu odbornosti zdravotnického pracovníka provádějícího odborné vyšetření.
(1) Posuzování zdravotní způsobilosti se provádí při stabilizovaném zdravotním stavu; za stabilizovaný zdravotní stav se považuje takový zdravotní stav, který se ustálil na určité úrovni zdraví a pracovní schopnosti.
(2) Posuzovanou osobu lze za zdravotně způsobilou nebo za zdravotně způsobilou s podmínkou uznat, pokud na základě lékařské prohlídky nebyla u této osoby zjištěna nemoc, která vylučuje zdravotní způsobilost. Při zjištění nemoci, která omezuje zdravotní způsobilost, lze posuzovanou osobu za zdravotně způsobilou nebo za zdravotně způsobilou s podmínkou uznat pouze na základě kladného závěru odborného vyšetření.
(3) Dosahuje-li člen posádky lodě předepsané zrakové ostrosti s korekcí, musí mít po dobu plavby k dispozici náhradní brýle nebo kontaktní čočky.
Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti vedle náležitostí podle právního předpisu upravujícího náležitosti a obsah zdravotnické dokumentace4) obsahuje
- a)
- údaje o funkci posuzované osoby a dále údaje o rizikových faktorech souvisejících s vykonávanou činností a
- b)
- termín provedení další prohlídky, je-li to odůvodněné zdravotním stavem posuzované osoby.
Vzor osvědčení o zdravotní způsobilosti je stanoven v příloze č. 4 k této vyhlášce.
Vzory průkazů způsobilosti jsou uvedeny v příloze č. 5 k této vyhlášce.
(1) Vzor žádosti o uznání průkazu způsobilosti je stanoven v příloze č. 6 k této vyhlášce.
(2) Obsah zkoušky a jiné doklady osvědčující znalosti právních předpisů České republiky v oblasti námořní plavby a anglického jazyka jsou stanoveny v příloze č. 7 k této vyhlášce.
(3) Vzor potvrzení osvědčujícího uznání průkazu způsobilosti je uveden v příloze č. 8 k této vyhlášce.
Údaje zapisované do námořnické knížky jsou
- a)
- údaje o totožnosti držitele námořnické knížky,
- b)
- údaje o nalodění držitele námořnické knížky,
- c)
- údaje o předcházejících naloděních držitele námořnické knížky a
- d)
- jiné údaje.
Údaje o totožnosti držitele námořnické knížky jsou jeho
- a)
- příjmení,
- b)
- jméno, popřípadě jména,
- c)
- státní příslušnost,
- d)
- den, měsíc a rok narození,
- e)
- pohlaví,
- f)
- místo narození,
- g)
- výška,
- h)
- barva vlasů,
- i)
- barva očí,
- j)
- zvláštní znamení,
- k)
- krevní skupina a
- l)
- vlastnoruční podpis.
Údaje o nalodění držitele námořnické knížky jsou
- a)
- údaje charakterizující loď, na které je držitel námořnické knížky naloděn, a to
1. jméno lodě,
2. volací znak lodě,
3. rejstříkový přístav lodě,
4. vlastník lodě,
5. hrubá prostornost lodě v RT,
6. čistá prostornost lodě v RT a
7. výkon hlavních strojů lodě v kW,
- b)
- funkce držitele námořnické knížky na lodi, ve které je držitel námořnické knížky zařazen v rámci lodní posádky,
- c)
- místo a datum nalodění držitele námořnické knížky,
- d)
- místo a datum vylodění držitele námořnické knížky a
- e)
- doba služby držitele námořnické knížky na lodi.
Údaje o předcházejících naloděních držitele námořnické knížky jsou
- a)
- jména lodí, na kterých držitel námořnické knížky byl naloděn,
- b)
- funkce držitele námořnické knížky na lodích, ve kterých byl naloděn,
- c)
- celková doba služby držitele námořnické knížky na lodích, na kterých byl naloděn v příslušné funkci, a
- d)
- evidenční číslo námořnické knížky, podle které byly zapsány údaje o předcházejících naloděních držitele námořnické knížky.
Jiné údaje zapisované do námořnické knížky jsou
- a)
- evidenční číslo námořnické knížky,
- b)
- mezinárodní kód vydávajícího státu,
- c)
- datum vydání námořnické knížky,
- d)
- datum uplynutí platnosti námořnické knížky a
- e)
- označení Úřadu, který námořnickou knížku vydal.
Vzor námořnické knížky je uveden v příloze č. 9 k této vyhlášce.
Text kapitánského slibu zní:
˙Slibuji na svoji čest a svědomí, že při výkonu funkce velitele lodě zajistím všemi dostupnými prostředky bezpečnost posádky lodě, cestujících, nákladu a lodě, budu dodržovat a uplatňovat právní předpisy spojené s výkonem této funkce a budu dbát o čest státní vlajky lodě.˙
Osoby, které byly uznány zdravotně způsobilými k výkonu funkce na lodi podle stávajících předpisů, se považují za zdravotně způsobilé do uplynutí platnosti průkazu způsobilosti, nejdéle do 31. prosince 2016.
Vyhláška č. 450/2000 Sb., o kapitánském slibu, zkouškách, odborné a zdravotní způsobilosti členů posádky lodě, průkazech způsobilosti, námořnických knížkách a o zdravotní péči o členy posádky lodě, se zrušuje.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. července 2015.
––––––––––––––––––––
- 1)
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/106/ES ze dne 19. listopadu 2008 o minimální úrovni výcviku námořníků. Směrnice Rady 2009/13/ES ze dne 16. února 2009, kterou se provádí dohoda k Úmluvě o práci na moři z roku 2006 uzavřená Svazem provozovatelů námořních plavidel Evropského společenství (ECSA) a Evropskou federací pracovníků v dopravě (ETF) a kterou se mění směrnice 1999/63/ES. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/35/EU ze dne 21. listopadu 2012, kterou se mění směrnice 2008/106/ /ES o minimální úrovni výcviku námořníků.
- 2)
- § 42 odst. 1 písm. b) zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.
- 3)
- Vyhláška č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci, ve znění vyhlášky č. 236/2013 Sb.