VYHLÁŠKA ze dne 4. února 2008 o požadavcích k zajištění bezpečného stavu podzemních objektů
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
Český báňský úřad stanoví podle § 37 odst. 4 zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění zákona č. 376/2007 Sb.:
(1) Tato vyhláška stanoví lhůty prohlídek podzemních objektů1) a způsob ověřování jejich bezpečného stavu2).
(2) Tato vyhláška se nevztahuje na hornickou činnost ani na činnost prováděnou hornickým způsobem3).
Pro účely této vyhlášky se považuje za
a) prohlídku činnost, kterou se ověřuje bezpečný stav podzemního objektu, zejména stav jeho ostění a dodržení požadovaného volného profilu, a kterou se zjišťují a dokumentují poškozená, popřípadě deformovaná místa a místa nežádoucích průniků vody nebo jiných kapalin nebo plynů do podzemního objektu; zvláštním druhem prohlídky je prohlídka narušeného podzemního objektu,
b) ostění soubor výztužních prvků sloužících k zajištění světlého průřezu podzemního objektu před jeho nežádoucí deformací horskými tlaky, k zajištění proti uvolňování a opadávání horniny nebo obdobným vlivům.
(1) Podzemní objekty se z hlediska možného vstupu do nich rozdělují takto:
a) podzemní objekty nebo jejich části volně přístupné,
b) podzemní objekty nebo jejich části přístupné jen s doprovodem,
c) podzemní objekty za provozu přístupné jen pracovníkům provozovatele podzemního objektu,
d) podzemní objekty za provozu nepřístupné.
(2) Podle způsobu zajištění ostěním se podzemní objekty rozdělují takto:
a) podzemní objekty trvale zajištěné v celé délce ostěním z betonu, cihel a jiných trvanlivých materiálů obdobných vlastností,
b) podzemní objekty trvale zajištěné v celé délce ostěním jiným než uvedeným v písmenu a),
c) podzemní objekty zajištěné zcela nebo zčásti dočasným ostěním a podzemní objekty celé nebo zčásti bez ostění.
(1) Stav podzemních objektů se ověřuje prohlídkami.
(2) Prohlídka se provede na žádost ustanovené osoby4). K žádosti se přiloží kolaudační rozhodnutí nebo jiný doklad o povolení užívat podzemní objekt.
(3) O výsledku prohlídky vypracuje zprávu ten, kdo prohlídku provedl, a to nejpozději do 7 dnů od ukončení prohlídky. Součástí zprávy jsou identifikační údaje potřebné pro vedení evidence podzemních objektů5) zpracované podle přílohy č. 1 této vyhlášky. Pro účely evidence se při první prohlídce provede zhodnocení míry rizika podzemního objektu podle přílohy č. 2 této vyhlášky s návrhem, zda má být pro daný objekt zajištěna báňská záchranná služba6); zhodnocení se provede též v případě, že došlo k podstatné změně stavu podzemního objektu nebo ke změně zatřídění podle § 3 odst. 1. Zpráva o prohlídce se v jednom vyhotovení založí do dokumentace podzemního objektu podle § 8 a v jednom vyhotovení se zašle obvodnímu báňskému úřadu, v jehož obvodu7) se podzemní objekt nachází, a orgánu příslušnému k povolení stavby podzemního objektu podle jiného právního předpisu8).
(1) Při prohlídce bezpečného stavu podzemního objektu se posuzuje
a) funkčnost, celistvost, popřípadě tuhost ostění z hlediska stability a účelu podzemního objektu, včetně lokalizace míst s narušeným ostěním,
b) tvar příčného, případně i podélného profilu podzemního objektu a jeho případné změny,
c) vliv zabudovaných, popřípadě provozovaných technologických zařízení na stav ostění,
d) nežádoucí průsak vody do podzemního objektu a jeho vliv na ostění, způsob odvádění vody vniklé do podzemního objektu,
e) stav větrání podzemního objektu a jeho vliv na ostění,
f) stav a těsnost případných uzavíracích hrází,
g) schůdnost a průchodnost používaných cest.
U podzemního objektu uvedeného v § 3 odst. 2 písm. c) se posuzuje také soudržnost horniny a riziko samovolného opadávání horniny.
(2) Při prohlídce se ověřují, doplňují, popřípadě upravují identifikační údaje o podzemním objektu a hodnocení míry rizika podzemního objektu.
(3) Nejpozději při každé třetí prohlídce se zkontroluje a vyhodnotí korozivní úbytek přístupných ocelových konstrukcí ostění, pokud jsou součástí podzemního objektu a jsou vystaveny účinkům vlhkosti nebo agresivních látek.
(1) Při prohlídce narušeného podzemního objektu se posuzuje stav narušeného nebo deformovaného ostění podzemního objektu, stavebních konstrukcí a prvků včetně případných uzavíracích hrází ve vztahu k projektové dokumentaci, popřípadě k dokumentaci pořízené při předcházející prohlídce narušeného podzemního objektu. Při tom se vychází z dokumentace skutečného provedení podzemního objektu, která je součástí kolaudačního rozhodnutí, nebo ze zjednodušené dokumentace9), popřípadě dokumentace, která byla zhotovena po předchozí opravě podle odstavce 6; není-li dokumentace, vychází se z účelu, pro který má podzemní objekt sloužit.
(2) Prohlídku narušeného podzemního objektu provádí osoba s odbornou způsobilostí závodního dolu nebo závodního nebo báňského projektanta10) nebo autorizovaný inženýr pro obor dopravní stavby nebo statika a dynamika staveb nebo geotechnika11) (dále jen "odborník").
(3) O výsledku prohlídky narušeného podzemního objektu vypracuje zprávu ten, kdo ji provedl, a to nejpozději do 14 dnů od ukončení prohlídky. Přílohou zprávy jsou i dílčí zprávy všech specialistů podílejících se na této prohlídce, výsledky provedených měření včetně jejich vyhodnocení a obrazová a měřická dokumentace zhotovená v rámci prohlídky. Zpráva o prohlídce narušeného podzemního objektu se v jednom vyhotovení založí do dokumentace provozovaného podzemního objektu podle § 8 a v jednom vyhotovení se zašle obvodnímu báňskému úřadu7) a orgánu příslušnému k povolení stavby podzemního objektu podle jiného právního předpisu8).
(4) Ve zprávě o prohlídce narušeného podzemního objektu odborník uvedený v odstavci 2 navrhne požadavky na opravu narušeného stavu podzemního objektu.
(5) Při práci k opětovnému zajištění stability podzemního objektu12) se postupuje podle jiných právních předpisů13).
(6) Po provedení opravy narušeného, popřípadě deformovaného ostění se zdokumentuje stav ostění v předmětném úseku a odborník uvedený v odstavci 2 posoudí, zda oprava splnila svůj účel a je-li možné podzemní objekt dále bezpečně provozovat.
(1) Nestanovuje-li kolaudační rozhodnutí podzemního objektu jinak, nesmí být lhůty od poslední provedené prohlídky delší, než stanovuje příloha č. 3 této vyhlášky.
(2) Prohlídky podzemních objektů se provádějí podle harmonogramu vypracovaného ustanovenou osobou.
(3) Prohlídka narušeného podzemního objektu se provede bezodkladně po zjištění, že bezpečný stav podzemního objektu je narušen.
Dokumentace a záznamy o výsledcích prohlídek se uchovávají14) nejméně 5 let po ukončení provozu nebo likvidace podzemního objektu.
(1) Ustanovená osoba požádá o provedení první prohlídky podzemního objektu uvedeného v § 3 odst. 1 písm. a) až c) do 60 dnů ode dne nabytí účinnosti této vyhlášky. U podzemního objektu uvedeného v § 3 odst. 1 písm. d) požádá ustanovená osoba o provedení první prohlídky ve lhůtě dvou měsíců před termínem nejbližší prohlídky uvedeným v projektové, popřípadě provozní dokumentaci podzemního objektu, nejpozději však do 31. prosince 2016.
(2) Identifikační údaje uvedené v přílohách č. 1 a 2 o podzemních objektech uvedených v § 3 odst. 1 písm. d) zašle ustanovená osoba ve lhůtě 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti této vyhlášky obvodnímu báňskému úřadu7).
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. března 2008.
____________________________________________________________
-
1) § 37 odst. 1 zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění zákona č. 376/2007 Sb.
2) § 37 odst. 3 zákona č. 61/1988 Sb., ve znění zákona č. 376/2007 Sb.
3) § 2 a 3 zákona č. 61/1988 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
4) § 37 odst. 2 zákona č. 61/1988 Sb., ve znění zákona č. 376/2007 Sb.
5) § 41 odst. 1 písm. l) zákona č. 61/1988 Sb., ve znění zákona č. 376/2007 Sb.
6) § 7 odst. 4 zákona č. 61/1988 Sb., ve znění zákona č. 376/2007 Sb.
7) Příloha k zákonu č. 61/1988 Sb., ve znění zákona č. 376/2007 Sb.
8) § 13 a 15 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon.
9) § 125 odst. 3 zákona č. 183/2006 Sb.
10) § 2 odst. 1 písm. a), c) a e) vyhlášky č. 298/2005 Sb., o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem a o změně některých právních předpisů.
11) § 5 odst. 3 písm. b), g) a i) zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
12) § 3 písm. c) zákona č. 61/1988 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
13) Například vyhláška č. 55/1996 Sb., o požadavcích k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při činnosti prováděné hornickým způsobem v podzemí.
14) Zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Příloha č. 1 k vyhlášce č. 49/2008 Sb.
Příloha č. 2 k vyhlášce č. 49/2008 Sb.
Příloha č. 3 k vyhlášce č. 49/2008 Sb.
(Přílohy pouze ve formátu PDF)