Rozhovor s Ondřejem Hlaváčem
Rozhovor se spoluzakladatelem společnosti Advomate.cz Ondřejem Hlaváčem přinesl zajímavé postřehy k tématu využití umělé inteligence v právní praxi. Jaké jsou hlavní přínosy, ale i úskalí nasazení AI v advokacii? Advomate se zaměřuje na automatizace rutinních činností jako jsou rešerše judikatury.
Rozhovor se spoluzakladatelem společnosti Advomate.cz Ondřejem Hlaváčem přinesl zajímavé postřehy k tématu využití umělé inteligence v právní praxi. Jaké jsou hlavní přínosy, ale i úskalí nasazení AI v advokacii?
Advomate se zaměřuje na automatizaci rutinních činností jako je rešerše judikatury. Tím odlehčuje práci právníků a šetří jejich čas. Použití specializovaných nástrojů založených na AI může zefektivnit práci a snížit riziko chyb vzniklých lidským faktorem.
Otázkou zůstává, nakolik lze AI důvěřovat a do jaké míry ji kontrolovat. Podle Hlaváče generativní AI dosahuje spolehlivosti kolem 70-80 %. Důležitá je ale kritická kontrola výstupů a ověření správnosti.
Dalším úskalím je bezpečnost citlivých dat. Při zadávání dotazů a dokumentů je třeba dbát na anonymitu a šifrování. Riziko představuje i lenost spojená s automatizací. Praxe je nutná pro porozumění problematice.
Zajímavou otázkou je budoucnost advokacie s AI. Ta může přinést levnější a dostupnější právní služby "na dálku", ale osobní kontakt a důvěra zůstanou klíčové. Těžko si lze představit soudce či advokáty plně nahrazené stroji. Spíš půjde o koexistenci člověka a AI.
Přínos AI spočívá v odlehčení rutinní agendy a poskytnutí více prostoru pro kreativní myšlení a práci s klienty. Kontrola kvality a dodržování etických zásad ale zůstane v rukou člověka.
Advokacie čelí výzvě, jak tyto nové nástroje smysluplně zapojit do praxe. Spolupráce napříč obory technologií a práva je proto klíčová. Stejně jako otevřenost k inovacím a ochota se jim přizpůsobit za předpokladu zachování bezpečnosti a kvality.
Sledujte epravo.cz.
Podívejte se na rozhovor