ZÁKON ze dne 26. října 2021, kterým se mění zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
ZÁKON
ze dne 26. října 2021,
kterým se mění zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich,
ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
Zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění zákona č. 173/2018 Sb., zákona č. 285/2018 Sb., zákona č. 277/2019 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 54/2020 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 325/2020 Sb. a zákona č. 261/2021 Sb., se mění takto:
1. V § 32 odst. 2 se na konci textu písmene b) doplňují slova ˙ ; je-li prvním úkonem v řízení vydání příkazu, přerušuje se běh promlčecí doby jeho doručením˙.
2. V § 32 odstavec 3 zní:
˙(3) Odpovědnost za přestupek zaniká nejpozději 3 roky od jeho spáchání; jde-li o přestupek, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč, odpovědnost za přestupek zaniká nejpozději 5 let od jeho spáchání. Do této doby se nezapočítává doba, po kterou trvala některá ze skutečností podle odstavce 1.˙.
3. V § 38 písm. e) se slova ˙je-li tato znakem skutkové podstaty přestupku,˙ zrušují.
4. V § 52 se za odstavec 5 vkládá nový odstavec 6, který zní:
˙(6) Je-li to s ohledem na povahu uloženého omezujícího opatření možné, jeho dodržování kontrolují též orgán Policie České republiky, v jehož územním obvodu má omezující opatření účinky, a obecní policie, která vykonává působnost ve správním obvodu obce, v němž má omezující opatření účinky. Správní orgán, který omezující opatření uložil, a správní orgán stejného druhu, v jehož správním obvodu má omezující opatření účinky, informují o uloženém omezujícím opatření orgán Policie České republiky a obecní policii.˙.
Dosavadní odstavec 6 se označuje jako odstavec 7.
5. V § 52 se na konci odstavce 7 doplňuje věta ˙Náklady spojené s účastí pachatele v programu pro zvládání agrese nebo násilného chování je pachatel povinen uhradit poskytovateli tohoto programu, není-li tento program poskytován bezplatně.˙.
6. V § 60 odst. 2 se vkládá nové písmeno a), které zní:
- ˙a)
- proti pořádku ve státní správě spáchaných porušením povinnosti stanovené v nařízení obce nebo kraje,˙.
Dosavadní písmena a) až d) se označují jako písme-na b) až e).
7. V § 61 odst. 1 větě druhé se za slovo ˙správě˙ vkládají slova ˙spáchané porušením povinnosti stanovené v nařízení obce nebo kraje˙.
8. V § 64 odst. 1 písm. b) se slova ˙§ 4 odst. 4 nebo 5˙ nahrazují slovy ˙§ 4 odst. 4 nebo § 4 odst. 5 písm. c), anebo osoby uvedené v § 4 odst. 5 písm. a) a b)˙.
9. V § 71 se za slovo ˙souhlas˙ vkládají slova ˙ , jakož i v řízení, které lze zahájit nebo v již zahájeném řízení pokračovat bez takového souhlasu˙ a slova ˙potřebných ke zpětvzetí souhlasu˙ se zrušují.
10. Za § 72 se vkládají nové § 72a a 72b, které včetně nadpisů znějí:
(1) Správní orgán vyloučí z nahlížení do spisu údaje o místě trvalého pobytu, popřípadě bydlišti, doručovací adrese, místě výkonu zaměstnání, povolání nebo podnikání osob vystupujících v řízení o přestupku na jejich žádost, vyžaduje-li to ochrana jejich soukromí nebo bezpečnosti. O žádosti podle věty první rozhodne správní orgán usnesením.
(2) Údaje podle odstavce 1 jsou vyloučeny z nahlížení do spisu, pokud byl přístup k těmto údajům omezen v předcházejícím trestním řízení o totožném skutku, je-li tato skutečnost správnímu orgánu známa. O vyloučení z nahlížení do spisu se učiní záznam do spisu.
Správní orgán usnesením rozhodne o tom, že nepřipustí zastoupení na základě plné moci, pokud zmocněnec vystupuje v řízení o přestupcích v různých věcech opětovně, nejde-li o advokáta nebo jinou osobu poskytující právní služby soustavně a za úplatu podle jiného zákona.˙.
11. V § 74 odst. 1 písm. b) se slova ˙z nedbalosti˙ zrušují.
12. V § 74 odst. 1 se na konci textu písmene d) doplňují slova ˙spáchaný porušením povinnosti stanovené v nařízení obce nebo kraje˙.
13. V § 74 odst. 1 se na konci textu písmene f) doplňují slova ˙ , nejde-li o přestupek provozovatele vozidla podle § 125f˙.
14. V § 74 odst. 1 se písmeno g) zrušuje.
Dosavadní písmena h) a i) se označují jako písme- na g) a h).
15. V § 75 větě první se slova ˙Orgán policie nebo jiný správní orgán˙ nahrazují slovy ˙Orgán veřejné moci˙ a ve větě druhé se slova ˙orgán policie nebo jiný správní orgán˙ nahrazují slovy ˙orgán veřejné moci˙.
16. V § 75 se dosavadní text označuje jako odstavec 1 a doplňují se odstavce 2 a 3, které znějí:
˙(2) Na žádost příslušného správního orgánu mu orgán veřejné moci bez zbytečného odkladu poskytne informace potřebné k prověřování oznámení o přestupku, k projednání přestupku a k výkonu rozhodnutí.
(3) Byl-li přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo partnerském vztahu spáchán na osobě mladší 18 let, nebo byla-li osoba mladší 18 let svědkem přestupku vykazujícího znaky užití násilí v rodině nebo partnerském vztahu, příslušný správní orgán o tom vyrozumí bez zbytečného odkladu orgán sociálně-právní ochrany dětí a zároveň jej informuje o všech podstatných skutečnostech, které zjistil.˙.
17. V § 76 odst. 1 písm. c) a v § 86 odst. 1 písm. e) se slova ˙nebo je senátorem nebo poslancem, který požádal orgán příslušný k projednání přestupku o projednání přestupku v disciplinárním řízení podle jiných zákonů, anebo soudcem Ústavního soudu, který požádal orgán příslušný k projednání přestupku o projednání přestupku v kárném řízení podle jiného zákona˙ zrušují.
18. V § 76 odst. 1 se za písmeno f) vkládá nové písmeno g), které zní:
- ˙g)
- o totožném přestupku dříve zahájil řízení podle tohoto zákona proti téže osobě jiný správní orgán,˙.
Dosavadní písmena g) až k) se označují jako písme-na h) až l).
19. V § 76 odst. 3 větě druhé se slova ˙přímo postiženou spácháním přestupku˙ nahrazují slovy ˙dotčenou jednáním podezřelého z přestupku˙.
20. V § 76 se na konci textu odstavce 4 doplňují slova ˙ ; usnesení se pouze poznamená do spisu a osoba přímo postižená spácháním přestupku se o něm vhodným způsobem vyrozumí˙.
21. V § 76 odst. 5 závěrečná část ustanovení zní: ˙usnesení se oznamuje podezřelému z přestupku; správní orgán o odložení věci vyrozumí osobu dotčenou jednáním podezřelého z přestupku, je-li mu známa. Pokud by vyrozumění osoby dotčené jednáním podezřelého z přestupku bylo spojeno s neúměrnými obtížemi nebo náklady, doručí je správní orgán veřejnou vyhláškou; ustanovení § 66 se nepoužije.˙.
22. V § 82 odst. 3 větě druhé a v § 97 odst. 1 větě druhé se slova ˙která dala souhlas se zahájením nebo pokračováním řízení˙ nahrazují slovy ˙která má v řízení práva podle § 71˙.
23. V § 82 se doplňuje odstavec 4, který zní:
˙(4) Výslech svědka, který je osobou mladší 15 let, správní orgán provádí pouze v nezbytných případech; správní orgán při výslechu postupuje zvlášť šetrně a současně tak, aby nebylo nutné výslech znovu opakovat. Výslechu mohou být přítomni zákonný zástupce nebo opatrovník vyslýchané osoby, nebude-li jejich přítomnost na újmu práv vyslýchané osoby. K výslechu správní orgán přibere orgán sociálně-právní ochrany dětí nebo jinou osobu mající zkušenosti s výchovou mládeže, pokud by se zřetelem na předmět výslechu a stupeň duševního vývoje vyslýchané osoby přispěla k správnému vedení výslechu. Svědkovi, který je osobou mladší 15 let, lze klást otázky jen prostřednictvím oprávněné úřední osoby.˙.
24. V § 91 odst. 2 písm. a) se slova ˙v působnosti Policie České republiky˙ nahrazují slovy ˙spáchaný porušením povinnosti stanovené v nařízení obce nebo kraje˙.
25. V § 91 odst. 2 písm. b) se za text ˙§ 3˙ vkládají slova ˙písm. b) nebo c)˙.
26. V § 92 odst. 2 písmeno i) zní:
- ˙i)
- jméno, příjmení a funkce oprávněné úřední osoby, nebo služební číslo anebo identifikační číslo oprávněné úřední osoby,˙.
27. V § 95 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:
˙(2) Povinnost nahradit náklady řízení paušální částkou správní orgán neuloží, bylo-li o přestupku rozhodnuto příkazem na místě.˙.
Dosavadní odstavec 2 se označuje jako odstavec 3.
28. V § 96 odst. 1 písm. c) se slova ˙a o nároku na náhradu škody nebo nároku na vydání bezdůvodného obohacení˙ nahrazují slovy ˙ , o nároku na náhradu škody nebo nároku na vydání bezdůvodného obohacení a o náhradě nákladů řízení˙.
29. § 110 se včetně nadpisu zrušuje.
30. V § 111 odstavec 1 zní:
˙(1) Úřední osoba oprávněná na základě vnitřního předpisu správního orgánu nebo pověření vedoucím správního orgánu k provádění úkonů správního orgánu v řízení o přestupku (dále jen ˙oprávněná úřední osoba˙) musí prokázat odbornou způsobilost zkouškou složenou u Ministerstva vnitra, pokud nemá vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu právo a právní věda, právo nebo bezpečnostně právní studia na vysoké škole v České republice; zajištěním zkoušky může Ministerstvo vnitra pověřit jím zřízenou státní příspěvkovou organizaci.˙.
31. V § 111 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:
˙(2) Oprávněná úřední osoba musí splnit požadavky podle odstavce 1 nejpozději do 18 měsíců ode dne, kdy začala provádět úkony správního orgánu v řízení o přestupku.˙.
Dosavadní odstavce 2 až 5 se označují jako odstavce 3 až 6.
32. V § 111 odst. 3 větě druhé se za slovo ˙přestupek˙ vkládá slovo ˙příkazem˙.
33. V § 111 odst. 4 větě první se slova ˙věty druhé˙ zrušují.
34. V § 111 odst. 5 větě druhé se číslo ˙90˙ nahrazuje číslem ˙120˙.
35. V § 112 odst. 9 se slova ˙v oblasti právo nebo˙ nahrazují slovy ˙právo a právní věda, právo nebo bezpečnostně právní studia anebo˙.
36. V § 112 odst. 9 se ve větě první číslo ˙2022˙ nahrazuje číslem ˙2023˙ a ve větě druhé se slova ˙starší 50 let, pokud nejméně 10 let˙ nahrazují slovy ˙ , která nejméně 5 let˙.
1. Zahájená řízení o přestupku, která nebyla pravomocně skončena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se dokončí podle zákona č. 250/2016 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
2. V zahájených řízeních o přestupku, která nebyla pravomocně skončena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, správní orgán neuloží povinnost nahradit náklady řízení paušální částkou, je-li o přestupku rozhodnuto příkazem na místě.
3. Lhůta podle § 111 odst. 2 zákona č. 250/2016 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se vztahuje na oprávněné úřední osoby, které začaly provádět úkony správního orgánu v řízení o přestupku po nabytí účinnosti tohoto zákona.
4. Posledním kalendářním rokem, pro který je zpracováván přehled přestupků podle § 110 zákona č. 250/2016 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, je kalendářní rok
2020.
Zákon č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění zákona č. 60/1993 Sb., zákona č. 15/1998 Sb., zákona č. 442/2000 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 278/2001 Sb., zákona č. 482/2001 Sb., zákona č. 127/2002 Sb., zákona č. 257/2004 Sb., zákona č. 377/2005 Sb., zákona č. 57/2006 Sb., zákona č. 62/2006 Sb., zákona č. 230/2006 Sb., zákona č. 160/2007 Sb., zákona č. 36/2008 Sb., zákona č. 124/2008 Sb., zákona č. 254/2008 Sb., zákona č. 281/2009 Sb., zákona č. 285/2009 Sb., zákona č. 295/2009 Sb., zákona č. 145/2010 Sb., zákona č. 156/2010 Sb., zákona č. 41/2011 Sb., zákona č. 92/2011 Sb., zákona č. 136/2011 Sb., zákona č. 139/2011 Sb., zákona č. 357/2011 Sb., zákona č. 428/2011 Sb., zákona č. 227/2013 Sb., zákona č. 135/2014 Sb., zákona č. 204/2015 Sb., zákona č. 375/2015 Sb., zákona č. 377/2015 Sb., zákona č. 258/2016 Sb., zákona č. 183/2017 Sb., zákona č. 89/2018 Sb., zákona č. 111/2019 Sb., zákona č. 277/2019 Sb., zákona č. 192/2020 Sb., zákona č. 238/2020 Sb., zákona č. 219/2021 Sb. a zákona č. 353/2021 Sb., se mění takto:
1. V § 45d odst. 1 se slova ˙ , jejíž součástí je přehled přestupků podle zákona upravujícího odpovědnost za přestupky a řízení o nich˙ zrušují.
2. V § 45d se odstavec 2 zrušuje.
Dosavadní odstavec 3 se označuje jako odstavec 2.
V § 39 zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 407/2001 Sb., zákona č. 320/2002 Sb., zákona č. 362/2004 Sb., zákona č. 74/2006 Sb., zákona č. 273/2013 Sb., zákona č. 183/2017 Sb. a zákona č. 366/2021 Sb., se doplňuje odstavec 9, který zní:
˙(9) Za přestupek podle odstavce 2 písm. a) nebo c) lze uložit omezující opatření.˙.
Zákon č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže a o změně některých zákonů (zákon o ochraně hospodářské soutěže), ve znění zákona č. 340/2004 Sb., zákona č. 484/2004 Sb., zákona č. 127/2005 Sb., zákona č. 361/2005 Sb., zákona č. 71/2007 Sb., zákona č. 296/2007 Sb., zákona č. 155/2009 Sb., zákona č. 188/2011 Sb., zákona č. 360/2012 Sb., zákona č. 293/2016 Sb., zákona č. 183/2017 Sb., zákona č. 262/2017 Sb. a zákona č. 261/2021 Sb., se mění takto:
1. V § 22b odst. 8 se slova ˙h) a k)˙ nahrazují slovy ˙i) a l)˙ a text ˙§ 95 odst. 2˙ se nahrazuje textem ˙§ 95 odst. 3˙.
2. V § 22b se doplňuje odstavec 9, který zní:
˙(9) Pokračuje-li obviněný v jednání, pro které je s ním zahájeno řízení o pokračujícím, trvajícím nebo hromadném přestupku spočívajícím v narušení hospodářské soutěže, i po zahájení tohoto řízení, považuje se toto jednání až do sdělení výhrad za jeden skutek.˙.
Řízení, která nebyla pravomocně skončena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se dokončí podle zákona č. 143/2001 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
V § 8b odst. 4 zákona č. 215/2004 Sb., o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory a o změně zákona o podpoře výzkumu a vývoje, ve znění zákona č. 109/2009 Sb. a zákona č. 183/2017 Sb., se text ˙§ 95 odst. 2˙ nahrazuje textem ˙§ 95 odst. 3˙.
V § 142 odst. 9 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění zákona č. 183/2017 Sb., se slova ˙přímo postižené spácháním přestupku˙ nahrazují slovy ˙dotčené jednáním podezřelého z přestupku˙.
V § 8 odst. 4 zákona č. 319/2006 Sb., o některých opatřeních ke zprůhlednění finančních vztahů v oblasti veřejné podpory, a o změně zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, ve znění zákona č. 183/2017 Sb., se text ˙§ 95 odst. 2˙ nahrazuje textem ˙§ 95 odst. 3˙.
V § 337 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění zákona č. 330/2011 Sb., zákona č. 390/2012 Sb., zákona č. 494/2012 Sb. a zákona č. 114/2020 Sb., písmeno d) zní:
- ˙d)
- opakovaně nebo soustavně se
dopouští jednání, aby zmařil účel omezujícího opatření uloženého v
řízení o přestupku, které spočívá v zákazu navštěvovat místa, kde se
konají sportovní akce, nebo aby zmařil účel omezujícího opatření
uloženého v řízení o přestupku podle zákona o návykových látkách, které
spočívá v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa,˙.
Zákon č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití, ve znění zákona č. 50/2016 Sb., zákona č. 104/2017 Sb., zákona č. 183/2017 Sb., zákona č. 254/2020 Sb. a zákona č. 261/2021 Sb., se mění takto:
1. V § 9 odst. 8 se slova ˙h) a k)˙ nahrazují slovy ˙i) a l)˙ a text ˙§ 95 odst. 2˙ se nahrazuje textem ˙§ 95 odst. 3˙.
2. V § 9 se doplňuje odstavec 9, který zní:
˙(9) Pokračuje-li obviněný v jednání, pro které je s ním zahájeno řízení o pokračujícím, trvajícím nebo hromadném přestupku podle tohoto zákona, i po zahájení tohoto řízení, považuje se toto jednání až do sdělení výhrad za jeden skutek.˙.
Řízení, která nebyla pravomocně skončena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se dokončí podle zákona č. 395/2009 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
V § 270 odst. 11 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění zákona č. 183/2017 Sb., se text ˙§ 95 odst. 2˙ nahrazuje textem ˙§ 95 odst. 3˙.
Zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, ve znění zákona č. 178/2018 Sb. a zákona č. 327/2021 Sb., se mění takto:
1. V § 5 odst. 1 se na konci písmene i) slovo ˙nebo˙ zrušuje.
2. V § 5 se na konci odstavce 1 tečka nahrazuje slovem ˙ , nebo˙ a doplňuje se písmeno k), které zní:
- ˙k)
- vnese na organizované sportovní
utkání pyro-technický výrobek nebo v místě takového utkání, cestou na
takové utkání anebo cestou zpět z takového utkání pyrotechnický výrobek
použije.˙.
3. V § 5 odstavce 3 a 4 znějí:
˙(3) Za přestupek lze uložit pokutu
- a)
- do 5 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. h) nebo odstavce 2 písm. d),
- b)
- do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a), b), d), e), i) nebo j) anebo odstavce 2 písm. a) nebo e),
- c)
- do 20 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. c) nebo f) anebo odstavce 2 písm. b),
- d)
- do 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. g) nebo odstavce 2 písm. c), nebo
- e)
- od 10 000 Kč do 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. k).
(4) Je-li přestupek podle odstavce 1 nebo 2, s výjimkou přestupků podle odstavce 1 písm. h) a odstavce 2 písm. d), spáchán opakovaně po nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku podle stejného odstavce, uloží se pokuta
- a)
- do 15 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a), b), d), e), i) nebo j) anebo odstavce 2 písm. a) nebo e),
- b)
- do 30 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. c) nebo f) anebo odstavce 2 písm. b),
- c)
- do 75 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. g) nebo odstavce 2 písm. c), nebo
- d)
- od 10 000 Kč do 100 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. k).˙.
4. V § 5 se za odstavec 5 vkládá nový odstavec 6, který zní:
˙(6) Pokus přestupku podle odstavce 1 písm. k) je trestný.˙.
Dosavadní odstavec 6 se označuje jako odstavec 7.
5. V § 7 odst. 7 se slova ˙anebo odstavce 2 písm. b)˙ zrušují.
6. V § 7 odst. 8 větě druhé se slova ˙usnesením zastaví˙ nahrazují slovy ˙zastaví usnesením, proti kterému se nelze odvolat˙.
Vyhláška č. 214/2016 Sb., kterou se mění vyhláška č. 231/1996 Sb., kterou se stanoví paušální částka nákladů řízení o přestupcích, ve znění vyhlášky č. 340/2003 Sb., se zrušuje.
ÚČINNOST
Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení.