Zákon o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
Zákon
ze dne 11. června 1998
o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
Část první
Hlava I
Úvodní ustanovení
§ 1
Působnost zákona
(1) Tento zákon upravuje
a) zacházení s návykovými látkami, s přípravky obsahujícími návykové látky (dále jen „přípravky”), s některými látkami používanými při výrobě nebo zpracování návykových látek (dále jen „prekursory”) a zacházení s pomocnými látkami, jejich vývoz, dovoz a tranzitní operace s nimi,1)
b) pěstování máku, konopí a koky a vývoz a dovoz makoviny.
(2) Tento zákon se nevztahuje na zacházení s prekursory obsaženými
a) v léčivech v lékové formě,2)
b) v jiných výrobcích nebo látkách, pokud složení těchto výrobků nebo látek je takové, že prekursory v nich obsažené nemohou být použity ani opětovně získány pomocí dostupných prostředků.
§ 2
Pojmy
Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) návykovými látkami omamné látky a psychotropní látky uvedené v přílohách č. 1 až 7 tohoto zákona,
b) přípravkem roztok nebo směs v jakémkoli fyzikálním stavu obsahující jednu nebo více návykových látek,
c) prekursorem látka uvedená v příloze č. 9 tohoto zákona, jakož i roztok nebo směs v jakémkoli fyzikálním stavu obsahující jednu nebo více látek uvedených v příloze č. 9 tohoto zákona, kromě látek uvedených v § 1 odst. 2 tohoto zákona,
d) pomocnou látkou látka uvedená v příloze č. 10 tohoto zákona,
e) makovinou všechny nadzemní části (kromě semen) máku setého (Papaver somniferum), jakož i jejich drť,
f) konopím kvetoucí nebo plodonosný vrcholík rostliny z rodu konopí (Cannabis) nebo nadzemní část rostliny z rodu konopí, jejíž součástí je vrcholík.
Hlava II
Zacházení s návykovými látkami, přípravky, prekursory a pomocnými látkami
§ 3
Zacházení s návykovými látkami, přípravky a prekursory
(1) Zacházením s návykovými látkami, přípravky a prekursory se rozumí
a) výzkum, výroba, zpracování, odběr, skladování, dodávání a používání návykových látek, přípravků a prekursorů,
b) koupě a prodej návykových látek, přípravků a prekursorů, jakož i nabývání a pozbývání dalších věcných nebo závazkových práv s nimi spojených, zprostředkování takových smluv a zastupování při jejich uzavírání.
(2) Návykové látky uvedené v příloze č. 3 nebo 4 tohoto zákona a přípravky je obsahující mohou být použity pouze k vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům vymezeným v povolení k zacházení. Ostatní návykové látky a přípravky je obsahující mohou být použity pouze k terapeutickým, vědeckým, výukovým nebo veterinárním účelům.
§ 4
Povolení k zacházení
K zacházení s návykovými látkami, přípravky a prekursory je třeba povolení k zacházení, nestanoví-li tento zákon dále jinak.
§ 5
Zacházení s návykovými látkami a přípravky bez povolení k zacházení
(1) Návykové látky uvedené v příloze č. 1, 2, 5, 6 nebo 7 tohoto zákona a přípravky je obsahující mohou bez povolení k zacházení
a) nabývat, pozbývat a skladovat osoby provozující lékárnu pouze pro provoz lékárny,
b) zneškodňovat osoby oprávněné k tomu podle zvláštního zákona.3)
(2) Přípravky obsahující návykové látky uvedené v příloze č. 1, 2, 5, 6 nebo 7 tohoto zákona mohou bez povolení k zacházení
a) pouze pro poskytování zdravotní péče nabývat, pozbývat a skladovat osoby provozující zdravotnické zařízení nebo zařízení ústavní sociální péče,
b) pouze pro poskytování veterinární péče nabývat, pozbývat a skladovat fyzické nebo právnické osoby oprávněné k výkonu odborných veterinárních činností,
c) předepisovat lékaři při poskytování zdravotní péče ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociální péče,
d) používat pro terapeutické účely lékaři a jiní zdravotničtí pracovníci v lůžkových a ambulantních zdravotnických zařízeních a v zařízeních ústavní sociální péče,
e) předepisovat a používat pro účely veterinární péče veterinární lékaři,4)
f) podle lékařem vydaného recepturního tiskopisu (dále jen „recept”) nebo objednacího tiskopisu (dále jen „žádanka”) připravovat a vydávat lékárníci v lékárnách,
g) přejímat a připravovat do lékových forem v lékárnách lékárníci nebo farmaceutičtí laboranti pod dohledem lékárníka,
h) nabývat, a to i v zastoupení, na základě lékařem vydaného receptu, uchovávat a používat podle vydaného receptu pro vlastní potřebu fyzické osoby,
i) nabývat, a to i v zastoupení, na základě receptu veterinárního lékaře nebo nabývat od fyzické nebo právnické osoby oprávněné k výkonu veterinárních činností, uchovávat a používat podle vydaného receptu nebo podle stanovené diagnózy pro účely poskytování veterinární péče fyzické a právnické osoby,
j) nabývat, pozbývat, skladovat, přepravovat a používat zadavatelé a zkoušející při přípravě a provádění klinického hodnocení humánních léčiv podle zvláštního zákona.5)
(3) Povolení k zacházení se nevyžaduje při dopravě návykových látek, přípravků a prekursorů, uskutečňované pro osobu, která je oprávněna k zacházení s návykovými látkami, přípravky a prekursory.
(4) Bez povolení k zacházení lze přepravovat v dopravních prostředcích určených k mezinárodní dopravě omezená množství přípravků obsahujících návykové látky uvedené v příloze č. 2, 6 nebo 7 tohoto zákona pro poskytnutí první pomoci a pro naléhavé případy.
(5) Povolení k zacházení se nevyžaduje k získávání, skladování a zpracování konopí k účelům průmyslovým (pro vlákna a semena) a pokusnickým, jakož i k obchodu s konopím za těmito účely.
(6) Povolení k zacházení se nevyžaduje pro činnost státních orgánů v rámci jejich působnosti, pro činnost územních samosprávných celků v rámci jejich přenesené působnosti a při zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku v jejich samostatné působnosti a pro činnost Armády České republiky a Policie České republiky při plnění jejich úkolů.
§ 6
Zacházení s prekursory bez povolení k zacházení
(1) Prekursory mohou bez povolení k zacházení
a) nabývat, pozbývat, zpracovávat a skladovat osoby provozující lékárnu pouze pro provoz lékárny,
b) přejímat a připravovat do lékových forem v lékarně lékárníci nebo farmaceutičtí laboranti pod dohledem lékárníka,
c) zneškodňovat osoby oprávněné k tomu podle zvláštního zákona.3)
(2) Povolení k zacházení se nevyžaduje pro činnost státních orgánů v rámci jejich působnosti, pro činnost územních samosprávných celků v rámci jejich přenesené působnosti a při zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku v jejich samostatné působnosti a pro činnost Armády České republiky a Policie České republiky při plnění jejich úkolů.
§ 7
Ministerstvo zdravotnictví může stanovit vyhláškou další případy, kdy se k zacházení s návykovými látkami, přípravky a prekursory nevyžaduje povolení k zacházení.
§ 8
Vydávání povolení k zacházení
(1) Povolení k zacházení vydává Ministerstvo zdravotnictví, Na vydání povolení k zacházení není právní nárok.
(2) Povolení k zacházení opravňuje pouze k činnostem v něm uvedeným, a jedná-li se o povolení k výrobě, může v něm být stanoven nejvyšší přípustný objem výroby návykových látek, přípravků nebo prekursorů. Změny v povolených činnostech nebo jejich rozšíření je možno provést jedině na základě nového povolení k zacházení. Vydáním nového povolení k zacházení zaniká dosavadní povolení k zacházení.
(3) Povolení k zacházení se vydává na dobu 1 roku.
(4) Povolení k zacházení je nepřevoditelné.
(5) Povolení k zacházení může být vydáno pouze bezúhonné fyzické osobě, která má trvalá pobyt na území České republiky, nebo právnické osobě se sídlem v České republice, která prokáže bezúhonnost fyzických osob, které jsou zapsány v obchodním rejstříku jako osoby oprávněné za ni jednat; právnická osoba, která se nezapisuje do obchodního rejstříku prokáže bezúhonnost fyzických osob, které jsou označeny ve zřizovacích dokumentech jako osoby oprávněné za ni jednat. Bezúhonností se pro účely tohoto zákona rozumí skutečnost, že fyzická osoba nebyla pravomocně odsouzena pro úmyslný trestný čin ani pro trestný čin spáchaný z nedbalosti v souvislosti se zacházením s návykovými látkami, prekursory a léčivy. Bezúhonnost se prokazuje výpisem z Rejstříku trestů nikoli starším 3 měsíců.
(6) Povolení k zacházení může být vydáno pouze právnické nebo fyzické osobě, která ustanovila odpovědnou osobu. To neplatí, pokud fyzická osoba - podnikatel prokáže, že splňuje požadavky kladené na odpovědnou osobu tímto zákonem.
(7) Žádost o povolení k zacházení se podává na formuláři vydaném Ministerstvem zdravotnictví. Pokud se žádá o povolení k výrobě návykových látek, přípravků a prekursorů uvedených v příloze č. 9 tohoto zákona, přiloží se k žádosti technologický předpis zamýšlené výroby.
(8) Při porušení povinností vyplývajících z tohoto zákona nebo z rozhodnutí vydaného na jeho základě, jakož i při uvedení nepravdivých nebo neúplných údajů v žádosti o povolení k zacházení, může Ministerstvo zdravotnictví rozhodnout o odnětí povolení k zacházení.
§ 9
Odpovědná osoba
(1) Osoba, která zachází s návykovými látkami, přípravky a prekursory na základě povolení k zacházení, musí mít ustanovenu odpovědnou osobu po celou dobu platnosti povolení k zacházení. To neplatí, bylo-li při vydání povolení k zacházení upuštěno od ustanovení odpovědné osoby podle § 8 odst. 6 věty druhé tohoto zákona.
(2) Odpovědná osoba odpovídá
a) za evidenci a dokumentaci předepsanou tímto zákonem,
b) za plnění ohlašovacích povinností předepsaných tímto zákonem.
(3) Odpovědnou osobou může být ustanoven občan České republiky s trvalým pobytem na území České republiky, který splňuje předpoklady obecné, zdravotní a odborné způsobilosti k zacházení s návykovými látkami stanovené tímto zákonem. Zdravotní způsobilost odpovědné osoby se prokazuje jejím čestným prohlášením.
(4) Odpovědnou osobou může být ustanoven jedině zaměstnanec v pracovním poměru sjednaném na stanovenou týdenní pracovní dobu, nebo společník veřejné obchodní společnosti, komplementář komanditní společnosti, jednatel společnosti s ručením omezeným, člen představenstva akciové společnosti nebo družstva, člen správní rady obecně prospěšné společnosti nebo prokurista.
(5) Vnitřní předpisy vydané osobou, která je povinna ustanovit odpovědnou osobu, musí zajišťovat, že činnosti, ke kterým se vyžaduje povolení k zacházení, nemohou být prováděny bez souhlasu odpovědné osoby.
(6) Odpovědná osoba spolupodepisuje
a) žádost o vydání povolení k zacházení,
b) žádost o vydání vývozního povolení nebo dovozního povolení,
c) hlášení podávaná v rámci plnění ohlašovací povinnosti podle tohoto zákona.
(7) Odpovědná osoba, která není zaměstnancem, se může vzdát výkonu své funkce písemným oznámením osobě, pro kterou funkci odpovědné osoby vykonává.
(8) Je-li odpovědná osoba nebo osoba plnící její funkci podle § 8 odst. 6 dočasně neschopna vykonávat svoji funkci, ustanoví osoba, které bylo vydáno povolení k zacházení, neprodleně zástupce odpovědné osoby. Ustanovení zástupce odpovědné osoby a ukončení jeho funkce musí být neprodleně sděleno písemnou formou Ministerstvu zdravotnictví. Zástupce odpovědné osoby musí splňovat předpoklady obecné, zdravotní a odborné způsobilosti stanovené tímto zákonem pro odpovědnou osobu.
(9) Přestane-li odpovědná osoba splňovat stanovené předpoklady nebo je z jiných důvodů trvale neschopna vykonávat svoji funkci nebo se vzdá výkonu své funkce, je osoba, které bylo vydáno povolení k zacházení, povinna do 30 dnů ustanovit novou odpovědnou osobu a požádat Ministerstvo zdravotnictví o změnu povolení k zacházení. Žádost o změnu povolení k zacházení se podává na formuláři vydaném Ministerstvem zdravotnictví a spolupodepisuje ji nově ustanovená odpovědná osoba.
§ 10
Skladování
(1) Návykové látky, přípravky a prekursory musí být skladovány v uzamčených místnostech, jejichž stěny, stropy a podlahy jsou z materiálu znesnadňujícího proniknutí ke skladovaným látkám, nebo v nepřenosných uzamykatelných schránách z kovu.
(2) Klíče od místností, ve kterých jsou skladovány návykové látky, přípravky a prekursory, mohou být vydávány pouze určeným osobám a musí být uloženy odděleně od klíčů od ostatních místností v objektu.
(3) Skladované návykové látky, přípravky a prekursory, jakož i výrobní zařízení k jejich výrobě musí být chráněny před ztrátou, odcizením a zneužitím, a to zejména nepřetržitou fyzickou ostrahou a vhodnými technickými prostředky (oplocení, elektronické zabezpečovací zařízení apod.).
(4) Povinnosti uvedené v předchozích odstavcích nemusí být plněny při skladování, ke kterému není třeba povolení k zacházení. Ve zdravotnických zařízeních, v zařízeních sociální péče a u osob oprávněných k poskytování veterinární péče musí být skladovány v nepřenosných uzamykatelných schránách z kovu návykové látky uvedené v příloze č. 1 nebo 5 tohoto zákona a přípravky je obsahující.
§ 11
Doprava
(1) Návykové látky uvedené v příloze č. 1, 3, 4 nebo 5 tohoto zákona, přípravky je obsahující a prekursory smějí být dopravovány pouze v uzamykatelných kovových kontejnerech nebo ve speciálně konstruovaných zavazadlech opatřených zámkovým mechanismem nebo v uzavřeném prostoru dopravních prostředků, upravených tak, aby nemohlo dojít k úniku těchto látek mimo uzavřený prostor. Při jejich nakládání, přepravě a vykládání musí dopravce zajistit nepřetržitou ostrahu. Dopravní trasy musí být nepravidelně měněny a nesmí být zveřejněny.
(2) Návykové látky uvedené v příloze č. 1, 3, 4 nebo 5 tohoto zákona, přípravky je obsahující a prekursory musí být při dopravě označeny takovým způsobem, aby bylo možné zjistit, že se jedná o tyto látky, přípravky či prekursory, přičemž označení musí být provedeno takovým způsobem, aby nepovolané osoby nemohly zjistit, co se dopravuje.
§ 12
Obchod
Návykové látky, přípravky a prekursory mohou být prodány pouze osobám, které jsou oprávněny k zacházení s nimi. Totéž platí o převodu jiných práv spojených s návykovými látkami, přípravky a prekursory.
§ 13
Výdej léčiv
(1) Léčiva6) obsahující návykové látky mohou být vydány v lékárně osobě, které nebylo vydáno povolení k zacházení, pouze na recept nebo žádanku; jedná-li se o léčivé přípravky, které obsahují návykové látky uvedené v přílohách č. 1 a 5 tohoto zákona, musí být recept nebo žádanka označeny modrým pruhem směřujícím z levého dolního rohu do pravého horního rohu.
(2) Recept nebo žádanka s modrým pruhem jsou přísně zúčtovatelné tiskopisy, které vydávají pouze okresní úřady výhradně do vlastních rukou oprávněné fyzické osoby.
(3) Léčivé přípravky obsahující návykové látky nemohou být vydávány opakovaně na jeden recept.
§ 14
Zneškodňování odpadů a přebytečných a nepoužitelných návykových látek, přípravků a prekursorů
(1) Nepoužitelné návykové látky, přípravky a prekursory, jakož i odpad je obsahující, musí být zneškodněny.
(2) Zneškodňování nepoužitelných návykových látek, přípravků a prekursorů, jakož i odpadu je obsahujícího, které jsou léčivem podle zvláštního zákona,6) se řídí předpisy o léčivech.
(3) Zneškodňování nepoužitelných návykových látek, přípravků a prekursorů, jakož i odpadu je obsahujícího, které nejsou léčivem podle zvláštního zákona,6) lze provádět jedině za přítomnosti zástupce okresního úřadu. Osoba provádějící zneškodnění o něm sepíše zápis, který podepíše přítomný zástupce okresního úřadu.
§ 15
Zákazy
Zakazuje se
a) umísťovat návykové látky, přípravky a prekursory v celních skladech, svobodných celních písmech a svobodných celních skladech,7)
b) zasílat návykové látky, přípravky a prekursory
1. poštou jako obyčejné zásilky,
2. prostřednictvím poštovních schránek, nebo
3. osobám, které nejsou oprávněny zacházet s návykovými látkami,
c) předávat jakýmkoli způsobem jiné osobě houby rodu lysohlávka (Psilocybe),
d) získávat opium z máku setého (Papaver somniferum),
e) získávat konopnou pryskyřici a látky ze skupiny tetrahydrokanabinolů z rostliny konopí (rok Cannabis),
f) reklama na návykové látky, přípravky a prekursory.
§ 16
Registrace výrobců pomocných látek
Za účelem boje proti nedovolené výrobě návykových látek jsou osoby, které hodlají vyrobit nebo vyrábět pomocné látky, povinny se zaregistrovat u Ministerstva zdravotnictví před zahájením výroby. Žádost o registraci se podává na formuláři vydaném Ministerstvem zdravotnictví.
Hlava III
Způsobilost k zacházení s návykovými látkami, přípravky a prekursory
§ 17
Obecná způsobilost
(1) Činnosti, pro které se požaduje povolení k zacházení, jakož i činnosti uvedené v § 5 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) a b) a odst. 6 a v § 6 odst. 1 písm. a) a odst. 2, a při kterých se přichází do přímého styku s návykovými látkami, přípravky a prekursory, smění vykonávat pouze bezúhonné (§ 8 odst. 5) fyzické osoby způsobilé k právním úkonům a starší 18 let. Bezúhonnost se prokazuje výpisem z Rejstříku trestů nikoli starším 3 měsíců.
(2) Předpoklady uvedené v odstavci 1 musí splňovat rovněž fyzické osoby, které přímo řídí vykonávání činností uvedených v odstavci 1.
§ 18
Zdravotní způsobilost
(1) Činnosti, pro které se požaduje povolení k zacházení, jakož i činnosti uvedené v § 5 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) až g) a odst. 6 a v § 6 odst. 1 písm. a) a v odst. 2, a při kterých se přichází do přímého styku s návykovými látkami, přípravky a prekursory, nesmějí vykonávat fyzické osoby, v jejichž organismu je přítomna návyková látka, pokud se nejedná o přítomnost návykové látky z důvodu lékařem předepsané léčby.
(2) Předpoklady uvedené v odstavci 1 musí splňovat rovněž fyzické osoby, které přímo řídí vykonávání činností uvedených v odstavci 1.
(3) Zaměstnanci osob uskutečňujících činnosti uvedené v odstavcích 1 a 2 jsou povinni podrobit se na výzvu zaměstnavatele lékařské prohlídce ke zjištění přítomnosti návykové látky v organismu.
§ 19
Odborná způsobilost
(1) Jako odpovědnou osobu lze ustanovit fyzickou osobu, která má vysokoškolské vzdělání farmaceutického, lékařského nebo veterinárního zaměření anebo chemickotechnologického, popřípadě jiného srovnatelného zaměření.
(2) Každý, kdo provádí činnosti, pro které se vyžaduje povolení k zacházení, jakož i činnosti uvedené v § 5 odst. 1 písm. a) a odst. 2 písm. a) a b) a v § 6 odst. 1 písm. a), a při kterých se přichází do přímého styku s návykovými látkami, přípravky a prekursory, je povinen zabezpečit, aby fyzické osoby, které při těchto činnostech přicházejí do přímého styku s návykovými látkami, přípravky a prekursory nebo které tyto činnosti přímo řídí, získaly znalosti o povaze a účincích těchto látek a o zacházení s nimi.
Hlava IV
Vývoz, dovoz a tranzitní operace
§ 20
Vývoz
(1) Ke každému jednotlivému vývozu návykových látek, přípravků, prekursorů a pomocných látek je třeba povolení Ministerstva zdravotnictví (dále jen „vývozní povolení”). Toto povolení nenahrazuje povolení k vývozu podle zvláštních předpisů.8)
(2) Vývozní povolení se nevyžaduje
a) k vývozu hromadně vyráběných léčivých přípravků obsahujících návykové látky uvedené v příloze č. 2, 6 nebo 7 tohoto zákona, pokud jsou vyváženy lékařem za účelem poskytnutí první pomoci nebo veterinárním lékařem za účelem poskytnutí neodkladné veterinární péče při přepravě zvířat nebo fyzickou osobou pro vlastní potřebu v množství a druhu odpovídajícím délce cesty a zdravotnímu stavu podle stanovené diagnózy,
b) k vývozu přípravků uvedených v příloze č. 8 tohoto zákona, pokud je vývoz uskutečňován osobou, které bylo vydáno povolení k zacházení s přípravky uvedenými v příloze č. 8 tohoto zákona,
c) k vývozu omezeného množství přípravků obsahujících návykové látky uvedené v příloze č. 2, 5, 6, nebo 7 tohoto zákona v dopravních prostředcích určených k mezinárodní dopravě za účelem poskytnutí první pomoci nebo pomoci v naléhavých případech,
d) k vývozu hromadně vyráběných léčivých přípravků obsahujících návykové látky uvedené v příloze č. 1, 2, 5, 6 nebo 7 tohoto zákona, pokud jsou vyváženy pro potřeby zdravotnické a veterinární služby jednotek Armády České republiky působících v zahraničí,
e) k vývozu konopí pro výrobu vláken a semen a pro pokusnictví.
(3) Ministerstvo zdravotnictví je oprávněno stanovit vyhláškou případy, kdy se nevyžaduje vývozní povolení k vývozu pomocných látek, jestliže vývoz pomocných látek bez vývozního povolení umožňuje mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, nebo jestliže vyžadování vývozního povolení není doporučeno mezinárodní vládní organizací, zabývající se bojem proti nezákonné výrobě návykových látek a nezákonnému obchodu s nimi.
(4) Vývozní povolení může být vydáno jedině po předložení dovozního povolení vydaného státem, kam má být uskutečněn vývoz, nebo souhlasu příslušného státního orgánu státu, kam má být uskutečněn vývoz, pokud tento stát nevyžaduje dovozní povolení.
(5) Jeden stejnopis vývozního povolení zašle Ministerstvo zdravotnictví příslušnému orgánu státu, do kterého se vývoz uskutečňuje.
(6) Jeden stejnopis vývozního povolení musí být předán celnímu úřadu, který rozhoduje o propuštění zboží v zásilce. Tento celní úřad v něm vyznačí údaje o zboží v zásilce. Pohraniční celní úřad ve stejnopisu vývozního povolení vyznačí datum a čas vývozu zboží v zásilce do zahraničí a zašle jej Ministerstvu zdravotnictví.
§ 21
Dovoz
(1) Ke každému jednotlivému dovozu návykových látek, přípravků a prekursorů je třeba povolení Ministerstva zdravotnictví (dále jen „dovozní povolení”). Toto povolení nenahrazuje povolení k dovozu podle zvláštních předpisů.8)
(2) Dovozní povolení se nevyžaduje
a) k dovozu hromadně vyráběných léčivých přípravků obsahujících návykové látky uvedené v příloze č. 2, 6 nebo 7 tohoto zákona, pokud jsou dováženy lékařem za účelem poskytnutí první pomoci nebo veterinárním lékařem za účelem poskytnutí neodkladné veterinární péče při přepravě zvířat nebo fyzickou osobou pro svoji potřebu v množství a druhu odpovídajícím délce cesty a zdravotnímu stavu podle stanovené diagnózy,
b) k dovozu přípravků uvedených v příloze č. 8 tohoto zákona, pokud je dovoz uskutečňován osobou, které bylo vydáno povolení k zacházení s přípravky uvedenými v příloze č. 8 tohoto zákona,
c) k dovozu omezeného množství přípravků obsahujících návykové látky uvedené v příloze č. 2, 5, 6 nebo 7 tohoto zákona v prostředcích mezinárodní dopravy za účelem poskytnutí první pomoci nebo pomoci v naléhavých případech,
d) k dovozu konopí pro výrobu vláken a semen a pro pokusnictví.
(3) Jeden stejnopis dovozního povolení musí být předán pohraničnímu celnímu úřadu, který rozhoduje o propuštění zboží v zásilce do režimu tranzitu. Tento celní úřad v něm vyznačí datum a čas dovozu zboží v zásilce. Celní úřad, který rozhoduje o propuštění zboží v zásilce, vyznačí na stejnopisu dovozního povolení údaje o zboží v zásilce a datum propuštění a zašle jej Ministerstvu zdravotnictví.
(4) Po uskutečnění dovozu vrátí Ministerstvo zdravotnictví vývozní povolení státu, který jej vydal, s poznámkou o skutečně dovezeném množství návykových látek, přípravků, prekursorů nebo pomocných látek.
§ 22
Společná ustanovení o vývozu a dovozu
(1) Na vydání vývozního povolení nebo dovozního povolení není právní nárok. Vývozní povolení nebo dovozní povolení je nepřevoditelné a nepřechází na právního nástupce.
(2) Žádost o vývozní povolení nebo o dovozní povolení se podává na formuláři vydaném Ministerstvem zdravotnictví.
(3) Dovozní povolení se vydává na dobu 6 měsíců. Dobu platnosti vývozního povolení stanoví Ministerstvo zdravotnictví s přihlédnutím k době platnosti dovozního povolení státu, na jehož území má být vývoz uskutečněn. Pokud se vývoz nebo dovoz v této době neuskuteční, je osoba, které bylo vydáno vývozní povolení nebo dovozní povolení, povinna to bezodkladně písemně oznámit Ministerstvu zdravotnictví a vrátit Ministerstvu zdravotnictví všechny stejnopisy vývozního povolení nebo dovozního povolení, které má k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví vrátí vývozní povolení státu, který jej vydal, s poznámkou, že dovoz se neuskutečnil, nebo oznámí neuskutečnění vývozu státu, na jehož území byl vývoz povolen Ministerstvem zdravotnictví.
(4) Bez ohledu na to, zda se jedná o vývoz nebo dovoz, musí být zásilka vždy doprovázena vývozním povolením, ledaže podle právního řádu státu původu zásilky se vývozní povolení nevyžaduje nebo je stanoven jiný úřední postup. Při nesplnění této povinnosti se provede zajištění9) nebo odnětí10) zásilky.
(5) Ministerstvo zdravotnictví může rozhodnout o odnětí vývozního povolení nebo dovozního povolení, pokud je důvodné podezření, že došlo k porušení povinností vyplývajících z tohoto zákona či z rozhodnutí vydaného na jeho základě nebo že se jedná o nedovolený obchod podle mezinárodních smluv, kterými je česká republika vázána.
§ 23
Tranzitní operace
(1) Tranzitní operace nesmí být prováděna bez předložení vývozního povolení a zásilka musí být vždy doprovázena vývozním povolením, ledaže podle právního řádu státu původu zásilky se vývozní povolení nevyžaduje nebo je stanoven jiný úřední postup. Při nesplnění této povinnosti se provede zajištění9) nebo odnětí10) zásilky.
(2) Zásilka nesmí být během dopravy vyložena z dopravního prostředku.
(3) Povinnost uvedená v odstavci 2 nemusí být plněna při tranzitní operaci uskutečňované letecky, pokud letadlo nepřistane na území České republiky.
Hlava V
Pěstování konopí a koky a vývoz a dovoz makoviny
§ 24
Pěstování konopí a koky
Zakazuje se
a) pěstovat druhy a odrůdy rostliny konopí (rod Cannabis), které mohou obsahovat více než 0, 3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů,
b) pěstovat rostliny rodu Erythoroxylon (keř koka).
§ 25
Vývoz a dovoz makoviny
(1) K vývozu nebo dovozu makoviny se vyžaduje povolení k vývozu makoviny nebo povolení k dovozu makoviny.
(2) Povolení k vývozu makoviny a povolení k dovozu makoviny vydává Ministerstvo zdravotnictví, které je rovněž oprávněno vydané povolení odejmout, pokud je důvodné podezření, že došlo k porušení povinností vyplývajících z tohoto zákona či z rozhodnutí vydaného na jeho základě nebo že se jedná o nedovolený obchod podle mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána. Povolení k vývozu makoviny lze vydat na dobu v něm určenou pro více vývozů. Jinak se při vydávání a odnětí povolení k vývozu makoviny a povolení k dovozu makoviny použijí ustanovení hlavy čtvrté.
Hlava VI
Ohlašovací povinnosti a evidence
§ 26
Ohlašovací povinnost na základě povolení k zacházení
(1) Osoby, které jsou oprávněny zacházet s návykovými látkami, přípravky a prekursory na základě povolení k zacházení, jsou povinny předávat Ministerstvu zdravotnictví
a) do konce února za uplynulý kalendářní rok roční hlášení o výrobě a spotřebě návykových látek, přípravků a prekursorů, o obchodech s nimi a o stavu a pohybu jejich zásob,
b) do konce dubna odhad výroby a dovozu návykových látek, přípravků a prekursorů v příštím kalendářním roce,
c) do patnáctého dne následujícího měsíce měsíční hlášení o dovozu a vývozu návykových látek, přípravků a prekursorů za uplynulý kalendářní měsíc.
(2) Při ukončení činnosti, ke které se vyžaduje povolení k zacházení, je osoba, která tuto činnost vykonávala, povinna podat do 1 měsíce od ukončení této činnosti mimořádné hlášení v rozsahu stanoveném v odstavci 1 písm. a). Totéž platí o právním nástupci fyzické osoby - podnikatele.
§ 27
Ohlašovací povinnost osob provozujících lékárnu
Osoby provozující lékárnu jsou povinny předávat orgánu, který provedl registraci lékárny, do konce února roční hlášení za uplynulý kalendářní rok o stavu a pohybu zásob návykových látek uvedených v příloze č. 1 nebo 5 tohoto zákona, jakož i přípravků je obsahujících.
§ 28
Ohlašovací povinnost výrobců pomocných látek
Osoby zaregistrované u Ministerstva zdravotnictví jako výrobci pomocných látek (§ 16) jsou povinny předávat Ministerstvu zdravotnictví do konce února za uplynulý kalendářní rok hlášení o výrobě pomocných látek.
§ 29
Ohlašovací povinnost osob pěstujících mák a konopí
Osoby pěstující mák setý nebo konopí na celkové ploše větší než 100 metrů čtverečných jsou povinny předat místně příslušnému územnímu odboru Ministerstva zemědělství
a) do konce prosince rozlohu pozemků, na nichž byl pěstován mák setý nebo konopí, a množství sklizené makoviny,
b) do konce května odhad rozlohy pozemků, na nichž bude pěstován mák setý a konopí.
§ 30
Ohlašovací povinnost při vývozu a dovozu makoviny
Každý, kde uskutečnil vývoz nebo dovoz makoviny, je povinen předat Ministerstvu zdravotnictví do patnáctého dne prvního měsíce kalendářního čtvrtletí čtvrtletní hlášení o vývozu nebo dovozu makoviny v uplynulém čtvrtletí.
§ 31
Forma hlášení
Hlášení se podávají na formulářích vydaných Ministerstvem zdravotnictví s výjimkou hlášení podle § 29.
§ 32
Evidence
(1) O zacházení s návykovými látkami, přípravky a prekursory, jakož i o jejich dovozu a vývozu se vede evidence. Evidenci jsou povinny vést osoby, které uskutečňují činnosti, k nimž je třeba povolení k zacházení, vývozního povolení nebo dovozního povolení, osoby, které provozují zdravotnické zařízení, osoby, které provozují zařízení sociální péče, a osoby, které poskytují veterinární péči.
(2) Podrobnosti o vedení evidence stanoví Ministerstvo zdravotnictví vyhláškou.
§ 33
Uchovávání dokumentace
(1) Dokumentace vztahující se k zacházení s návykovými látkami a k jejich vývozu a dovozu musí být uchovávána.
(2) Podrobnosti o způsobu a době uchovávání dokumentace stanoví Ministerstvo zdravotnictví vyhláškou.
Hlava VII
Kontrola
§ 34
Inspektoři
(1) Kontrolu dodržování povinností vyplývajících z tohoto zákona a z rozhodnutí vydaných na jeho základě vykonávají pověření zaměstnanci Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva vnitra, okresních úřadů a ve věcech veterinární péče rovněž okresních veterinárních správ (dále jen „inspektoři”).
(2) Inspektor je při kontrolní činnosti povinen prokázat se průkazem vydaným některým z orgánů uvedených v odstavci 1.
(3) Inspektor je při výkonu kontrolní činnosti oprávněn
a) vstupovat na pozemky, do objektů a místností,
b) vyžadovat vysvětlení zjištěných skutečností a předložení listin a dokumentů,
c) pořizovat kopie listin a dokumentů a výpisy z nich, nelze-li tak učinit a současně je to nutné pro provedení kontroly, odebrat listiny a dokumenty,
d) v rozsahu nezbytně nutném pro provedení kontroly odebírat vzorky.
(4) Požádá-li o to písemně kontrolovaná osoba, poskytne kontrolní orgán za odebrané vzorky náhradu ve výši výrobních nebo pořizovacích nákladů.
(5) Inspektor projedná s kontrolovanou osobou nedostatky zjištěné při kontrole a způsob a lhůtu jejich odstranění. O průběhu a výsledku kontroly sepíše inspektor zápis.
(6) Kontrolované osoby jsou povinny strpět kontrolu a poskytnout součinnost potřebnou k jejímu provedení.
§ 35
Kontrola při přebírání
Každý je povinen při přebírání návykových látek, přípravků a prekursorů prověřit, zda jejich množství a druh odpovídá průvodním dokumentům, a zjištěné závažné nesrovnalosti ihned oznámit Policii České republiky a Ministerstvu zdravotnictví.
Hlava VIII
Sankce a zabrání věci
§ 36
Sankce
Sankcemi jsou pokuty a propadnutí věci.
§ 37
Pokuty
(1) Fyzické osobě - podnikateli nebo právnické osobě se uloží pokuta
a) až do výše 100 000 Kč, pokud poruší povinnosti ve věcech evidence a dokumentace podle tohoto zákona,
b) až do výše 1 000 000 Kč, pokud uvede nepravdivé nebo neúplné údaje v žádosti o povolení k zacházení, v žádosti o vývozní povolení, v žádosti o dovozní povolení nebo při plnění ohlašovacích povinností podle tohoto zákona,
c) až do výše 10 000 000 Kč, pokud bez povolení k zacházení uskuteční činnosti, pro které se vyžaduje povolení k zacházení, nebo uskuteční vývoz bez vývozního povolení nebo dovoz bez dovozního povolení,
d) pokutu až do výše 500 000 Kč, pokud poruší jiné povinnosti vyplývající z tohoto zákona nebo z rozhodnutí vydaného na jeho základě, než které jsou uvedeny pod písmeny a) až c).
(2) Pokuty jsou příjmem státního rozpočtu.
(3) Při rozhodování o výši pokuty se přihlédne zejména k závažnosti protiprávního jednání a k rozsahu vzniklé nebo hrozící újmy na zdraví a majetku.
§ 38
Propadnutí věci
(1) Spolu s pokutou podle § 37 se uloží propadnutí návykových látek, přípravků, prekursorů a pomocných látek a zařízení a materiálu k jejich výrobě, jestliže náleží osobě, které byla uložena pokuta, a tyto věci byly použity nebo určeny k jednání porušujícímu povinnosti vyplývající z tohoto zákona nebo z rozhodnutí vydaného na jeho základě nebo byly takovým jednáním získány nebo byly nabyty za věc získanou takovým jednáním.
(2) Vlastníkem propadlé věci se stává stát.
§ 39
Řízení o uložení pokuty
(1) Pokutu podle § 37 odst. 1 písm. a) může uložit Ministerstvo zdravotnictví, pokud se jedná o evidenci a dokumentaci činností vykonávaných na základě povolení k zacházení, v ostatních případech může pokutu uložit okresní úřad. Pokutu podle § 37 odst. 1 písm. b) může uložit okresní úřad, pokud se jedná o ohlašovací povinnost osob provozujících lékárnu, v ostatních případech může pokutu uložit Ministerstvo zdravotnictví. Pokutu podle § 37 odst. 1 písm. c) může uložit Ministerstvo zdravotnictví. Pokutu podle § 37 odst. 1 písm. d) může uložit okresní úřad.
(2) Řízení o uložení pokuty lze zahájit nejpozději do 5 let od jednání, kterým byla porušena povinnost stanovená tímto zákonem nebo rozhodnutím vydaným na jeho základě, nebo do 5 let ode dne, kdy protiprávní stav naposledy trval.
(3) Uložení pokuty nebrání, pokud lze jednání, kterým byla porušena povinnost vyplývající z tohoto zákona nebo rozhodnutí vydaného na jeho základě, postihnout podle jiného právního předpisu nebo pokud za takové jednání byla již uložena sankce podle jiného právního předpisu.
(4) Řízení o uložení pokuty nelze vést proti osobě požívající imunit a výsad podle mezinárodního práva.
(5) K vymáhání pokuty je příslušný ten správní orgán, který pokutu uložil v prvním stupni.
§ 40
Zabrání věci
(1) Nebylo-li uloženo propadnutí věci uvedené v § 38 odst. 1 tohoto zákona, lze rozhodnout, že se taková věc zabírá, jestliže byla použita nebo určena k jednání porušujícímu povinnosti vyplývající z tohoto zákona nebo z rozhodnutí vydaného na jeho základě nebo byla takovým jednáním získána nebo byla nabyta za věc získanou takovým jednáním a jestliže nenáleží osobě, která porušila povinnosti stanovené tímto zákonem a rozhodnutími vydanými na jeho základě, nebo takové osobě nenáleží zcela.
(2) O zabrání věci nelze rozhodnout, jestliže
a) uplynulo 5 let od jednání majícího znaky porušení povinností stanovených tímto zákonem nebo rozhodnutím vydaným na jeho základě či 5 let ode dne, kdy protiprávní stav naposledy trval, nebo
b) věc náleží osobě požívající výsad a imunit podle mezinárodního práva.
(3) Vlastníkem zabrané věci se stává stát.
Hlava IX
Ustanovení společná, přechodná a závěrečná
§ 41
Vztah ke zvláštním právním předpisům
Ustanovení zvláštních právních předpisů týkajících se návykových látek, přípravků, prekursorů a pomocných látek zůstávají nedotčena.11)
§ 42
Ve veškerých úředních a obchodních dokladech musí být používány názvy návykových látek, přípravků a prekursorů vyplývající z povolení k zacházení, z vývozního povolení nebo z dovozního povolení.
§ 43
Součinnost státních orgánů
(1) Ústřední orgány státní správy spolupracují s Ministerstvem zdravotnictví při přípravě podkladů pro mezinárodní organizace o zacházení s návykovými látkami, přípravky, prekursory a pomocnými látkami v rozsahu vyplývajícím z jejich působnosti.
(2) Okresní úřady sdělují Ministerstvu zdravotnictví do konce února za uplynulý kalendářní rok údaje o návykových látkách, přípravcích a prekursorech zneškodněných podle § 14 odst. 3.
(3) Státní ústav pro kontrolu léčiv a Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv
a) informují průběžně Ministerstvo zdravotnictví o
1. přijatých žádostech k registraci léčivých přípravků obsahujících návykové látky nebo prekursory,
2. porušení povinností vyplývajících z tohoto zákona a rozhodnutí vydaných na jeho základě,
b) předávají průběžně Ministerstvu zdravotnictví stejnopisy pravomocných rozhodnutí o registraci léčivých přípravků obsahujících návykové látky nebo prekursory,
c) předávají Ministerstvu zdravotnictví roční hlášení podle § 26 odst. 1 písm. a).
§ 44
Použití předpisů o správním řízení
(1) V rozhodování o věcech podle tohoto zákona se použijí obecné předpisy o správním řízení,12) s výjimkou registrace podle § 16.
(2) Skutečnosti uvedené v žádostech o povolení k zacházení, o vývozní povolení, o dovozní povolení, o povolení k vývozu makoviny a o povolení k dovozu makoviny je žadatel povinen vhodným způsobem doložit.
(3) U rozhodnutí o odnětí povolení k zacházení, o odnětí vývozního povolení, o odnětí dovozního povolení, o odnětí povolení k vývozu makoviny a o odnětí povolení k dovozu makoviny se vylučuje odkladný účinek odvolání.
§ 45
Přechodná ustanovení
(1) Povolení k zacházení s omamnými látkami a psychotropními látkami nebo přípravky a zvláštní povolení k vývozu nebo dovozu omamných látek nebo psychotropních látek nebo přípravků vydaná podle dosavadních předpisů se považují za povolení k zacházení, vývozní povolení, dovozní povolení, povolení k vývozu makoviny nebo povolení k dovozu makoviny podle tohoto zákona po dobu 6 měsíců ode dne účinnosti tohoto zákona.
(2) Řízení o vydání povolení k zacházení s omamnými látkami a psychotropními látkami nebo přípravky a o vydání zvláštního povolení k vývozu nebo dovozu omamných látek nebo psychotropních látek nebo přípravků podle dosavadních předpisů,13) která nebyla pravomocně ukončena ke dni účinnosti tohoto zákona, se zastavují.
(3) Výrobci pomocných látek jsou povinni se zaregistrovat u Ministerstva zdravotnictví (§ 16) do 3 měsíců od účinnosti tohoto zákona.
Část druhá
§ 46
Změna trestního zákona
Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění zákona č. 120/1962 Sb., zákona č. 53/1963 Sb., zákona č. 56/1965 Sb., zákona č. 81/1966 Sb., zákona č. 148/1969 Sb., zákona č. 45/1973 Sb., zákona č. 43/1980 Sb., zákonného opatření Předsednictva Federálního shromáždění č. 10/1989 Sb., zákona č. 159/1989 Sb., zákona č. 47/1990 Sb., zákona č. 84/1990 Sb., zákona č. 175/1990 Sb., zákona č. 457/1990 Sb., zákona č. 545/1990 Sb., zákona č. 490/1991 Sb., zákona č. 557/1991 Sb., nálezu Ústavního soudu České a Slovenské Federativní Republiky ze dne 4. září 1992 publikovaného v částce 93/1992 Sb., zákona č. 290/1993 Sb. ČR, zákona č. 38/1994 Sb. ČR, nálezu Ústavního soudu České republiky č. 91/1994 Sb. ČR, zákona č. 152/1995 Sb. ČR, zákona č. 19/1997 Sb. ČR, nálezu Ústavního soudu České republiky č. 103/1997 Sb. ČR, zákona č. 253/1997 Sb. ČR, zákona č. 92/1998 Sb. ČR, zákona č. 112/1998 Sb. ČR a zákona č. 148/1998 Sb. ČR, se mění takto:
§ 195 včetně nadpisu zní:
„§ 195
Společná ustanovení
(1) Zvláštní zákon stanoví, co se považuje za omamné látky, psychotropní látky, přípravky obsahující omamnou nebo psychotropní látku nebo za prekursory.
(2) Vláda nařízením stanoví, co se považuje za jedy ve smyslu § 187, 187a a 188, které choroby se považují za nakažlivé ve smyslu § 189 až 192 a na které škůdce se vztahuje ustanovení § 192.”
Část třetí
§ 47
Změna živnostenského zákona
Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění zákona č. 231/1992 Sb., zákona č. 591/1992 Sb., zákona č. 273/1993 Sb. ČR, zákona č. 303/1993 Sb. ČR, zákona č. 38/1994 Sb. ČR, zákona č. 42/1994 Sb. ČR, zákona č. 136/1994 Sb. ČR, zákona č. 200/1994 Sb. ČR, zákona č. 237/1995 Sb. ČR, zákona č. 286/1995 Sb. ČR, zákona č. 94/1996 Sb. ČR, zákona č. 95/1996 Sb. ČR, zákona č. 147/1996 Sb. ČR, zákona č. 19/1997 Sb. ČR, zákona č. 49/1997 Sb. ČR, zákona č. 61/1997 Sb. ČR, zákona č. 79/1997 Sb. ČR, zákona č. 217/1997 Sb. ČR, zákona č. 280/1997 Sb. ČR, zákona č. 15/1998 Sb. ČR, zákona č. 83/1998 Sb. ČR a zákona č. 157/1998 Sb. ČR, se mění takto:
V § 3 odst. 3 písmeno k) včetně poznámky pod čarou č.21) zní:
„k) zacházení s návykovými látkami, přípravky je obsahujícími a s některými látkami používanými k výrobě nebo zpracování návykových látek podle zvláštního zákona,21)
21) Zákon č. 167/1998 Sb. ČR, o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů.”.
Část čtvrtá
§ 48
Změna zákona o péči o zdraví lidu
Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění zákona č. 210/1990 Sb., zákona č. 425/1990 Sb., zákona č. 548/1991 Sb., zákona č. 550/1991 Sb., zákona č. 590/1992 Sb., zákona č. 15/1993 Sb. ČR, zákona č. 161/1993 Sb. ČR, zákona č. 307/1993 Sb. ČR, zákona č. 60/1995 Sb. ČR, nálezu Ústavního soudu České republiky č. 206/1996 Sb. ČR, zákona č. 14/1997 Sb. ČR, zákona č. 79/1997 Sb. ČR, zákona č. 110/1997 Sb. ČR a zákona č. 83/1998 Sb. ČR, se mění takto:
§ 82 včetně poznámky pod čarou č. 1) se zrušuje.
Část pátá
§ 49
Změna zákona o správních poplatcích
Zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění zákona č. 10/1993 Sb. ČR, zákona č. 72/1994 Sb. ČR, zákona č. 85/1994 Sb. ČR, zákona č. 273/1994 Sb. ČR, zákona č. 36/1995 Sb. ČR, zákona č. 118/1995 Sb. ČR, zákona č. 160/1995 Sb. ČR, zákona č. 301/1995 Sb. ČR, zákona č. 151/1997 Sb. ČR, zákona č. 305/1997 Sb. ČR a zákona č. 157/1998 Sb. ČR, se mění takto:
V Sazebníku správních poplatků se za položku 131a vkládá položka 131b, která zní:
„Položka 131b
a) Povolení k zacházení s omamnými látkami, psychotropními látkami, přípravky je obsahujícími a některými látkami používanými při výrobě nebo zpracování omamných nebo psychotropních látek
Kč 3 000, -
b) Povolení k vývozu nebo dovozu omamných látek, psychotropních látek, přípravků je obsahujících, některých látek používaných při výrobě nebo zpracování omamných nebo psychotropních látek a k vývozu pomocných látek
Kč 500, -
c) Povolení k vývozu nebo dovozu makoviny
Kč 500, -”.
Část šestá
§ 50
Změna zákona o odpadech
Zákon č. 125/1997 Sb. ČR, o odpadech se mění takto:
V § 18 odst. 4 se na konci doplňuje tato věta: „Obaly léčivých přípravků zhotovené z polyvinylchloridu (PVC) a léčivé přípravky v takovýchto obalech je zakázáno vyrábět a dovážet s účinností od 1. ledna 2008.”.
Část sedmá
§ 51
Účinnost
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1999.
Zeman v. r.
Havel v. r.
Tošovský v. r.
Příloha č. 1 k zákonu č. 167/1998 Sb.
OMAMNÉ LÁTKY zařazené do seznamu I podle Jednotné Úmluvy o omamných látkách (vyhláška č. 47/1965 Sb. ve znění sdělení č. 458/1991 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Chemický název
3. Poznámka
1. Acetorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Acetyl-alfa-methyl fentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. Acetylmethadol
2. SCAN
3. SCAN
1. Alfacetylmethadol
2. SCAN
3. SCAN
1. Alfameprodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Alfamethadol
2. SCAN
3. SCAN
1. Alfa-methylfentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. Alfa-methylthiofentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. Alfaprodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Alfentanil
2. SCAN
3. SCAN
1. Allylprodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Anileridin
2. SCAN
3. SCAN
1. Benzethidin
2. SCAN
3. SCAN
1. Benzylmorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Betacetylmethadol
2. SCAN
3. SCAN
1. Beta-hydroxyfentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. Beta-hydroxy-3-methylfentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. Betameprodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Betamethadol
2. SCAN
3. SCAN
1. Betaprodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Bezitramid
2. SCAN
3. SCAN
1. Dextromoramid
2. SCAN
3. SCAN
1. Diampromid
2. SCAN
3. SCAN
1. Diethylthiambuten
2. SCAN
3. SCAN
1. Difenoxin
2. SCAN
3. SCAN
1. Difenoxylát
2. SCAN
3. SCAN
1. Dihydormorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Dimenoxadol
2. SCAN
3. SCAN
1. Dimefeptanol
2. SCAN
3. SCAN
1. Dimethylthiambuten
2. SCAN
3. SCAN
1. Dioxafetylbutyrát
2. SCAN
3. SCAN
1. Dipipanon
2. SCAN
3. SCAN
1. Drotebanol
2. SCAN
3. SCAN
1. Ekgonin
2. SCAN
3. SCAN
1. Ethylmethylthiambuten
2. SCAN
3. SCAN
1. Etonitazen
2. SCAN
3. SCAN
1. Etoxeridin
2. SCAN
3. SCAN
1. Fenadoxon
2. SCAN
3. SCAN
1. Fenampromid
2. SCAN
3. SCAN
1. Fenazocin
2. SCAN
3. SCAN
1. Fenorfan
2. SCAN
3. SCAN
1. Fenoperidin
2. SCAN
3. SCAN
1. Fentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. Furethidin
2. SCAN
3. SCAN
1. Hydrokodon
2. SCAN
3. SCAN
1. Hydromorfinol
2. SCAN
3. SCAN
1. Hydromorfon
2. SCAN
3. SCAN
1. Hydroxypethidin
2. SCAN
3. SCAN
1. Isomethadon
2. SCAN
3. SCAN
1. Klonitazen
2. SCAN
3. SCAN
1. Kodoxim
2. SCAN
3. SCAN
1. Koka - list
2. SCAN
3. SCAN
1. Kokain
2. SCAN
3. SCAN
1. Koncentrát z makové slámy
2. SCAN
3. SCAN
1. Levofenacylmorfan
2. SCAN
3. SCAN
1. Levomethorfan
2. SCAN
3. SCAN
1. Levomoramid
2. SCAN
3. SCAN
1. Levorfanol
2. SCAN
3. SCAN
1. Metazocin
2. SCAN
3. SCAN
1. Methadon
2. SCAN
3. SCAN
1. Methadon, meziprodukt
2. SCAN
3. SCAN
1. Methyldesorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Methyldihydromorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Metopon
2. SCAN
3. SCAN
1. Moramid, meziprodukt
2. SCAN
3. SCAN
1. 3 - Methylfentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. 3 - Methylthiofentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. Morferidin
2. SCAN
3. SCAN
1. Morfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Morfin methobromid
2. SCAN
3. SCAN
1. Morfin-N-oxid
2. SCAN
3. SCAN
1. MPPP
2. SCAN
3. SCAN
1. Myrofin
2. SCAN
3. SCAN
1. Nikomorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Noracymethadol
2. SCAN
3. SCAN
1. Norlevorfanol
2. SCAN
3. SCAN
1. Normethadon
2. SCAN
3. SCAN
1. Normorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Norpipanon
2. SCAN
3. SCAN
1. Opium
2. SCAN
3. SCAN
1. Oxykodon
2. SCAN
3. SCAN
1. Oxymorfon
2. SCAN
3. SCAN
1. Parafluorfentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. PEPAP
2. SCAN
3. SCAN
1. Pethidin
2. SCAN
3. SCAN
1. Pethidin, meziprodukt A
2. SCAN
3. SCAN
1. Pethidin, meziprodukt B
2. SCAN
3. SCAN
1. Pethidin, meziprodukt C
2. SCAN
3. SCAN
1. Piminodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Piritramid
2. SCAN
3. SCAN
1. Proheptazin
2. SCAN
3. SCAN
1. Properidin
2. SCAN
3. SCAN
1. Racemethorfan
2. SCAN
3. SCAN
1. Racemoramid
2. SCAN
3. SCAN
1. Racemorfan
2. SCAN
3. SCAN
1. Sufentanil
2. SCAN
3. SCAN
1. Thebain
2. SCAN
3. SCAN
1. Thebakon
2. SCAN
3. SCAN
1. Thiofentanyl
2. SCAN
3. SCAN
1. Tilidin
2. SCAN
3. SCAN
1. Trimeperidin
2. SCAN
3. SCAN
Včetně izomerů, solí, esterů a éterů omamných látek uvedených v této skupině i izomerů solí, esterů a éterů, ve všech případech, kdy tyto izomery, soli, estery popřípadě étery mohou existovat.
Příloha č. 2 k zákonu č. 167/1998 Sb.
OMAMNÉ LÁTKY zařazené do seznamu II podle Jednotné Úmluvy o omamných látkách (vyhláška č. 47/1965 Sb. ve znění sdělení č. 458/1991 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Chemický název
3. Poznámka
1. Acetyldihydrokodein
2. SCAN
3. SCAN
1. Dextropropoxyfen
2. SCAN
3. SCAN
1. Dihydrokodein
2. SCAN
3. SCAN
1. Ethylmorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Folkodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Kodein
2. SCAN
3. SCAN
1. Nikodikodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Nikokodin
2. SCAN
3. SCAN
1. Norkodein
2. SCAN
3. SCAN
1. Propiram
2. SCAN
3. SCAN
Včetně izomerů, solí, esterů a éterů omamných látek uvedených v této skupině i izomerů solí, esterů a éterů, ve všech případech, kdy tyto izomery, soli, estery popřípadě étery mohou existovat.
Příloha č. 3 k zákonu č. 167/1998 Sb.
OMAMNÉ LÁTKY zařazené do seznamu IV podle Jednotné Úmluvy o omamných látkách (vyhláška č. 47/1965 Sb. ve znění sdělení č. 458/1991 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Chemická název
3. Poznámka
1. Desomorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Etorfin
2. SCAN
3. SCAN
1. Heroin
2. SCAN
3. SCAN
1. Ketobemidon
2. SCAN
3. SCAN
1. Konopí
2. SCAN
3. SCAN
1. Pryskyřice z konopí
2. SCAN
3. SCAN
Včetně soli omamných látek uvedených v této skupina ve všech případech, kdy tyto soli mohou existovat.
Příloha č. 4 k zákonu č. 167/1998 Sb.
PSYCHOTROPNÍ LÁTKY zařazené do seznamu I podle Úmluvy o psychotropních látkách (vyhláška č. 62/1989 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Další mezinárodní nechráněný název nebo obecný název
3. Chemický název
4. Poznámka
1. Brolamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Dimethoxyamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. 2, 5 - Dimethoxy-4-ethylamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Eticyklidin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Etryptamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Kathinon
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. (+) Lysergid
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Methkathinon
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. 5 - Methoxy-3, 4 - methylendioxyamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. 4 - Methylaminorex
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. 3, 4 - Methylen-dioxymethamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1 N-Ethyl MDA
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. N - Hydroxy MDA
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1.
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Para-methoxyamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Psilocybin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1.
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Rolicyklidin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1.
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Tenamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Tenocyklidin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1.
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Trimethoxyamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
Včetně solí látek uvedených v této skupině ve všech případech, kdy existence takových solí je možná.
Příloha č. 5 k zákonu č. 167/1998 Sb.
PSYCHOTROPNÍ LÁTKY zařazené do seznamu II podle Úmluvy o psychotropních látkách (vyhláška č. 62/1989 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Další mezinárodní nechráněný název nebo obecný název
3. Chemický název
4. Poznámka
1. Amfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Dexamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fencyklidin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fenetylin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fenmetrazin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Levamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Levometamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Meklokvalon
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Methakvalon
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Metamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Metamfetamin racemát
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Methylfenidát
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Sekobarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1.
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Zipeprol
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
Včetně solí látek uvedených v této skupině ve všech případech, kdy existence takových solí je možná.
Příloha č. 6 k zákonu č. 167/1998 Sb.
PSYCHOTROPNÍ LÁTKY zařazené do seznamu III podle Úmluvy o psychotropních látkách (vyhláška č. 62/1989 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Další mezinárodní nechráněný název nebo obecný název
3. Chemický název
4. Poznámka
1. Amobarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Buprenorfin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Butalbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Cyklobarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Flunitrazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Glutethimid
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Kathin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Pentazocin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Pentobarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
Včetně solí látek uvedených v této skupině ve všech případech, kdy existence takových solí je možná.
Příloha č. 7 k zákonu č. 167/1998 Sb.
PSYCHOTROPNÍ LÁTKY zařazené do seznamu IV podle Úmluvy o psychotropních látkách (vyhláška č. 62/1989 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Další mezinárodní nechráněný název nebo obecný název
3. Chemický název
4. Poznámka
1. Allobarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Alprazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Amfepramon
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Aminorex
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Barbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Benzfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Bromazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Brotizolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Butobarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Delorazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Diazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Estazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Ethinamát
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Ethchlorvynol
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Ethylamfetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Ethylloflazepát
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fendimetrazin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fenkamfamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fenobarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fenproporex
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fentermin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Fludiazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Flurazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Halazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Haloxazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Chlordiazepoxid
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Kamazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Ketazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Klobazam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Klonazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Klorazepát
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Klotiazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Kloxazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Lefetamin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Loprazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Lorazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Lormetazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Mazindol
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Medazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Mefenorex
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Meprobamát
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Mesokarb
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Methylfenobarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Methyprylon
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Midazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Nimetazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Nitrazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Nordazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Oxazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Oxazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Pemolin
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Pinazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Pipradrol
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Prazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Pyrovaleron
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Sekbutabarbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Temazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Tetrazepam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Triazolam
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
1. Vinylbital
2. SCAN
3. SCAN
4. SCAN
Včetně solí látek uvedených v této skupině ve všech případech, kdy existence takových solí je možná.
Příloha č. 8 k zákonu č. 167/1998 Sb.
PŘÍPRAVKY zařazené do seznamu II podle Jednotné Úmluvy o omamných látkách (vyhláška č. 47/1965 Sb. ve znění sdělení č. 458/1991 Sb.)
1. Název omamné látky:
2. Podmínky:
1. a/Difenoxin, b/Síran atropinia
2. SCAN
1. a/Difenoxylát, b/Síran atropinia
2. SCAN
1. jednu z omamných látek Acetyldihydrokodein, Dihydrokodein, Ethylmorfin, Folkodin, Kodein, Nikodikodin, Nikokodin Norkodein
2. SCAN
1. Dextropropoxyfen
2. SCAN
1. a/Propiram, b/Methylceluloza
2. SCAN
1. Jinou látku s výjimkou omamné látky.
2. SCAN
Včetně homeopaticky vyrobených přípravků, jejichž stupeň ředění je vyšší než D6 nebo CH5.
Příloha č. 9 k zákonu č. 167/1998 Sb.
PREKURSORY zařazené do tabulky I podle Úmluvy OSN proti nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami (sdělení č. 462/1991 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Chemický název
1. Efedrin
2 SCAN
1. Ergometrin
2. SCAN
1. Ergotamin
2. SCAN
1. Kyselina lysergová
2. SCAN
1. Pseudoefedrin
2. SCAN
1. Fenylaceton
2. SCAN
1. Isosafrol (cis + trans forma)
2. SCAN
1. N-acetylantranilová kyselina
2. SCAN
1. 3, 4 - methylendioxyfenyl-2-propanon
2. SCAN
1. Piperonal
2. SCAN
1. Safrol
2. SCAN
Včetně solí ve všech případech, kdy existence takových solí je možná.
Příloha č. 10 k zákonu č. 167/1998 Sb.
POMOCNÉ LÁTKY zařazené do tabulky II podle Úmluvy OSN proti nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami (sdělení č. 462/1991 Sb.)
1. Mezinárodní nechráněný název (INN) v českém jazyce
2. Chemický název
1. Kyselina antranilová
2. SCAN
1. Kyselina fenyloctová
2. SCAN
1. Piperidin
2. SCAN
1. Aceton
2. SCAN
1. Anhydrid kyseliny octové
2. SCAN
1. Ether
2. SCAN
1. Kyselina chlorovodíková
2. SCAN
1. Kyselina sírová
2. SCAN
1. Manganistan draselný
2. SCAN
1. Methylethylketon
2. SCAN
1. Toluen
2. SCAN
Včetně solí uvedených látek ve všech případech, kdy existence takových solí je možná, s výjimkou solí kyseliny chlorovodíkové a kyseliny sírové.
1) § 139 odst. 8 zákona č. 13/1993 Sb. ČR, celní zákon.
2) § 2 odst. 3 zákona č. 79/1997 Sb. ČR, o léčivech a o změnách a doplnění některých souvisejících zákonů.
3) Zákon č. 125/1997 Sb. ČR, o odpadech, ve znění pozdějších předpisů.
4) § 25 odst. 1 písm. a) zákona č. 87/1987 Sb., o veterinární péči.
5) § 33 a násl. zákona č. 79/1997 Sb. ČR
6) § 2 odst. 1 zákona č. 79/1997 Sb. ČR
7) § 162, 162a a 220 zákona č. 13/1993 Sb. ČR, ve znění zákona č. 113/1997 Sb. ČR
8) Zákon č. 42/1980 Sb., o hospodářských stycích se zahraničím, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška č. 560/1991 Sb., o podmínkách vydávání úředního povolení k dovozu a vývozu zboží a služeb, ve znění pozdějších předpisů.
9) § 309 až 311 zákona č. 13/1993 Sb. ČR, ve znění zákona č. 113/1997 Sb. ČR
10) Zákon č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů.
11) Např. zákon č. 79/1997 Sb. ČR, zákon č. 40/1995 Sb. ČR, o regulaci reklamy a o změně a doplnění zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 13/1993 Sb. ČR, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.
12) Zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád).
13) Nařízení vlády č. 192/1988 Sb., o jedech a některých jiných látkách škodlivých zdraví, ve znění pozdějších předpisů.