Rozhovor s Lukášem Trojanem
Exluzivní rozhovor s Lukášem Trojanem, viceprezidentem Unie obhájců ČR, se točil zejména kolem zkušeností s fúzí advokátních kanceláří a výzev, kterým právnický sektor čelí. Kriticky se vyjádřil k současné legislativě a připravovaným změnám v trestním právu a tématem byla též aktuální problematika advokátního trhu.
Rozhovor s Lukášem Trojanem, zkušeným advokátem a viceprezidentem Unie obhájců ČR, se točil zejména kolem zkušeností s fúzí advokátních kanceláří a výzev, kterým právnický sektor čelí. Host zdůraznil, že sloučení kanceláří AK tdpA a AK Brož & Sokol & Novák bylo provedené s „punkovým přístupem“, což znamenalo jistou flexibilitu bez přehnaného plánování. Překvapilo ho množství práce s tím spojené, a i když se nevyskytly zásadní problémy, adaptace obou týmů na nový styl fungování si vyžádala čas i úsilí.
Fúze podle něj přinesla posílení specializací, zejména v trestním právu, které je stále klíčovou oblastí kanceláře. Díky novému uspořádání vznikly týmy s velmi úzkým zaměřením, což umožňuje lépe reagovat na komplexní případy, například v oblasti daňových nebo dotačních podvodů. Překvapivě však trestní agenda tvoří jen asi čtvrtinu byznysu kanceláře – většina příjmů plyne z jiných oblastí práva, což svědčí o širokém záběru kanceláře.
Lukáš Trojan se rovněž kriticky vyjádřil k současné legislativě a připravovaným změnám v trestním právu. Podle něj je český systém trestání zastaralý a neefektivní, přičemž navrhované změny považuje za příliš malé a nesystémové. Argumentoval, že moderní právní státy kladou důraz na alternativní tresty místo věznění, což Česká republika zatím nezvládá adekvátně implementovat. Situaci přirovnal k budování dálnic – jde sice o správný směr, ale tempo pokroku je zoufale pomalé.
Dalším tématem byla problematika advokátního trhu, s důrazem na centralizaci právních služeb do velkých měst a odliv advokátů z menších regionů, což negativně ovlivňuje dostupnost právní pomoci. Tento trend je prý způsoben nízkou poptávkou v menších okresech i finančně náročnými podmínkami. Pokles počtu advokátních koncipientů pak ilustruje obtíže advokacie konkurovat veřejnému sektoru a korporátní sféře v odměňování a pracovních podmínkách.
V osobní rovině Lukáš Trojan zmiňuje plány na pokračování ve vedení České advokátní komory, ale také jeho cíl postupně omezit pracovní zátěž. Připouští však, že s ohledem na současné vedení kanceláře, kde stále působí i Tomáš Sokol, nebude „výslužba“ na pořadu dne příliš brzy. Závěrem rozhovoru naznačil, že by se rád věnoval mentoringu a odborné publikační činnosti, byť napsání memoárů prozatím zůstává spíše v rovině nerealizovatelných úvah.
Sledujte epravo.cz.
Podívejte se na rozhovor