VYHLÁŠKA ze dne 6. listopadu 2002, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/ 1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou územními samosprávnými celky, příspěvkovými organizacemi, státními fondy a organizačními složkami státu
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
VYHLÁŠKA
ze dne 6. listopadu 2002,
kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/ 1991 Sb., o účetnictví,
ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou územními samosprávnými
celky, příspěvkovými organizacemi, státními fondy a organizačními složkami státu
Ministerstvo financí podle § 37a odst. 1 k provedení § 4 odst. 2, § 14 odst. 1 a § 18 odst. 4 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění zákona č. 492/2000 Sb. a zákona č. 353/2001 Sb., (dále jen ,,zákon"):
Vyhláška stanoví uspořádání a označování položek účetní závěrky a obsahové vymezení položek této závěrky, směrnou účtovou osnovu, účetní metody a jejich použití pro účetní jednotky uvedené v § 2.
Vyhláška se vztahuje na účetní jednotky podle § 1 odst. 2 písm. a) a c) zákona, které jsou územními samosprávnými celky,1) dobrovolnými svazky obcí, příspěvkovými organizacemi,2) státními fondy podle zvláštních právních předpisů3) a organizačními
složkami státu.4)
(1) Účetní závěrka účetních jednotek podle § 2 zahrnuje rozvahu (bilanci), výkaz zisku a ztráty a přílohu.
(2) V rozvaze (bilanci) jsou uspořádány položky majetku a jiných aktiv, závazků a jiných pasiv. Uspořádání a označování položek rozvahy (bilance) se stanoví v příloze č. 1 k této vyhlášce.
(3) Ve výkazu zisku a ztráty jsou uspořádány položky nákladů a výnosů a výsledku hospodaření. Uspořádání a označování položek výkazu zisku a ztráty se stanoví v příloze č. 2 k této vyhlášce.
(4) Příloha vysvětluje a doplňuje informace obsažené v rozvaze (bilanci) a výkazu zisku a ztráty.
(1) V rozvaze (bilanci) a ve výkazu zisku a ztráty se položky podle příloh č. 1 a č. 2 k této vyhlášce uvádějí odděleně a ve stanoveném pořadí.
(2) Položky rozvahy (bilance) se označují kombinací velkých písmen latinské abecedy a arabských číslic, názvem položky a arabskou číslicí označující číslo položky. Položky výkazu zisku a ztráty se označují názvem položky a arabskou číslicí označující číslo položky.
(3) Účetní závěrka se sestavuje v peněžních jednotkách české měny a vykazuje se v tisících Kč s přesností na dvě desetinná místa podle zvláštního právního předpisu.5) Položky ,,Úhrn aktiv" a ,,Úhrn pasiv" se musí rovnat. Položka ,,Hospodářský výsledek po zdanění" uvedená ve výkazu zisku a ztráty se musí rovnat položce ,,Hospodářský výsledek běžného účetního období" uvedené v rozvaze (bilanci).
(1) V prvním sloupci aktiv a pasiv u jednotlivé položky rozvahy (bilance) se uvádí informace o jejím stavu k 1. lednu. Stav k 1. lednu se nevykazuje u položek aktiv č. 91, 92, 97 až 103, 110 až 118. Stav k 1. lednu se nevykazuje u položek pasiv č. 142 až 149 a 152.
(2) V druhém sloupci aktiv a pasiv u jednotlivé položky rozvahy (bilance) se uvádí informace o jejím finančním stavu k 30. červnu,6) nebo k rozvahovému dni podle § 19 zákona. Položka pasiv č. 154 stav v tomto sloupci nevykazuje.
(3) Hodnoty položek rozvahy (bilance) se vykazují podle konečných zůstatků zjištěných na jednotlivých syntetických účtech směrné účtové osnovy buď s kladným nebo záporným znaménkem. Výjimku představují účty č. 336, 341, 342, 343, 345 a 373, které jsou v rozvaze (bilanci) uvedeny v aktivech i pasivech a rozdíl stran vstupuje:
- a)
- do aktiv kladně, jestliže převažuje stav obratu strany účtu Má dáti nad stavem obratu strany Dal,
- b)
- do pasiv kladně, jestliže převažuje stav obratu strany účtu Dal nad stavem obratu strany Má dáti.
(1) Ve výkazu zisku a ztráty se vykazují konečné zůstatky syntetických účtů nákladů a výnosů a výsledek hospodaření před zdaněním a po zdanění za účetní jednotku k 30. červnu6) a k rozvahovému dni podle § 19 zákona.
(2) Ve výkazu zisku a ztráty se vykazují položky ve sloupci za hlavní činnost účetní jednotky a ve sloupci za hospodářskou činnost účetní jednotky.
(1) Položka ,,A.1. Dlouhodobý nehmotný majetek č. 9" obsahuje zejména nehmotné výsledky výzkumu a vývoje, software a ocenitelná práva s dobou použitelnosti delší než jeden rok, u kterých ocenění převyšuje částku 60 000 Kč. Dobou použitelnosti se rozumí doba, po kterou je majetek využitelný pro současnou nebo uchovatelný pro další činnost nebo může sloužit jako podklad nebo součást zdokonalovaných nebo jiných postupů a řešení včetně doby ověřování nehmotných výsledků.
(2) Za dlouhodobý nehmotný majetek se dále považuje technické zhodnocení, jehož ocenění převyšuje částku 60 000 Kč v rámci jednoho účetního období, a to při splnění povinností uvedených v odstavci 1:
- a)
- k jehož účtování a odpisování je oprávněn nabyvatel užívacího práva k dlouhodobému nehmotnému majetku, o kterém neúčtuje jako o majetku,
- b)
- drobného dlouhodobého nehmotného majetku, kterým se rozumí složky majetku vyjmenované v odstavci 1, pokud mají dobu použitelnosti delší než jeden rok a účetní jednotka je nevykazuje v položce ,,A.1. Drobný dlouhodobý nehmotný majetek č. 5", ale v nákladech,
- c)
- drobného dlouhodobého nehmotného majetku vymezeného v odstavci 3.
(3) Položka ,,A.1. Drobný dlouhodobý nehmotný majetek č. 5" obsahuje majetek stanovený v odstavci 1, pokud jeho doba použitelnosti je delší než jeden rok a ocenění je v částce 7 000 Kč a vyšší a nepřevyšuje částku 60 000 Kč. Účetní jednotka může rozhodnout vnitřním předpisem o snížení stanovené dolní hranice.
(4) Podle odstavce 1 jsou
- a)
- nehmotnými výsledky výzkumu a vývoje a software takové výsledky a software, které jsou buď vytvořeny vlastní činností k obchodování s nimi a nebo nabyty od jiných osob,
- b)
- ocenitelnými právy zejména předměty průmyslového a obdobného vlastnictví, výsledky duševní tvůrčí činnosti a práva podle zvláštních právních předpisů7) za podmínek stanovených v písmenu a).
(5) Věci vzniklé při pořizování dlouhodobého nehmotného majetku, zejména prototypy, modely a vzorky, pokud nejsou vyřazeny například v důsledku prodeje nebo likvidace, se v případě dalšího využití ve vlastní činnosti zaúčtují na příslušný majetkový účet. V případě variantního postupu při pořizování dlouhodobého nehmotného majetku nebo jeho části jsou součástí ocenění dlouhodobého nehmotného majetku všechna variantní řešení.
(6) Položka ,,A.1. Nedokončený dlouhodobý nehmotný majetek č. 7" obsahuje pořizovaný dlouhodobý nehmotný majetek po dobu jeho pořizování do uvedení do stavu způsobilého k užívání.
(7) Položka ,,A.1. Poskytnuté zálohy na dlouhodobý nehmotný majetek č. 8" obsahuje krátkodobé a dlouhodobé zálohy poskytnuté na pořízení dlouhodobého nehmotného majetku.
(8) Dlouhodobým nehmotným majetkem se stává pořizovaný majetek uvedený do stavu způsobilého k užívání, kterým se rozumí dokončení pořizovaného majetku a splnění stanovených funkcí a povinností stanovených právními předpisy pro jeho užívání. Obdobně se postupuje v případě technického zhodnocení.
(9) Položka ,,A.1. Ostatní dlouhodobý nehmotný majetek č. 6" obsahuje dlouhodobý nehmotný majetek, který neobsahují předcházející položky.
(1) Položka ,,A.3. Pozemky č. 16" obsahuje pozemky bez ohledu na výši ocenění, pokud nejsou zbožím.
(2) Položka ,,A.3. Stavby č. 18" obsahuje bez ohledu na výši ocenění a dobu použitelnosti
- a)
- stavby8) včetně budov, důlní díla a důlní stavby pod povrchem, vodní díla a další stavební díla podle zvláštních právních předpisů,9)
- b)
- otvírky nových lomů, pískoven a hlinišť,
- c)
- technické rekultivace, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak,
- d)
- byty a nebytové prostory vymezené jako jednotky podle zvláštního právního předpisu,10)
- e)
- nemovité kulturní památky, které byly pořízeny koupí, darem, děděním nebo byly již dříve oceněny například znalcem, nebo pokud se tento majetek stal kulturní památkou v průběhu doby používání,
- f)
- technické zhodnocení tohoto majetku, jehož ocenění jedné položky převyšuje částku 40 000 Kč a k jehož účtování a odpisování je oprávněna jiná účetní jednotka než vlastník majetku.
(3) Položka ,,A.3. Samostatné movité věci a soubory movitých věcí č. 19" obsahuje samostatné movité věci a soubory movitých věcí se samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použitelnosti delší než jeden rok a ocenění jedné položky převyšuje částku 40 000 Kč, včetně technického zhodnocení tohoto majetku, jehož ocenění jedné položky převyšuje částku 40 000 Kč, a předměty z drahých kovů.
(4) Položka ,,A.3. Pěstitelské celky trvalých porostů č. 20" obsahuje
- a)
- ovocné stromy nebo ovocné keře vysázené na souvislém pozemku o výměře nad 0,25 hektaru v hustotě nejméně 90 stromů nebo 1000 keřů na 1 hektar,
- b)
- trvalý porost vinic a chmelnic bez nosných konstrukcí.
(5) Položka ,,A.3. Základní stádo a tažná zvířata č. 21" obsahuje bez ohledu na výši ocenění plemenná zvířata kategorií skotu, koní, prasat, ovcí, koz a hus; podle rozhodnutí účetní jednotky sem patří též zvířata základního stáda jiných hospodářsky využívaných chovů, např. muflonů, daňků, jelenů a pštrosů, a dále koně, zejména tažní a dostihoví, osli, muly a mezci.
(6) Položka ,,A.3. Drobný dlouhodobý hmotný majetek č. 22" obsahuje movité věci, popřípadě soubory movitých věcí se samostatným technicko-ekonomickým určením, u kterých doba použitelnosti je delší než jeden rok a ocenění jedné položky je v částce 3 000 Kč a vyšší a nepřevyšuje částku 40 000 Kč. Účetní jednotka může rozhodnout vnitřním předpisem o snížení stanovené dolní hranice. Jedná-li se o
- a)
- předměty z drahých kovů, pokud nejsou dlouhodobým majetkem,
- b)
- věci z finančního leasingu koupené nájemcem, popřípadě bezúplatně převzaté, u kterých ocenění podle § 25 zákona nepřevyšuje částku 40 000 Kč,
považují se za drobný dlouhodobý hmotný majetek vždy, bez ohledu na výši pořizovací ceny.
(7) Položka ,,A.3. Ostatní dlouhodobý hmotný majetek č. 23" obsahuje bez ohledu na pořizovací cenu ložiska nevyhrazeného nerostu nebo jejich části koupené jako součást pozemku po 1. 1. 1997 v rozsahu vymezeném geologickým průzkumem a za podmínky stanovené v § 34 odst. 2 písm. d).
(8) Položka ,,A.3. Umělecká díla11) a předměty č. 17" obsahuje movitý dlouhodobý hmotný majetek bez ohledu na výši pořizovací ceny, pořizovaný za účelem výzdoby a doplnění interiérů, který lze ocenit podle právních předpisů. Takto pořízená umělecká díla a ostatní předměty obdobného charakteru a poslání nejsou součástí staveb. Umělecká díla a ostatní umělecké předměty s pořizovací cenou 10 000 Kč a vyšší budou doloženy fotodokumentací.
(9) Ustanovení odstavce 8 se nevztahuje na:
- a)
- umělecká díla a předměty muzejní a galerijní hodnoty, popřípadě jejich soubory v muzeích, galeriích a památkových objektech, stálé výstavní soubory a knihovní sbírky, popřípadě jiné sbírky,
- b)
- movité a nemovité kulturní památky a jejich soubory, které podléhají zvláštním ustanovením podle jiných zákonů,12)
- c)
- výtvarná díla a umělecké předměty podle zákona č. 121/2000 Sb., pokud jsou součástí stavebních objektů.
(10) Položka ,,A.3. Nedokončený dlouhodobý hmotný majetek č. 24" obsahuje pořizovaný dlouhodobý hmotný majetek do doby jeho uvedení do užívání včetně výdajů spojených s jeho pořízením podle § 26.
(11) Položka ,,A.3. Poskytnuté zálohy na dlouhodobý hmotný majetek č. 25" obsahuje krátkodobé a dlouhodobé zálohy poskytované na pořízení dlouhodobého hmotného majetku.
(12) Dlouhodobým hmotným majetkem se stávají pořizované věci uvedené do stavu způsobilého k užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy13) pro užívání (způsobilost k provozu). Obdobně se postupuje v případě technického zhodnocení. Toto ustanovení se nepoužije v případě nabytých věcí, které před nabytím byly uvedeny do stavu způsobilého k užívání a nevyžadují montáž u nabyvatele.
Položka ,,A.5. Dlouhodobý finanční majetek celkem č. 41" obsahuje cenné papíry a podíly, které budou v držení účetní jednotky déle než jeden rok, jimiž jsou majetkové účasti v osobách s rozhodujícím vlivem, v osobách s podstatným vlivem a v případech, kdy má účetní jednotka v jiné účetní jednotce menšinový vliv, půjčky poskytnuté účetní jednotkou osobám ve skupině a ostatní půjčky s dobou splatnosti delší než jeden rok, dluhové cenné papíry držené do splatnosti, soubory movitých a nemovitých věcí pronajímaných jako celek podle § 28 zákona o daních z příjmů, ostatní dlouhodobý finanční majetek a pořizovaný dlouhodobý finanční majetek.
(1) Položka ,,A.2. Oprávky k dlouhodobému nehmotnému majetku celkem č. 15" a položka ,,A.4. Oprávky k dlouhodobému hmotnému majetku celkem č. 33" obsahují oprávky k dlouhodobému nehmotnému a hmotnému majetku, které vyjadřují opotřebení majetku ve finančním vyjádření, kterým se snižuje ocenění tohoto majetku a současně vstupuje do nákladů účetní jednotky prostřednictvím odpisů, které snižují ocenění majetku postupně až do výše jeho ocenění v účetnictví.
(2) Oprávky vytvářejí účetní jednotky podle § 34.
(1) Položka ,,B.1. Zásoby celkem č. 51" obsahuje materiál do okamžiku spotřeby, jimiž jsou materiál na skladě, pořízení materiálu, materiál na cestě, nedokončenou výrobu, polotovary vlastní výroby, výrobky, zvířata, zboží na skladě, pořízení zboží a zboží na cestě. Do materiálu zejména náleží:
- a)
- suroviny, to je základní materiál, které při výrobním procesu přecházejí zcela nebo zčásti do výrobku a tvoří jeho podstatu,
- b)
- pomocné látky, které přecházejí také přímo do výrobku, netvoří však jeho podstatu, například lak na výrobky,
- c)
- látky, kterých je zapotřebí pro zajištění provozu účetní jednotky, například mazadla, palivo, čisticí prostředky,
- d)
- náhradní díly,
- e)
- obaly a obalové materiály, pokud nejsou účtovány jako dlouhodobý majetek nebo zboží,
- f)
- další movité věci s dobou použitelnosti jeden rok a kratší bez ohledu na výši ocenění.
(2) Položka ,,B.1. Nedokončená výroba č. 45" obsahuje produkty, které již prošly jedním nebo několika výrobními stupni a nejsou již materiálem, ale také ne ještě hotovým výrobkem. Pod pojem nedokončená výroba se zahrnují rovněž nedokončené výkony jiných činností, kde nevznikají hmotné produkty.
(3) Položka ,,B.1. Polotovary vlastní výroby č. 46" obsahuje odděleně evidované produkty, to je polotovary, které ještě neprošly všemi výrobními stupni a budou dokončeny nebo zkompletovány do hotových výrobků v dalším výrobním procesu účetní jednotky.
(4) Položka ,,B.1. Výrobky č. 47" obsahuje předměty vlastní výroby určené k prodeji nebo ke spotřebě uvnitř účetní jednotky.
(5) Položka ,,B.1. Zvířata č. 48" obsahuje zejména mladá chovná zvířata, zvířata ve výkrmu a dále například kožešinová zvířata, ryby, včelstva, hejna slepic, kachen, krůt, perliček, hus na výkrm, psy a veškerá zvířata v zoologických zahradách bez ohledu na jejich pořizovací cenu a další.
(6) Položka ,,B.1. Zboží na skladě č. 49", položka ,,B.1. Pořízení zboží a Zboží na cestě č. 50" obsahuje movité věci nabyté za účelem prodeje, pokud účetní jednotka s těmito věcmi obchoduje. Položky obsahují výrobky vlastní výroby, které byly aktivovány a předány do vlastních prodejen. Položky obsahují též nemovitosti, které účetní jednotka, jejímž předmětem činnosti je nákup a prodej nemovitostí, nakupuje za účelem prodeje a sama je nepoužívá, nepronajímá a neprovádí na nich technické zhodnocení.
(1) Položka ,,B.2. Pohledávky celkem č. 75" obsahuje pohledávky z obchodního styku, směnky k inkasu, pohledávky za eskontované cenné papíry, poskytnuté provozní zálohy, pohledávky za rozpočtové příjmy, ostatní pohledávky, dále pohledávky za účastníky sdružení, pohledávky sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění, pohledávky z titulu přímých a nepřímých daní a pohledávky z titulu ostatních daní a poplatků.
(2) Položka dále obsahuje nároky na dotace a ostatní zúčtování se státním rozpočtem a s rozpočtem územních samosprávných celků.
(3) Položka dále obsahuje pohledávky za zaměstnanci, pohledávky z emitovaných dluhopisů a jiné pohledávky a opravné položky k pohledávkám.
Položka ,,B.3. Finanční majetek celkem č. 89" obsahuje peníze, šeky, ceniny, poukázky k zúčtování, peněžní zůstatky na bankovních účtech, krátkodobé cenné papíry, pořizovaný krátkodobý finanční majetek.
(1) Položka ,,B.4. Prostředky rozpočtového hospodaření celkem č. 119" obsahuje běžné účty rozpočtového hospodaření včetně běžných účtů peněžních a finančních fondů a státních fondů, poskytnuté příspěvky a dotace, poskytnuté přechodné finanční výpomoci, limity výdajů, zúčtování výdajů územních samosprávných celků a náklady organizačních složek státu a územních samosprávných celků.
(2) Položka ,,B.4. Materiální náklady č. 112" obsahuje zejména spotřebu nakupovaného materiálu, elektrické energie, vody, páry, plynu, náklady na údržbu a opravy, na dopravu, práce výrobní povahy a náklady na pohoštění a dary.
(3) Položka ,,B.4. Služby a náklady nevýrobní povahy č. 113" obsahuje zejména náklady na služby a práce nevýrobní povahy, nájemné, výkony spojů a různé finanční náklady. Obsahem této položky je rovněž jednotný příděl do fondu kulturních a sociálních potřeb.
(4) Položka ,,B.4. Cestovné a ostatní výplaty fyzickým osobám č. 114" obsahuje zejména cestovní, stěhovací a podobné náklady, ostatní výplaty fyzickým osobám a stipendia.
(5) Položka ,,B.4. Mzdové a ostatní osobní náklady č. 115" obsahuje veškeré požitky zaměstnanců, jimiž jsou mzdy a náhrady mzdy poskytované na základě pracovního poměru, popř. obdobná plnění poskytovaná na základě služebního poměru, nepeněžní mzda, pokud je součástí mzdy, odměny za vykonanou práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, částky refundované jiným organizacím.
(6) Položka ,,B.4. Dávky sociálního zabezpečení č. 116" obsahuje peněžité dávky nemocenského pojištění, důchody, ostatní peněžité dávky, peněžité podpory, věcné podpory, náklady na lázeňskou péči a náklady na rekreaci.
(7) Položka ,,B.4. Manka a škody č. 117" obsahuje manka a škody na dlouhodobém majetku, manka a škody přesahující stanovené normy přirozených úbytků zásob, dále může tato položka obsahovat realizované výdaje na dlouhodobý majetek v případě rozhodnutí o zrušení připravovaného nebo rozestavěného dlouhodobého majetku. Škodou se v tomto případě rozumí fyzické znehodnocení, to je neodstranitelné poškození nebo zničení, dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku a zásob, a to z objektivních i subjektivních příčin.
(1) Položka ,,B.5. Přechodné účty aktivní celkem č. 124" obsahuje tituly časového rozlišení u územních samosprávných celků za hospodářskou činnost a příspěvkových organizací vykazované podle § 37, které mají aktivní zůstatek, dále obsahuje kursové rozdíly aktivní a dohadné účty aktivní.
(2) Položka ,,B.5. Dohadné účty aktivní č. 123" obsahuje částky pohledávek stanovené podle smluv, které nejsou doloženy externím dokladem, a tedy není známa jejich přesná výše.
(1) Položka ,,C.1. Majetkové fondy celkem č. 131" obsahuje majetkové fondy včetně oceňovacích rozdílů z přecenění majetku a závazků.
(2) Položka ,,C.2. Finanční a peněžní fondy celkem č. 138" obsahuje fond odměn, fond kulturních a sociálních potřeb, fond rezervní, fond reprodukce majetku, peněžní fondy a ostatní finanční fondy.
(3) Položka ,,C.3. Zvláštní fondy organizačních složek státu č. 141" obsahuje státní fondy a ostatní zvláštní fondy.
Položka ,,C.4. Zdroje krytí prostředků rozpočtového hospodaření celkem č. 151" obsahuje financování výdajů územních samosprávných celků a organizačních složek státu, bankovní účty k limitům organizačních složek státu, vyúčtování rozpočtových příjmů z běžné činnosti a z finančního majetku organizačních složek státu a územních samosprávných celků, zúčtování příjmů územních samosprávných celků a přijaté návratné finanční výpomoci mezi rozpočty.
(1) Položka ,,C.5. Hospodářský výsledek běžného účetního období č. 152" obsahuje hospodářský výsledek běžného účetního období, položka ,,C.5. Nerozdělený zisk, neuhrazená ztráta minulých let č. 153" obsahuje nerozdělený zisk nebo neuhrazenou ztrátu minulých období, položka ,,C.5. Hospodářský výsledek ve schvalovacím řízení č. 154" obsahuje hospodářský výsledek ve schvalovacím řízení.
(2) Položka ,,C.5. Převod zúčtování příjmů a výdajů minulých let č. 155" obsahuje převod zúčtování příjmů a výdajů minulých let, položka ,,C.5. Saldo výdajů a nákladů č. 156" obsahuje saldo výdajů a nákladů, položka ,,C.5. Saldo příjmů a výnosů č. 157" obsahuje saldo příjmů a výnosů.
Položka ,,D.1. Rezervy zákonné č. 160" obsahuje rezervy u územních samosprávných celků za hospodářskou činnost a příspěvkových organizací vykazované podle § 35.
(1) Položka ,,D.5. Přechodné účty pasivní celkem č. 201" obsahuje tituly časového rozlišení u územních samosprávných celků za hospodářskou činnost a příspěvkových organizací vykazované podle § 37, které mají pasivní zůstatek, kursové rozdíly pasivní a dohadné účty pasivní.
(2) Položka ,,D.5. Dohadné účty pasivní č. 200" obsahuje částky závazků stanovené podle smluv, které nejsou doloženy veškerými potřebnými doklady, a tedy není známa jejich přesná výše.
(1) Položka ,,Spotřeba materiálu č. 1" obsahuje nákupy materiálu; náklady na úbytek zásob v rámci stanovených norem přirozených úbytků a pořizovací ceny drobného dlouhodobého hmotného majetku nakoupeného nebo vytvořeného vlastní činností. Položka ,,Spotřeba energie č. 2" obsahuje náklady na spotřebovanou energii. Položka ,,Spotřeba ostatních neskladovatelných dodávek č. 3" obsahuje náklady na spotřebu ostatních neskladovatelných nákupů. Položka ,,Prodané zboží č. 4" obsahuje náklady na prodané zboží při prodeji ve vlastních prodejnách; včetně nákladů na úbytek zásob zboží v rámci stanovených norem přirozených úbytků. Položka ,,Opravy a udržování č. 5" obsahuje náklady na opravy a udržování majetku. Položka ,,Cestovné č. 6" obsahuje náklady na cestovné na pracovní cesty. Položka ,,Náklady na reprezentaci č. 7" obsahuje náklady týkající se reprezentace včetně nákladů na vlastní výkony, které se použijí pro účely reprezentace. Položka ,,Ostatní služby č. 8" obsahuje náklady vynaložené na ostatní dodané služby (externí služby, tj. výkony od jiných účetních jednotek, pořizovací ceny drobného dlouhodobého nehmotného majetku, nakoupeného nebo vytvořeného vlastní činností).
(2) Položka ,,Mzdové náklady č. 9" obsahuje náklady na veškeré požitky zaměstnanců ze závislé činnosti včetně položek nákladů na civilní službu patřící do mzdových nákladů, vyplácené podle zvláštních právních předpisů. Položka ,,Zákonné sociální pojištění č. 10" obsahuje závazky z titulu zákonné povinnosti zaměstnavatele platit na sociální pojištění a veřejné zdravotní pojištění. Položka ,,Ostatní sociální pojištění č. 11" obsahuje závazky k příslušným institucím z titulu dobrovolného plnění sociálního pojištění. Položka ,,Zákonné sociální náklady č. 12" obsahuje náklady podle § 24 odst. 2 písm. j) zákona o daních z příjmů, pokud se na příslušnou účetní jednotku vztahují podle zvláštního právního předpisu včetně přídělu do fondu kulturních a sociálních potřeb. Položka ,,Ostatní sociální náklady č. 13" obsahuje ostatní sociální náklady, včetně ostatních nákladů na civilní službu, které jsou vypláceny podle zvláštních právních předpisů.
(3) Položka ,,Daň silniční č. 14" obsahuje vzniklé náklady na daň silniční. Položka ,,Daň z nemovitosti č. 15" obsahuje vzniklé náklady na daň z nemovitostí. Položka ,,Ostatní daně a poplatky č. 16" obsahuje náklady na ostatní daně, odvody a podobné platby charakteru nákladů v případech, kdy je účetní jednotka poplatníkem, s výjimkou daně z příjmů; též náklady na doměrky daní za minulá zdaňovací období včetně daně z přidané hodnoty za minulá zdaňovací období v případech, kdy o tuto daň již nelze zvýšit hodnotu hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku, zásob, pohledávek apod., dále doměrky spotřební daně vztahující se k vlastní spotřebě vybraných výrobků podle zákona o spotřebních daních.
(4) Položka ,,Smluvní pokuty a úroky z prodlení č. 17" obsahuje smluvní pokuty a úroky z prodlení podle ustanovení zvláštních právních předpisů. Položka ,,Ostatní pokuty a penále č. 18" obsahuje závazky z ostatních pokut a penále podle zvláštních právních předpisů nezachycené na předchozí položce. Položka ,,Odpis pohledávky č. 19" obsahuje náklady na odpis pohledávky při prokázané nedobytnosti podle zvláštních právních předpisů a postoupené pohledávky z hospodářské činnosti. Položka ,,Úroky č. 20" obsahuje platební povinnosti z titulu úroků k bankám nebo jiným věřitelům včetně úroků z prodlení podle smlouvy o úvěru, v případě půjček, finančních operací. Položka ,,Kursové ztráty č. 21" obsahuje náklady na kursové rozdíly vznikající na položkách pohledávek a závazků při inkasu či platbě a na finančních účtech. Položka ,,Dary č. 22" obsahuje náklady při bezúplatném předání majetku, pokud to umožňuje zvláštní právní předpis. Položka ,,Manka a škody č. 23" obsahuje náklady na manka a škody na majetku, s výjimkou schodku u pokladní hotovosti a cenin, a dále částky chybějících cenných papírů. Škodou se v tomto případě rozumí fyzické znehodnocení, to je neodstranitelné poškození nebo zničení dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku a zásob, a to z objektivních i subjektivních příčin.
(5) Položka ,,Jiné ostatní náklady č. 24" obsahuje náklady nezachycené na předcházejících položkách, které se týkají provozní činnosti, dále náklady peněžního styku, tj. bankovní výlohy, pojistné, náklady spojené se získáváním bankovních záruk a obdobné bankovní výlohy, jakož i depozitní poplatky s výjimkou případů, kdy se tyto položky stávají součástí pořizovací ceny majetku, odstupné za uvolnění bytů; patří sem i náklady spojené s rozhodnutím o zrušení připravované nebo rozestavěné výstavby (zmařené investice) vztahující se k této záležitosti, a to k okamžiku rozhodnutí o zrušení výstavby.
(6) Položka ,,Odpisy dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku č. 25" obsahuje u příspěvkových organizací odpisy majetku podle odpisového plánu a dále zůstatkovou cenu dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku při jeho fyzické likvidaci v důsledku úplného opotřebení. Položka ,,Zůstatková cena prodaného dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku č. 26" obsahuje náklady ve výši zůstatkové ceny prodaného dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku. Položka ,,Prodané cenné papíry a podíly č. 27" obsahuje úbytek cenných papírů z důvodu prodeje. Položka ,,Prodaný materiál č. 28" obsahuje úbytek materiálu z důvodu prodeje. Položka ,,Tvorba zákonných rezerv č. 29" obsahuje náklady na tvorbu rezerv tvořených podle zvláštního právního předpisu. Položka ,,Tvorba zákonných opravných položek č. 30" obsahuje náklady na tvorbu zákonných opravných položek tvořených podle zvláštního právního předpisu.
(7) Položka ,,Daň z příjmů č. 60" obsahuje náklady splatných daní k rozvahovému dni. Položka ,,Dodatečné odvody daně z příjmů č. 61" obsahuje doměrky daně za minulá účetní období.
(1) Položka ,,Tržby za vlastní výrobky č. 32" obsahuje výnosy z tržeb za vlastní výrobky. Položka ,,Tržby z prodeje služeb č. 33" obsahuje výnosy z tržeb za vlastní služby. Položka ,,Tržby za prodané zboží č. 34" obsahuje výnosy z tržeb za prodané zboží. Položka ,,Změna stavu zásob nedokončené výroby č. 35" obsahuje výnosy ze změny stavu zásob nedokončených výrobků, tj. přírůstky a úbytky zásob, popř. změna stavu zásob vyplývající z inventarizace jako rozdíl mezi výší stavu zásob nedokončené výroby ke konci a k počátku účetního období.
(2) Položka ,,Změna stavu zásob polotovarů č. 36" obsahuje výnosy ze změny stavu zásob polotovarů, tj. přírůstky a úbytky zásob vlastní výroby, popř. změna stavu zásob vyplývající z inventarizace jako rozdíl mezi výší stavu zásob polotovarů ke konci a k počátku účetního období; zachycuje se zde i změna stavu zásob v případě použití vlastních polotovarů k účelům reprezentace. Položka ,,Změna stavu zásob výrobků č. 37" obsahuje výnosy ze změny stavu zásob výrobků, tj. přírůstky a úbytky zásob vlastních výrobků, popř. změna stavu zásob vyplývající z inventarizace jako rozdíl mezi výší stavu zásob ke konci a k počátku účetního období; zachycuje se zde i změna stavu zásob v případě použití vlastních výrobků k účelům reprezentace. Položka ,,Změna stavu zvířat č. 38" obsahuje výnosy ze změny stavu zvířat, tj. přírůstky a úbytky zvířat, popř. změna stavu zásob vyplývající z inventarizace jako rozdíl mezi výší stavu zásob ke konci a k počátku účetního období; zachycuje se zde i změna stavu zásob v případě použití vlastních zvířat k účelům reprezentace.
(3) Položka ,,Aktivace materiálu a zboží č. 39" obsahuje hodnotu vyrobeného materiálu a zboží ve vlastní režii. Položka ,,Aktivace vnitroorganizačních služeb č. 40" obsahuje hodnotu vnitroorganizační přepravy a jiné výkony provedené pro vlastní potřebu účetní jednotky; uvádějí se zde i hodnoty vlastních vnitroorganizačních služeb použitých pro účely reprezentace. Položka ,,Aktivace dlouhodobého nehmotného majetku č. 41" obsahuje výnosy ve výši vlastních nákladů na aktivaci dlouhodobého nehmotného majetku vyrobeného ve vlastní režii účetní jednotky. Položka ,,Aktivace dlouhodobého hmotného majetku č. 42" obsahuje výnosy ve výši vlastních nákladů na aktivaci dlouhodobého hmotného majetku vyrobeného ve vlastní režii účetní jednotky.
(4) Položka ,,Smluvní pokuty a úroky z prodlení č. 43" obsahuje pohledávky smluvní pokuty a úroky z prodlení podle ustanovení zvláštních právních předpisů. Položka ,,Ostatní pokuty a penále č. 44" obsahuje výnosy z pokut a penále, neuvedené na předchozí položce, bez ohledu na to, zda byly zaplaceny, či nikoliv. Položka ,,Platby za odepsané pohledávky č. 45" obsahuje výnosy z úhrad pohledávek, které byly v minulosti odepsány na vrub nákladů a od tohoto okamžiku nebyly evidovány; uvádějí se zde též výnosy z postoupení pohledávek z hospodářské činnosti. Položka ,,Úroky č. 46" obsahuje úroky přijaté od banky a jiných dlužníků a obdobná plnění. Položka ,,Kursové zisky č. 47" obsahuje kursové rozdíly vznikající na položkách pohledávek a závazků, při inkasu či platbě. Položka ,,Zúčtování fondů č. 48" obsahuje snížení (užití) fondů podle zvláštního právního předpisu. Položka ,,Jiné ostatní výnosy č. 49" obsahuje nároky na náhradu za manka a škody od fyzických i právnických osob, přebytky na majetku s výjimkou přebytků dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku a ostatní výnosy nezachycované na předcházejících položkách výnosů; dále se zde uvádějí opravy výnosů minulých účetních období.
(5) Položka ,,Tržby z prodeje dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku č. 50" obsahuje výnosy z tržeb za prodaný dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek, jakož i odhad částek poplatků za pronajímání licencí nebo jiných majetkových práv, pokud není známa výše poplatků. Položka ,,Výnosy z dlouhodobého finančního majetku č. 51" obsahuje dividendy, podíly na zisku, nájemné vyplývající z vlastnictví dlouhodobého finančního majetku. Položka ,,Tržby z prodeje cenných papírů a podílů č. 52" obsahuje výnosy z prodeje cenných papírů a podílů dlouhodobého i krátkodobého charakteru. Položka ,,Tržby z prodeje materiálu č. 53" obsahuje částky výnosů z prodeje materiálu. Položka ,,Výnosy z krátkodobého finančního majetku č. 54" obsahuje zejména dividendy či úroky, vyplývající z vlastnictví krátkodobého finančního majetku. Položka ,,Zúčtování zákonných rezerv č. 55" obsahuje částky rozpuštění nebo zrušení zákonných rezerv tvořených podle zvláštního právního předpisu. Položka ,,Zúčtování zákonných opravných položek č. 56" obsahuje částky částečného nebo úplného rozpuštění zákonných opravných položek tvořených podle zvláštního právního předpisu.
(6) Položka ,,Příspěvky a dotace na provoz č. 57" obsahuje u příspěvkových organizací přijaté příspěvky nebo dotace určené na provozní činnost účetní jednotky.
(1) Organizační složky státu,14) územní samosprávné celky a příspěvkové organizace zjistí hospodářský výsledek před zdaněním, který se vykáže na položce č. 59 výkazu zisku a ztráty jako rozdíl položek výnosů a nákladů podle stanovené struktury výkazu zisku a ztráty v členění na:
- a)
- hlavní činnost, pro kterou byla účetní jednotka zřízena, vymezenou zvláštním právním předpisem, zřizovací listinou, statutem, stanovami nebo jiným obdobným dokumentem,
- b)
- hospodářskou činnost, kterou se rozumí činnosti stanovené zvláštním právním předpisem, například doplňková, vedlejší, podnikatelská a jiná, nebo činnosti stanovené zřizovatelem ve statutu, zřizovací listině apod.
(2) Hospodářský výsledek po zdanění se zjistí jako rozdíl položek výnosů a nákladů struktury výkazu zisku a ztráty včetně položek č. 60 a 61. Takto zjištěný hospodářský výsledek po zdanění se vykáže na položce č. 62 výkazu zisku a ztráty a současně se vykáže na příslušné položce rozvahy (bilance).
(1) Příloha účetní závěrky vysvětluje a doplňuje informace obsažené v rozvaze (bilanci) a ve výkazu zisku a ztráty, zejména naplněním § 7 odst. 3 až 5, § 18 a § 19 odst. 5 zákona. Účetní jednotky v příloze povinně uvádějí údaje stanovené v odstavcích 2 a 3.
(2) V části 1. přílohy účetní závěrky účetní jednotka uvede informace, které vyplývají z ustanovení § 18 a 19 zákona.
(3) V části 2. přílohy účetní závěrky účetní jednotka uvede informace o stavu položek ve dvou sloupcích, v prvním sloupci k 1. lednu, ve druhém sloupci k 30. červnu nebo k rozvahovému dni v uspořádání uvedeném v příloze č. 3 k této vyhlášce.
(4) V části 3. přílohy účetní závěrky účetní jednotka uvede další údaje, které nejsou obsaženy v částech 1. a 2. přílohy účetní závěrky, které jsou podstatné pro posouzení majetkoprávní situace a které jsou rozhodující pro hospodaření účetní jednotky nebo které stanoví prováděcí předpis nebo zřizovatel.
(1) Uspořádání směrné účtové osnovy je členěno na účtové třídy, účtové skupiny a syntetické účty ve struktuře podle přílohy č. 4 k této vyhlášce.
(2) Členění směrné účtové osnovy podle odstavce 1 je závazné pro všechny účetní jednotky podle § 1 odst. 2 písm. a) a c) zákona včetně číselného označení.
(3) V rámci syntetických účtů účetní jednotky vytvářejí analytické účty, které zajišťují členění syntetických účtů, například podle potřeb účetní závěrky, požadavků právních předpisů a případně dalších potřeb účetní jednotky.
(1) Součástí ocenění dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku a technického zhodnocení s ohledem na povahu pořizovaného majetku a způsob jeho pořízení do doby stanovené v § 7 odst. 7 nebo § 8 odst. 12 jsou zejména náklady na
- a)
- přípravu a zabezpečení pořizovaného majetku, zejména odměny za poradenské služby a zprostředkování, správní poplatky, platby za poskytnuté záruky, expertízy, patentové rešerše a předprojektové přípravné práce,
- b)
- úroky z přijatých úvěrů, pokud tak účetní jednotka rozhodne,
- c)
- odvody za dočasné nebo trvalé odnětí zemědělské půdy zemědělské výrobě a poplatky za dočasné nebo trvalé odnětí lesní půdy,
- d)
- průzkumné, geologické, geodetické a projektové práce včetně variantních řešení a rozpočtu, zařízení staveniště, odlesnění a příslušné terénní úpravy, clo, dopravné, montáž a umělecká díla tvořící součást stavby,
- e)
- licence, patenty a jiná práva využitá při pořizování majetku, nikoliv pro budoucí provoz,
- f)
- vyřazení stávajících staveb nebo jejich částí v důsledku nové výstavby. Zůstatkové ceny vyřazených staveb nebo jejich částí a náklady na vyřazení tvoří součást nákladů na novou výstavbu,
- g)
- náhrady za omezení vlastnických práv, náhrady majetkové újmy vlastníkovi nebo nájemci nemovitosti nebo za omezení v obvyklém užívání, jakož i platby za smýcený porost v souvislosti s výstavbou,
- h)
- úhradu podílu na oprávněných nákladech dodavatele spojených s připojením a zajištěním požadovaného příkonu nebo dodávky plynu a tepla, jakož i úhradu vlastníkovi rozvodného zařízení za přeložku rozvodného zařízení,
- i)
- zkoušky před uvedením majetku do stavu způsobilého k užívání. Vzniknou-li při zkouškách použitelné výrobky nebo výkony, jsou výnosy z těchto výrobků nebo výkonů součástí provozních výnosů a náklady na ně (bez odpisů) součástí provozních nákladů. Zkouškami nejsou záběh a osvojení, které jako počáteční vícenáklady zahajované výroby jsou součástí nákladů po uvedení majetku do stavu způsobilého k užívání,
- j)
- zabezpečovací, konzervační a udržovací práce při zastavení pořizování majetku a dekonzervační práce v případě dalšího pokračování v pořizování; pokud je pořizování majetku zastaveno trvale, odepíše se pořizovaný majetek při jeho vyřazení do nákladů.
(2) Součástí ocenění dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku a technického zhodnocení zejména nejsou
- a)
- opravy a údržba. Opravou se odstraňují účinky částečného fyzického opotřebení nebo poškození za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu. Uvedením do provozuschopného stavu se rozumí provedení opravy i s použitím jiných než původních materiálů, dílů, součástí nebo technologií, pokud tím nedojde k technickému zhodnocení. Údržbou se rozumí soustavná činnost, kterou se zpomaluje fyzické opotřebení a předchází poruchám a odstraňují se drobnější závady,
- b)
- náklady nájemce na uvedení najatého majetku do předchozího stavu,
- c)
- kursové rozdíly,
- d)
- smluvní pokuty a úroky z prodlení, popřípadě jiné sankce ze smluvních vztahů.
(3) Ocenění jednotlivého dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku se zvyšuje o technické zhodnocení, k jehož účtování a odpisování je oprávněna účetní jednotka. V případě finančního leasingu se pořizovací cena majetku převzatého uživatelem do vlastnictví zvýší o technické zhodnocení odpisované uživatelem v průběhu užívání a pokračuje se v odpisování z takto zvýšené pořizovací ceny. Finančním leasingem se pro účely této vyhlášky rozumí pořízení dlouhodobého hmotného majetku způsobem, při kterém se po uplynutí nebo v průběhu sjednané doby úplatného užívání majetku uživatelem převádí vlastnictví majetku z vlastníka na uživatele a uživatel do převodu vlastnictví hradí platby za nabytí majetku v rámci nákladů. Ocenění jednotlivého dlouhodobého nehmotného majetku se zvýší o technické zhodnocení, pokud náklady na něj v úhrnu za rok převýší částku 60 000 Kč a technické zhodnocení je v tomto roce uvedeno do užívání. Ocenění jednotlivého dlouhodobého hmotného majetku odpisovaného se zvýší o technické zhodnocení, pokud náklady na něj v úhrnu za rok převýší částku 40 000 Kč a technické zhodnocení je v tomto roce uvedeno do užívání.
(4) Do ocenění dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku a technického zhodnocení se zahrnuje i dotace poskytnutá na pořízení majetku. Za dotaci se považují bezúplatná plnění přímo nebo zprostředkovaně poskytnutá podle zvláštních právních předpisů, ze státního rozpočtu, státních finančních aktiv, Národního fondu, ze státních fondů, z rozpočtů územních samosprávných celků na stanovený účel. Za dotaci se rovněž považují bezúplatná plnění poskytnutá účetním jednotkám na stanovený účel ze zahraničí z prostředků Evropského společenství, nebo z veřejných rozpočtů cizího státu a granty poskytnuté podle zvláštního předpisu. Dotací se rovněž rozumí prominutí části poplatků, pokud to právní předpis umožňuje a příslušný orgán stanovil prominutou část poplatků za dotaci.
(5) Dlouhodobý hmotný majetek pořízený směnnou smlouvou se ocení pořizovací cenou, jsou-li ceny ve smlouvě sjednány, nebo reprodukční pořizovací cenou, nejsou-li ceny ve smlouvě sjednány.
(6) Ocenění pořízeného pozemku je včetně lesního porostu nebo osázení stromy a keři, pokud nejsou pěstitelským celkem trvalých porostů.
Součástí pořizovací ceny cenného papíru jsou též přímé náklady s pořízením související, například poplatky makléřům, poradcům, burzám. Součástí pořizovací ceny nejsou zejména úroky z úvěrů na pořízení cenných papírů a náklady spojené s držbou cenného papíru a podílu.
(1) Součástí pořizovací ceny zásob jsou též náklady související s jejich pořízením, zejména přeprava, provize, clo a pojistné. Součástí pořizovací ceny zásob nejsou zejména úroky z úvěrů a půjček poskytnutých na jejich pořízení. Z vnitropodnikových služeb souvisejících s pořizováním zásob nákupem a se zpracováním zásob se do pořizovací ceny zahrnuje pouze přepravné a vlastní náklady na zpracování materiálu.
(2) Ocenění zásob na skladě bez ohledu na způsob jejich nabytí se zvyšuje o vyúčtovanou cenu za jejich zpracování či o vlastní náklady na jejich zpracování.
(3) V rámci jednoho analytického účtu zásob je nutno používat pouze jeden způsob ocenění.
(4) Nevyfakturované dodávky se ocení podle uzavřené smlouvy, popřípadě odhadem podle příslušných dokladů, které má účetní jednotka k dispozici.
Součástí pořizovací ceny pohledávek jsou přímé náklady s pořízením související, například náklady na znalecké ocenění nakupovaných pohledávek, odměny právníkům a provize.
(1) Změny reálných hodnot u cenných papírů, které jsou drženy za účelem provádění transakcí na veřejném trhu, například tuzemská nebo zahraniční burza, s cílem dosahovat zisk z cenových rozdílů na veřejném trhu v krátkodobém horizontu, se účtují jako náklad nebo výnos.
(2) Změny reálných hodnot ostatních cenných papírů se účtují prostřednictvím rozvahových účtů v účtové skupině 90.
(3) Změny v ocenění cenných papírů a podílů oceňovaných podílem na vlastním kapitálu (ekvivalencí) se účtují prostřednictvím rozvahových účtů v účtové skupině 90.
(1) Změny reálné hodnoty derivátu, který zajišťuje reálnou hodnotu rozvahového aktiva a závazku se účtují jako náklad nebo výnos. Změna reálné hodnoty zajištěného rozvahového aktiva nebo závazku z titulu konkrétního rizika se účtuje prostřednictvím účtů nákladů a výnosů.
(2) Změny reálné hodnoty derivátu zajišťujícího očekávané peněžní toky se účtují prostřednictvím rozvahových účtů v účtové skupině 90. Do nákladů nebo výnosů jsou zaúčtovány ve stejných obdobích, kdy jsou zaúčtovány náklady nebo výnosy spojené se zajišťovacími položkami.
(3) Derivát se považuje za zajišťovací pouze tehdy, pokud splňuje následující podmínky:
- a)
- na počátku zajištění je zajišťovací vztah formálně zdokumentován,
- b)
- zajištění je vysoce efektivní,
- c)
- efektivita je spolehlivě měřitelná a průběžně posuzovaná.
(4) Dokumentace je účetním záznamem a obsahuje identifikaci zajišťovaných položek a zajišťovacích derivátů, přesné vymezení rizika, které je předmětem zajištění, způsob výpočtu efektivnosti. Zajištění je efektivní, pokud na počátku a po celou dobu existence zajištění je poměr mezi změnami reálné hodnoty zajišťovaných položek z titulu zajišťovaného rizika a změnami reálné hodnoty zajišťovacího derivátu odpovídající zajišťovanému riziku v intervalu osmdesát a sto dvacet pět procent.
(5) Přestane-li splňovat zajišťovací derivát podmínky podle odstavce 3, účtuje se o něm od tohoto okamžiku jako o derivátu k obchodování.
Změny reálné hodnoty derivátů určených k obchodování, tj. derivátů, které nesplňují podmínky uvedené v § 31 odst. 3, se účtují jako náklad nebo výnos.
(1) Účetní jednotky vymezené podle § 2 nevytvářejí opravné položky podle § 26 odst. 3 zákona.
(2) Účetní jednotky podle § 2 vytvářejí pouze opravné položky, u kterých je tvorba a použití stanovena zvláštním právním předpisem.16)
(3) Výše opravné položky nesmí přesáhnout výši pohledávky, k níž je opravná položka tvořena. Je-li opravná položka vytvořena ve výši stoprocentní jmenovité hodnoty pohledávky, může být tato pohledávka odepsána a opravná položka k ní zrušena. Odepsaná pohledávka se dále sleduje na podrozvahových účtech do okamžiku, než je prokazatelně známo, že nemůže v žádném případě nastat její úhrada, nebo do okamžiku, kdy pohledávka právně zanikla. Přijatá úhrada za původně již odepsanou pohledávku se zaúčtuje do výnosů k okamžiku přijetí úhrady. O částku provedené úhrady se sníží zůstatek pohledávek zachycených na podrozvahových účtech.
(4) Opravné položky nesmí mít aktivní
zůstatek.
(1) Příspěvkové organizace odpisují dlouhodobý nehmotný majetek a odpisovaný dlouhodobý hmotný majetek. Majetek se odpisuje z ocenění stanoveného v § 25 zákona postupně v průběhu jeho používání. Průběh používání může být vyjádřen i jinak než ve vazbě na čas, například na výkony.
(2) Příspěvkové organizace podle ustanovení § 28 zákona dále odpisují:
- a)
- dlouhodobý nehmotný majetek, k němuž účetní jednotka nabyla právo užívání od vlastníka, majitele nebo jiné oprávněné osoby; majetek odpisuje též oprávněná osoba, pokud o majetku účtuje,
- b)
- technické zhodnocení cizího dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku, pokud je účetní jednotka oprávněna účtovat a odpisovat technické zhodnocení,
- c)
- technické zhodnocení drobného dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku,
- d)
- ložisko nevyhrazeného nerostu nebo jeho část (dále jen ,,ložisko") na pozemku koupeném po 1. lednu 1997,
- e)
- soubor movitých věcí se samostatným technicko- -ekonomickým určením jako jeden celek, a to v případě, že je sestaven z movitých věcí, u kterých je od počátku známo jejich ocenění.
(3) Pořizovací cenou ložiska na jednotlivém pozemku je kladný rozdíl mezi pořizovací cenou pozemku s ložiskem a cenou tohoto pozemku podle právního předpisu platného v době pořízení pozemku. Ložisko těžené podle horních předpisů se odpisuje sazbou na jednotku těženého množství na základě skutečné těžby. Odpisová sazba na jednotku těženého množství (Kč/t, Kč/m3) je podílem pořizovací ceny ložiska na jednotlivém pozemku a zásob nevyhrazeného nerostu (t, m3) prokázaných geologickým průzkumem na tomto pozemku.
(4) Metody odpisování podle odstavce 1 stanoví účetní jednotka vnitřním předpisem podle § 28 odst. 2 zákona.
(5) Předmětem odpisování jsou i přijaté dary v podobě dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku.
(6) Technické zhodnocení, k jehož účtování a odpisování je oprávněna jiná účetní jednotka než vlastník majetku, se odepíše v průběhu užívání technického zhodnocení. Odpisování technického zhodnocení majetku pořizovaného formou finančního leasingu, pokud je uživatel oprávněn účtovat a odpisovat technické zhodnocení, se zahájí uvedením technického zhodnocení do stavu způsobilého k užívání.
(7) Při převodu vlastnictví k nemovitostem, které podléhají vkladu do katastru nemovitostí, se nabytá nemovitost začne odpisovat dnem doručení návrhu na vklad katastrálnímu úřadu. Podmíněnost nabytí právních účinků vkladu do katastru nemovitostí se uvede na analytických účtech, v inventurních soupisech a v příloze účetní závěrky.
(8) Podle ustanovení § 28 zákona se dále neodpisují
- a)
- umělecká díla,17) která nejsou součástí stavby, sbírky, movité kulturní památky,18) předměty kulturní hodnoty19) a obdobné movité věci stanovené zvláštními právními předpisy,
- b)
- nedokončený dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek a technické zhodnocení, pokud není uvedeno do stavu způsobilého k užívání,
- c)
- finanční majetek,
- d)
- zásoby,
- e)
- pohledávky.
(1) Organizační složky státu, pokud tak stanoví zvláštní právní předpis20) územní samosprávné celky a příspěvkové organizace mohou vytvářet zákonné rezervy pouze v hospodářské činnosti, u kterých je tvorba a použití stanovena zvláštním zákonem,21) tj. rezervy zákonné.
(2) Tvorba rezerv se účtuje na vrub nákladů, jejich použití, snížení nebo zrušení pro nepotřebnost ve prospěch výnosů.
(3) Zůstatky rezerv se převádějí do následujícího účetního období.
(4) Rezervy nesmějí mít aktivní zůstatek.
(5) Rezervy podléhají dokladové inventuře a při inventarizaci se posuzuje jejich výše a odůvodněnost.
(1) Za porušení vzájemného zúčtování v účetnictví a v účetní závěrce se nepovažuje zúčtování:
- a)
- dobropisů nebo refundací týkajících se konkrétní nákladové, popřípadě výnosové položky a vztahujících se k účetnímu období, ve kterém byl náklad, popř. výnos zúčtován,
- b)
- doměrků a vratek daní z příjmů, nepřímých daní a poplatků,
- c)
- rozdílů zjištěných při inventarizaci, které vznikly ve stejném inventarizačním období prokazatelně neúmyslnou záměnou jednotlivých druhů, u kterých je tato záměna možná vzhledem k charakteru druhů zásob, například v důsledku různých rozměrů spojovacích materiálů nebo podobného balení zásob,
- d)
- pohledávek a závazků s výjimkou přijatých a poskytnutých záloh k téže fyzické nebo právnické osobě, které mají dobu splatnosti do jednoho roku a jsou vedeny ve stejných měnách.
(2) Za vzájemné zúčtování se nepovažuje prostřednictvím rozvahových účtů zaúčtovaný vzájemný zápočet pohledávek a závazků podle občanského a obchodního zákoníku.
(3) Organizační složky státu a územní samosprávné celky mohou vzájemně zúčtovat výdaje nebo příjmy podle platných právních předpisů.
(1) Územní samosprávné celky a organizační složky státu za hospodářskou činnost a příspěvkové organizace náklady (výdaje) a výnosy (příjmy) zachycují podle těchto zásad:
- a)
- náklady a výnosy se zachycují zásadně do období, s nímž časově a věcně souvisí,
- b)
- opravy nákladů nebo výnosů minulých účetních období se zachycují na položkách nákladů a výnosů, kterých se týkají,
- c)
- náhrady vynaložených nákladů minulých účetních období se zachycují do výnosů běžného účetního období,
- d)
- náklady a výdaje, které se týkají budoucích období, je nutno časově rozlišit ve formě
- 1. nákladů příštích období,
- 2. výdajů příštích období,
- e)
- výnosy a příjmy, které se týkají budoucích období, je nutno časově rozlišit ve formě
- 1. výnosů příštích období,
- 2. příjmů příštích období.
(2) Hlediskem pro účetní případy časového rozlišení je skutečnost, že je znám jejich titul, tj. věcné vymezení, výše a období, kterého se týkají.
(3) Položky časového rozlišení podléhají inventarizaci a při ní se posuzuje jejich výše a odůvodněnost.
(4) Organizační složky státu tuto metodu nepoužijí, s výjimkou organizačních složek státu, které mají hospodářskou činnost povolenu zvláštním právním předpisem.22)
(5) Postup při časovém rozlišení účetní jednotka upraví vnitřním předpisem.
(1) Kursové rozdíly vznikající při ocenění majetku a závazků uvedených v § 4 odst. 6 zákona
- a)
- k okamžiku uskutečnění účetního případu se účtují na účtech příslušných výdajů (nákladů) nebo na účtech příslušných příjmů (výnosů),
- b)
- ke konci rozvahového dne, k němuž se sestavuje účetní závěrka, se účtují na vrub bankovních účtů nebo peněžních prostředků a ve prospěch příjmů (výnosů), finančních, peněžních a zvláštních fondů při vzniku kursového zisku, nebo na vrub výdajů (nákladů), finančních, peněžních a zvláštních fondů a ve prospěch bankovních účtů nebo peněžních prostředků při vzniku kursové ztráty.
(2) Při přepočtu cizích měn postupují účetní jednotky podle § 24 odst. 4 zákona podle odstavce 1.
(3) Při přepočtu měn, které nejsou obsaženy v kursech devizového trhu vyhlašovaných Českou národní bankou, se pro přepočet použijí oficiální střední kursy centrálních bank, popř. aktuální kursy na mezibankovním trhu k americkému dolaru nebo k euru.
(4) Na položkách dlouhodobého finančního majetku, pohledávek, závazků, úvěrů, půjček, záloh a finančních výpomocí se zachycuje snížení nebo zvýšení těchto položek se souvztažnými zápisy na příslušných kursových rozdílech aktivních anebo pasivních. Počátkem následujícího účetního období se tyto účetní zápisy zruší.
(1) Ustanovení této vyhlášky se nevztahují na účetní závěrky sestavené za účetní období započatá před účinností této vyhlášky.
(2) Ustanovení § 31 a 32 se použijí až v účetním období začínajícím 1. ledna 2004 a později. Změny reálné hodnoty derivátů a změny reálné hodnoty zajištěných položek aktiv a pasiv, které byly účtovány před 1. lednem 2004, prostřednictvím rozvahových účtů na účtech skupiny 90 a budou podle § 31 a 32 účtovány prostřednictvím účtů nákladů a výnosů, se poté zaúčtují jako změna metody do ostatních nákladů a výnosů.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2003.
Mgr. Sobotka v. r.
––––––––––––––––––––
- 1)
- Čl. 99 a násl. ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění ústavního zákona č. 347/1997 Sb. Zákon č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů.
- 2)
- § 54 až 56 zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, ve znění pozdějších předpisů. § 5 zákona č. 129/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. § 9 zákona č. 128/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
- 3)
- Zákon č. 239/1992 Sb., o Státním fondu kultury České republiky. Zákon č. 241/1992 Sb., o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí. Zákon č. 256/2000 Sb., o Státním zemědělském intervenčním fondu a o změně některých dalších zákonů (zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu). Zákon č. 77/1969 Sb., o Státním fondu zúrodnění půdy. Zákon č. 211/2000 Sb., o Státním fondu rozvoje bydlení a o změně zákona č. 171/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku České republiky, ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 104/2000 Sb., o Státním fondu dopravní infrastruktury a o změně zákona č. 171/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku České republiky, ve znění pozdějších předpisů.
- 4)
- § 3 zákona č. 219/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
- 5)
- Vyhláška č. 16/2001 Sb., o způsobu, termínech a rozsahu údajů předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů a rozpočtů územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů.
- 6)
- § 19 odst. 3 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.
- 7)
- Například zákon č. 207/2000 Sb., o ochraně průmyslových vzorů a o změně zákona č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 137/1995 Sb., o ochranných známkách, ve znění pozdějších předpisů.
- 8)
- Zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.
- 9)
- Zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů.
- 10)
- Zákon č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů.
- 11)
- Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon).
- 12)
- Zákon č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů. Zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon).
- 13)
- Například § 7 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, § 16 zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), § 82 zákona č. 50/1976 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
- 14)
- § 45 odst. 5 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů. § 2 odst. 1 písm. i) zákona č. 555/1992 Sb., o Vězeňské službě a justiční stráži České republiky, ve znění pozdějších předpisů.
- 15)
- § 61 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
- 16)
- § 8 a 8a zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
- 17)
- § 2 zákona č. 121/2000 Sb.
- 18)
- Zákon č. 20/1987 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
- 19)
- § 2 zákona č. 122/2000 Sb. Zákon č. 20/1987 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 257/2001 Sb.
- 20)
- Například zákon č. 555/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
- 21)
- Zákon č. 593/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
- 22)
- § 2 odst. 1 písm. i) zákona č. 555/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.