VYHLÁŠKA ze dne 5. listopadu 2003 k provedení zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 5. listopadu 2003
k provedení zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu
a o změně některých zákonů
Ministerstvo vnitra (dále jen ,,ministerstvo") stanoví podle § 70 písm. a) zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, (dále jen ,,zákon") v dohodě s Českým statistickým úřadem podle § 70 písm. b) zákona, v dohodě s Ministerstvem financí podle § 70 písm. c) zákona a v dohodě s Ministerstvem práce a sociálních věcí, jakož i s Ministerstvem financí podle § 70 písm. d) zákona:
§ 1
(1) Seznam voličů pro volby do Evropského parlamentu se vede samostatně pro každé volby do Evropského parlamentu v knize, systémem kartotéky, nebo prostřednictvím výpočetní techniky v členění podle stálých volebních okrsků a samostatných volebních okrsků a v rámci těchto okrsků podle důvodů, na základě kterých byl volič do seznamu zanesen.
(2) V seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu se u každého voliče eviduje jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, státní občanství a místo trvalého pobytu nebo místo pobytu na území České republiky uvedené v evidenci obyvatel podle zvláštního právního předpisu a číslo volebního okrsku, ve kterém bude volit. U voliče, který je do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu zapsán na základě své žádosti podle § 29 odst. 1 zákona, se dále uvede jeho rodné příjmení a stát a místo jeho narození. V poznámce se uvede, ve kterém členském státě Evropské unie, které obci, popř. volebním okrsku, byl volič pro volby do Evropského parlamentu dosud veden ve volební evidenci a zda byl do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu zanesen na základě vlastní žádosti podle § 29 zákona nebo do něj byl převeden ze stálého seznamu voličů, popřípadě dodatku stálého seznamu voličů, z evidence obyvatel,3) anebo do něj byl nahlášen velitelem nebo správcem příslušného zařízení.
§ 2
(1) Zápisy o případných změnách údajů v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu provádí obecní úřad, městský úřad, magistrát statutárního města, které není územně členěno, úřad městské části nebo městského obvodu (dále jen ,,obecní úřad") na základě oznámení toho, kdo dal k takové změně podnět.
(2) Obecní úřad 2 dny přede dnem voleb do Evropského parlamentu uzavře seznam voličů pro volby do Evropského parlamentu tak, že odpovědný pracovník obecního úřadu seznam podtrhne, uvede datum uzavření, počet vyškrtnutých voličů a údaje podepíše.
(3) Po uzavření seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu již obecní úřad změny neprovádí. Pokud se obecní úřad dozví po uzavření seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu skutečnosti odůvodňující změny zápisu, předá tuto informaci okrskové volební komisi.
§ 3
(1) Ministerstvo průběžně pořizuje a předává Českému statistickému úřadu k založení registru kandidátů kopie podaných kandidátních listin, a to nejpozději následující den po uplynutí lhůty pro podávání kandidátních listin. Ministerstvo rovněž Českému statistickému úřadu poskytne informace o nastoupení náhradníka zmocněnce pro účel zaslání informací o výsledku voleb do Evropského parlamentu.
(2) Ministerstvo nejpozději šedesátý druhý den přede dnem voleb do Evropského parlamentu přebírá od Českého statistického úřadu seznam kandidátů, u nichž jsou shodná jména, příjmení nebo data narození spolu s dalšími údaji potřebnými pro kontrolu podaných kandidátních listin.
(3) Ministerstvo tento registr kandidátů bezodkladně vyhodnotí a předá k aktualizaci Českému statistickému úřadu. Obdobně se postupuje v případech vzdání se nebo odvolání kandidatury do zaregistrování kandidátních listin nebo v případech odmítnutí registrace kandidátní listiny na základě rozhodnutí soudu.
(4) Ministerstvo po uplynutí lhůty pro doplňování a změnu pořadí kandidátů na kandidátních listinách předá bezodkladně Českému statistickému úřadu kopie změněných nebo doplněných kandidátních listin k aktuálnímu vyhodnocení duplicit.
(5) Ministerstvo nejpozději první den následující po uplynutí lhůty pro rozhodnutí o registraci kandidátních listin předá seznam zaregistrovaných kandidátních listin a seznam odmítnutých kandidátních listin Státní volební komisi.
§ 4
Ministerstvo přebírá opis údajů registru kandidátů v rozsahu kandidátní listiny od Českého statistického úřadu čtyřicátý sedmý den přede dnem voleb do Evropského parlamentu. Ministerstvo průběžně až do 48 hodin před zahájením voleb do Evropského parlamentu informuje Český statistický úřad o případech vzdání se nebo odvolání kandidatury v období od uplynutí lhůty pro zaregistrování kandidátní listiny. Ministerstvo tuto informaci předává tak, že Českému statistickému úřadu předá kopii prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidatury. Informuje rovněž o případech pozastavení činnosti politické strany nebo politického hnutí.
§ 5
(1) Státní volební komise vylosuje nejpozději 45 dnů přede dnem voleb do Evropského parlamentu čísla pro označení hlasovacích lístků politických stran, politických hnutí a koalic politických stran a politických hnutí (dále jen ,,koalice").
(2) Do losovacího osudí se vloží tolik čísel v nepřerušené vzestupné řadě počínaje číslem 1, kolik různých politických stran, politických hnutí a koalic podalo u ministerstva kandidátní listiny.
(3) Po vylosování čísel pro označení hlasovacích lístků Státní volební komise tyto údaje předá Českému statistickému úřadu pro vyhotovení číselníku kandidujících politických stran, politických hnutí a koalic pro volby do Evropského parlamentu, podle kterého budou při zpracování a poskytování výsledků voleb do Evropského parlamentu označovány číslem a názvem nebo číslem a zkratkou názvu.
(4) Pokud kandidátní listina některé z politických stran, politických hnutí nebo koalic nebyla zaregistrována ani na základě rozhodnutí soudu,6) zůstává číslo vylosované této politické straně, politickému hnutí nebo koalici neobsazeno.
§ 6
(1) Obecní úřad před konáním voleb do Evropského parlamentu zabezpečí po obdržení hlasovacích lístků, obálek a tiskopisů jejich ochranu tak, aby bylo zabráněno jejich zneužití.
(2) Obecní úřad převezme veškerou volební dokumentaci od okrskových volebních komisí s výjimkou 1 vyhotovení zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku, pro jehož předání platí postup podle § 45 odst. 1 zákona. Obecní úřad volební dokumentaci zpřístupní na žádost Nejvyššího správního soudu.
(3) Hlasovací lístky a obálky opatřené razítkem obce (dále jen ,,úřední obálka") obecní úřad uschová po dobu 30 dnů od zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu Státní volební komisí. Po této lhůtě ponechá pro archivaci 3 sady nepoužitých hlasovacích lístků pro volby do Evropského parlamentu; ostatní hlasovací lístky zničí.
(4) Dokumentace o finančních nákladech na volby do Evropského parlamentu se uloží odděleně od ostatní dokumentace.
(5) Pro volební dokumentaci týkající se konání voleb do Evropského parlamentu se stanoví tyto skartační znaky a lhůty:
- a)
- skartační znak A pro kandidátní listiny, prohlášení kandidátů včetně podkladů ke kandidátní listině, dokumentaci o vzdání se kandidatury nebo jejím odvolání, rozhodnutí ministerstva o registraci nebo o odmítnutí kandidátní listiny, rozhodnutí soudu ve věci registrace kandidátní listiny, hlasovací lístky, zápisy o výsledku hlasování, skartační doba se stanoví na dobu 10 let,
- b)
- skartační znak V pro ostatní volební dokumentaci, skartační doba se stanoví na dobu 5 let.
(1) Pro volby do Evropského parlamentu se stanoví v příloze č. 1 tyto vzory dokumentů:
- 1.
- Seznam voličů pro volby do Evropského parlamentu
- 2.
- Voličský průkaz
- 3.
- Oznámení o době a místě konání voleb do Evropského parlamentu
- 4.
- Slib zapisovatele a členů okrskové volební komise
- 5.
- Kandidátní listina pro volby do Evropského parlamentu s přílohami
- 6.
- Hlasovací lístek pro volby do Evropského parlamentu
- 7.
- Záznam o kontrole
- 8.
- Zápis o výsledku voleb do Evropského parlamentu
- 9.
- Osvědčení o zvolení poslancem Evropského parlamentu
- 10.
- Záznam o odmítnutí zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku Českým statistickým úřadem.
(2) Pro volby do Evropského parlamentu se stanoví v příloze č. 2 tyto vzory tiskopisů:
- 1.
- Průkaz člena okrskové volební komise (1a) a průkaz zapisovatele okrskové volební komise (1b)
- 2.
- Zápis o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku.
(3) Pokud okrsková volební komise využije programového vybavení dodaného Českým statistickým úřadem, nahrazují tiskové výstupy z tohoto programu tiskopis podle odstavce 2 bodu 2.
§ 8
(1) Ministerstvo zřizuje podle zákona zvláštní účet, kterým je běžný účet u České národní banky (dále jen ,,zvláštní účet"), na který v souvislosti s konáním voleb do Evropského parlamentu skládá politická strana, politické hnutí nebo koalice příspěvek na volební náklady. Současně s podáním kandidátní listiny písemně sdělí ministerstvu adresu, nebo číslo účtu a identifikační kód banky (dále jen ,,bankovní spojení"), na které lze příspěvek na volební náklady vrátit.
(2) Složení příspěvku na volební náklady se označí variabilním symbolem totožným s identifikačním číslem politické strany nebo politického hnutí a v případě koalice variabilním symbolem totožným s identifikačním číslem té politické strany nebo politického hnutí, které členové koalice souhlasně označí.
(3) Při bezhotovostním složení příspěvku na volební náklady se použije konstantní symbol 558. Při složení příspěvku na volební náklady v hotovosti se použije konstantní symbol 379.
§ 9
(1) Ministerstvo vrátí složený příspěvek na volební náklady na adresu nebo bankovní spojení, které bylo písemně sděleno podle § 8 odst. 1, a to ve lhůtě stanovené zákonem.
(2) Příspěvky na volební náklady, které se v souvislosti s konáním voleb do Evropského parlamentu nevracejí, a úroky ze složených příspěvků na volební náklady, snížené o částky cen zúčtované Českou národní bankou na vrub zvláštního účtu, ministerstvo převede na příjmový účet státního rozpočtu č. 772-14422001/0710 vedený u České národní banky s názvem ,,Příspěvky na volební náklady a kauce z voleb" s uvedením roku konání voleb do Evropského parlamentu ve variabilním symbolu. Současně s převodem finančních prostředků bude zasláno avízo Ministerstvu financí.
(3) Ministerstvo účtuje o složených prostředcích na účtu 245 -- Ostatní běžné účty a k němu zřízeném analytickém účtu pro běžný účet zvláštních prostředků, se souvztažným zápisem na účtu 379 -- Jiné závazky. K účtu 379 se zřídí analytické účty pro příspěvek na volební náklady podle identifikačního čísla jednotlivých politických stran nebo politických hnutí a v případě koalice té politické strany nebo politického hnutí, které členové koalice souhlasně označí.
(4) Ministerstvo v případě vrácených příspěvků na volební náklady provede vyúčtování těchto prostředků i částek, které jsou příjmem státního rozpočtu. Do jednoho měsíce od vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu převede ministerstvo Ministerstvu financí na příjmový účet státního rozpočtu uvedený v odstavci 2 částky, které jsou příjmem státního rozpočtu, a zruší zvláštní účet u České národní banky.
§ 10
(1) Členovi okrskové volební komise přísluší za výkon funkce při volbách do Evropského parlamentu zvláštní odměna (dále jen ,,odměna") ve výši 800 Kč a předsedovi okrskové volební komise odměna ve výši 1 000 Kč. Konají-li se volby do Evropského parlamentu v tytéž dny s jinými volbami konanými na území České republiky, zvyšuje se odměna za výkon funkce člena okrskové volební komise o 400 Kč za každé další volby, pro které okrsková volební komise plní úkoly podle zvláštního právního předpisu.
(2) Pokud se společně s volbami do Evropského parlamentu koná první nebo druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky, potom se všem členům okrskových volebních komisí v okrscích, kde proběhla obě kola voleb do Senátu Parlamentu České republiky, zvyšuje odměna podle odstavce 1 věty druhé o dalších 200 Kč.
(3) Členovi okrskové volební komise, který není v pracovním poměru ani v poměru podobném pracovnímu poměru, avšak je výdělečně činný, přísluší kromě odměny podle odstavců 1 a 2 náhrada ušlého výdělku za dobu výkonu funkce člena okrskové volební komise ve výši 85 Kč za hodinu, nejvýše však 680 Kč za jeden den.
(4) V případě, že se člen okrskové volební komise nebo její předseda všech jednání komise nezúčastňuje, obecní úřad celkovou výši odměny krátí v poměru podle evidence o jejich účasti na jednáních okrskové volební komise.
(5) Odměnu podle odstavce 1 nebo též podle odstavce 2 a paušální náhradu ušlého výdělku podle odstavce 3 pro členy okrskové volební komise vyplatí do 30 dnů po ukončení činnosti okrskové volební komise obecní úřad.
§ 11
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. prosince 2003.